V „Rybském trháku“ se urval Kuba

Po předcházejících chmurných dnech, nastoupilo v plné kráse „babí léto.“ Zřejmě i počasí naladilo lidi do pohodové nálady. Poznal jsem to hned po příjezdu do obce Rybí  Již od brzkého rána se připravoval domácí tým pod pořadatelskou taktovkou paní starostky na sportovní dopoledne. Při letmém pohledu na tuto skupinku lidí, se nedalo rozpoznat kdo má jakou funkci. Všichni se pustil do hektické předzávodní přípravy. Uklízelo se, ustavovaly se stoly, vymezoval se úsek pro doběh závodníků.

Již v devět hodin dopoledne se rozpoutaly souboje dětí v sedmi běžeckých kategoriích s rekordní účastí 134  běžců! Osvědčil se zde systém, že závod začínají starší žáci a postupně na ně navazují běhy v mladších kategoriích.Téměř ve všech  kláních dominovaly děti z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.

Celkem získaly sedm prvních míst. O výrazném úspěchu našich atletů svědčí  i fakt, že v kategorii  dívek  2012 -2013, dále 2008-2009 a mladších žákyň 2006-2007 obsadily naše dívky první tři místa. Mladší  přípravka obsadila dokonce první až sedmé místo!

Před startem hlavního závodu, jsme v rámci státního smutku vzdali hold minutou ticha ikoně české hudební scény Karlu Gottovi. Pak v jedenáct hodin se vydalo na náročnou sedmi kilometrovou trať s převýšením 135 metrů 41 členné běžecké pole. Roli favorita potvrdil Kuba Ambros. Zvítězil v čase 24:18. Druhý doběhl Jan Toman z Kopřivnice v čase 25:50 a třetí byl Milan Vinklárek ze Sokola Opatovice v čase 26:26.

Po doběhu mi vítězný Kuba  řekl: „ Ze začátku jsem jsem běžel volněji. Na čelní pozici jsem se prodral po prvním kilometru. Pak jsem se snažil držet rovnoměrné tempo a bez větších potíží jsem uhájil vítězství. V průběhu závodu jsem neměl žádnou krizi. Tento závod mi dnes vyhovoval a nejvíc jsem si ho užil při dlouhém seběhu.“

V prořídlém startovním poli žen nenašla konkurenci naše všestranná sportovkyně Darina Krausová. Zvítězila v čase 31:13. Poslední dobou se stalo již tradicí, že druhé místo bere naše Kateřina Polášková z Pomalých šípů. Doběhla  v čase 33:08. Bronz  získala Martina Mazáčová z BK Příbor za 36:08.

Z našich běžců uspěli v kategorii 40+ David Hanke (27:50) , který byl druhý a třetí Radek Raška (28.35). V kategorii 60+ dominoval Saša Neuwirth (29:36).

Po závodě mě oslovila řada lidí s konstatováním, že se jim Rybský trhák, přes  náročnou trať moc líbil.  Prvopočátkem úspěchu je vstřícný postoj  vedení obce Rybí  v čele s paní starostkou, podporou místního TJ a  širokého organizačního týmu. Perfektní práci odvedlo trio rozhodčích, manželé Udvarosovi a Michaela Štefková. Poděkování patří i moji manželce.Suma sumárum, když se dá dohromady parta ctižádostivých lidí, výsledek se  musí dostavit. Běžci, těšíme se opět na setkání s Vámi za rok  na 8. ročníku „Rybského trháku.“

Autor reportáže a fotogalerie: Jiří Harašta