V náročných podmínkách zdolali běžci „Mořkovského zajíce“

V sobotu  9.dubna odstartoval šestnáctidílný seriál  29. ročníku Lašské běžecké ligy s příznačným názvem „Mořkovský zajíc.“ Přes chmurné počasí se hlavního závodu zúčastnilo 91 běžců. Závod  odstartoval nad  mořkovským vlakovým nádražím v 9,30 hod. místní rodák a bývalý reprezentant ČR v maratonu Saša Neuwirth. Trať se napojovala na lesní cestu. Po pěti kilometrech, následovala odbočka vpravo a v Hostašovicích se vybíhalo na cyklostezku. V Mořkově navázala trať u Nových domků na silnici, s cílem v areálu místního sportovního hříště.                                                              

V hlavní  kategorii mužů  zvítězil  Jakub Lukáš ( Klub přátel death metalu)  v čase 35:17. Hezké druhé místo vybojoval náš Milan Vinklárek ( AK EZ Kopřivnice) za  36:15. Na třetí pozici doběhl  Jan Hlavatík (Jump SPORT F-M) v čase 37: 05.   

 Milan Vinklárek po doběhu řekl: „Od úvodu jsem podle zkušenosti předcházejících závodů zvolil volnější tempo. Nenechal jsem se vyhecovat svým soupeřem Jakubem, kterého jsem měl před sebou na dohled až po 9.kilometr. Pak Kuba ještě zrychlil. Ale já jsem už neměl motivaci nasadit ostřejší tempo, obzvlášť proto, že jsem  měl náskok před svým pronásledovatelem Honzou Hlavatíkem. I když  tento jarní závod ukázal chmurnou zimní tvář zanechal ve mně prima vzpomínky. Potěšilo mě výborné organizační zabezpečení závodu a perfektní atmosféra.“ Prosadili se i další naši kluboví běžci z AK EZ Kopřivnice. David  Mikala zvítězil v kategorii 40+ za  37:35  a  David Hanke bral pomyslné stříbro v kategorii 50+ za  druhé místo v čase 39:37.                                                         

Mezi  ženami dominovala  naše  juniorka  Anička Slívová (AK EZ Kopřivnice) časem  39:51  před Barbarou  Lučanovou  42:18 a Veronikou  Hanko (Veřovice) 43:22. Naše Anička v rychlosti před závodem, neřešila nasazení kontaktních čoček,  běžela v brýlích, které se ji záhy zamlžily a navíc stékaly po nich kapky deště. Po devátý kilometr se držela ve skupince  s Davidem Hankem a Dušanem  Olajošem. Pak David nasadil ostřejší tempo. Anička ale tradičně běžela na momentální pocit To jí stačilo na vytvoření traťového rekordu!

Součástí každého dobře zorganizovaného závodu, jsou v rámci doprovodného programu zařazeny běhy dětí. Patří  mezi ně i „Mořkovský zajíc. Jeho mládě se jmenuje„ Mořkovský zajíček ,“ v tradičním doprovodu maskotů.  Již od počátku se o jeho přípravu stará Lenka Kociánová, která se snaží  každým rokem vnášet do jeho dění nové prvky. Letos se jí do scénáře vložil těžký blok-  nepříznivé počasí. V šesti kategoriích se postavilo na start 47 dětí. „Nejobsazenější  byla kategorie dívek 11 -12 let.  Velkého sportovního ducha projevili ti nejmenší, které déšť a téměř mrazivé počasí neodradilo a s úsměvem běželi do cíle. Vítězové obdrželi za svůj statečný výkon sladkou odměnu, keramické a čokoládové zajíce a diplom. Navíc mořkovské děti dodatečně obdrží zvláštní prémiovou odměnu“- řekla Lenka Kociánová.

Veliké poděkování patří celému organizačnímu týmu a hlavnímu sponzorovi akce p. Machačovi.  Dále děkujeme obci Mořkov, místní ZŠ a MŠ , Klubu českých turistů a TJ. Na závěr přijměte od nás srdečné pozvání. Sejdeme se za rok na jubilejním  14. ročníku  tohoto závodu!

Reportáž: Jiří Harašta

Fotogalerie: Irena Macíčková

Označeno v Atletika dospělí, Reportáže
Facebook
AK EZ Kopřivnice