Saweho triumfální jízda

Sobotní dopoledne Národní dům ve Frýdku- Místku praská ve švech. V hlavním sále probíhá prezentace k běžeckým závodům v rámci Hornické desítky. Na dvoře jsou stánky s občerstvením a se sportovním zbožím. Přilehlé ulice jsou uzavřeny. Chodníky se postupně plní davy lidí , které vytvoří v prostoru startu a cíle těsný špunt.

Je dvanáct hodin. Roztáčí se jedenáctidílná série závodů dětí a mládeže.Organizační tým pracuje jako hodinky. Před startem posouvají zábrany a uvolňují cestu, při doběhu vydávají tašky pro závodníky, proběhnuvších cílovou metou.
Zvláštní šmrnc má Běh rodičů s dětmi. Některé děti cupitají vedle doprovodu. Ostatní caparti odmítají poslušnost. A když nepomáhá přemlouvání rodičů nechají se vzdorovitě přenášet směrem k cíli.

Blíží se čas startu hlavního závodu Hornické desítky. Moderátor Gusta Šulc pronáší slova připomínající nedávnou tragickou událost.
,,V Dole Paskov zahynul náš blízký kamarád, běžec Vincent Šimko. Na startovní čáru položíme jeho startovní číslo. Uctime jeho památku potleskem.“
Ulicí se nese aplaus, který se odráží od budov do prostoru nad námi. Vinco, věříme, že nás slyšíš. Myslíme na Tebe. A toto je naše gesto…

V 15 hodin se vydalo na trať závodu přes 850 běžců, na které čekaly tří okruhy, prošpikované řadou ostrých zatáček. V prvním kole čelo závodu ovládlo trio Kocourek, Sawe , Homoláč. Stupňovaným tempem s postupně i vytvořil náskok Save, který udržel až do cíle.

Keňan Elisha Kiprotich Sawe (Benedek Team) zvítězil v čase 29:17 min. Těsný souboj o druhou pozici rozhodl pro sebe Milan Kocourek ( AK Kroměříž ) v čase 29:29 min. Ruslan Savchuk ( Ukrajina ) se postupně prodral dopředu. Doběhl třetí o pouhých šest vteřin za Kocourkem. Přestože Jirkovi Homoláčovi ( AK Kroměříž) v závěru odcházely síly pokořil jako čtvrtý půlhodinovou hranici v čase 29:52 min.

V kategorii žen se již tradičně odehrála bitva mezi dvěma Petrami, Pastorovou a Kamínkovou. Petra Kamínková ( AK Olomouc ) potvrdila výbornou podzimní fazonu. Postupně se odpoutala od své jmenovkyně a bezpečně zvítězila v čase 35:08 minut. Na druhém místě doběhla Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava ) 35:42 min.

Náplastí za druhé místo byl úspěch její synů. Mladší David zvítězil ve své kategorii. Starší Patrik byl druhý. V silné konkurenci, je to veliký úspěch.

A jak dopadli závodníci Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice? Nejúspěšnější byl náš veterán Jirka Bednařík. Ve své kategorii byl třetí. Pepík Kvita skončil na nepopulární čtvrté pozici. David Hanke a Mirek Vrobel byli šestí. Vzhledem k veliké konkurenci v hlavní kategorii je úspěchem 24. místo našeho Martina Kellera.
V ženách doběhla Darina Krausová na pátém a Kristina Čablová na čtrnáctém místě.

Závod se uskutečnil za ideálního počasí, které spíš připomínalo pozdní léto. Zůčastnilo se jej rekordních 2 228 běžců.
Poděkování patří hlavnímu organizátorovi Pepíkovi Nejezchlebovi, celému jeho týmu a sponzorům 27. ročníku Hornické desítky.