Výběh na Velký Javorník odstaroval LYSACUP 2013

10. ročník etapového závodu Lysacupu se rozjel v neděli 4.listopadu. První, zahřívací závod“ se vymyká od zbývajících tím, že cíl je na Velkém Javorníku. Dalších 16 etap bude končit na nejvyšším vrcholu Moravskoslezských Beskyd, Lysé hoře ( n.m.v. 1 323 m )

Dobré počasí a atraktivita závodu se specifickým drsňáckým puncem, přilákalo do skokanského areálu Jiřího Rašky na Horečkách přes 260 běžců.
Pořadatelé závodu se často rozhodují operativně nad dílčími změnami. Tentokrát zpestřili úvodní výběh po 428-ti schodech podél můstků o repete.

Pak se vydali zdolávat dominantu Veřovských vrchů, Velký Javorník ( n.m.v. 918 m ). Na trati jsou místy nebezpečné úseky. Bahno, skryté kameny pod listím, anebo terénní zlomy. Běžci je většinou zvládají bez úhony.
Na vrcholu Javorníku je živo. Zvídaví turisté vycházejí z chaty a na kolech přijíždí i doprovod běžců. Vlivem pozdějšího startu se až po jedenácté hodině objevuje v úzké štěrbině mezi stromy první běžec.

Je to Radim Kasalík( (mo)mentálně Opavské Dupy). Povzbudivé výkřiky a potlesk ho rozesmějí a místo finiše napřáhne ruce a udělá kotoul. Trať dlouhou 7,5 km s převýšením 667 m zdolal za 41: 09 min. Druhý Tomáš Lichý ( Splašení goroli ) dobíhá za 42: 26 min. Kamil Vyhnička ( Manín Považská Bystrica )je třetí v čase 42:34 min.
Radim Kasalík byl v předcházejícím ročníku Lysacupu druhý a zřejmě letos bude pomýšlet na vítězství v této soutěži. Loňský vítěz Láďa Sventek doběhl šestnáctý.

První ženou na vrcholu byla Tamara Stonová ( Fialové Kobry ).Doběhla v čase 50:30 min. V celkovém pořadí obsadila 54. místo. Tamara tím udělala první krůček k obhajobě loňského vítězství.
Před startem závodu řekla:,, Někdy je to opravdu kruté, ale o tom to je. Hory jsou prostě náročné.“

Luděk Bednarz stál v cíli se čtečkou čárového kódu zaznamenával výběh jednotlivých závodníků. Podle výsledků je znát, že se testování tohoto systému povedlo.
Za týden čeká na běžce druhá etapa se startem Janovice- Bystré s dobytím Lysé hory. Délka tratě je 7,9 km s převýšením 892 m.