Úspěšné zahraniční turné

Strasimeno maraton 11.3. – 14.3.2020

Partnerské město Kopřivnice, Castigliano del Lago, pozvalo začátkem  února běžce  Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice  na „Strasimeno maraton“ s datem konání  13. března. Vzhledem k tomu, že Rada města měla schvalovat dotace začátkem března, jsme měli poměrně krátkou dobu na výběr zájemců o účast na tomto závodě. S přihlášených běžců splňovali veškeré kritéria manželé Andrea a Jiří Linhartovi.

V pátek po  13. hodině odlétali  z vídeňského letiště naši běžci do Říma, odkud je hostitelé dopravili do rodinného hotelu v Castigliano del Lago. V sobotu si prohlédli město s  historickými památkami a spoustou turistických tras. Pak si u prezentace vyzvedli startovní čísla, jako dárek obdrželi tričko. Na závod se přihlásilo  přes 1 300 běžců, kteří měli možnost výběru délky tratí: 10 km, půlmaraton, 34 km a maraton. Letos byl závod výjimečný zčásti svázanou covidovými opatřeními. Za pozornost stojí fakt, že se po dlouhé době  běželo za slunečného počasí a téměř bezvětří.

Očima našich  běžců

My jsme se rozhodli běžet půlmaraton, kterého se zúčastnilo přes 330 běžců. Trasa byla s výjimkou dvou stoupáků cca na 12. km poměrně rychlá. Atmosféra závodu jednoznačně úžasná. Běželo se sluncem zalitou nádhernou přírodou. Organizátorům patří veliké díky,  protože vše fungovalo jako na drátkách. Jirka se s časem 1:29:09 umístil mezi muži na 25. místě, v kategorii obsadil sedmou pozici. Andrea se s časem 1:45:45 umístila mezi ženami na 19. místě a v kategorii byla 12.

Jediné, na co jsme trošku narazili, byla jazyková bariéra. Nehovoříme italsky a s angličtinou jsme u místních moc nepochodili. Každopádně pozvání na „Běh rodným krajem Emila Zátopka“ jsme předali a věříme, že budeme moci také v našem kraji uvítat běžce atletického klubu A.S.D. FILIPPIDE!”

Andrea a Jiří Linhartovi

———————————————————–

SEMI Maraton  24.3 – 28.3. 2020

Naši výpravu do Versailes tvořili Jiří Kozubík, Radek Raška, David Mikala. Z Kopřivnice jsme vyrazili  autem v 5,30 hod. z patřičnou časovou rezervou jsme přijeli na letiště Václava Havla. Ve 12,20 hod. se naše letadlo odlepilo od ranveje a krátce po  14. hodině jsme přistáli v Paříži  na letišti Charlese  de Gaulle do krásného slunečného  počasí. Zde nás čekali dva naši hostitelé. V partnerském městě  jsme měli zajištěné  ubytování  v rodinách.

Další den následovala celodedenní procházka  Paříží, za pamětihodnostmi –  Eifelovkou, Vítězným obloukem, Champs- Elysées a  nádvořím Louvru.

V sobotu dopoledne jsme absolvovali kratší trénink v místním parku. Pak jsme vyrazili na prohlídku  městečka Chartres. Zde nás zaujala katedrála  Notre-Dame, která svou velikostí se dá přirovnat ke chrámu svatého Víta v Praze. V interiéru nás obzvlášť upoutalo přes 170 oken zdobených  pestrobarevnými vitrážemi.

Ze soboty na neděli se měnil letní čas., což nás donutilo si přivstat. Pak  jsme si nabalili nezbytné propriety a vydali se k prezentaci na místní stadion. V 9,20 hod. následoval zlatý hřeb našeho programu SEMI Maraton.

Z naši výpravy byl nejúspěšnější David, který doběhl doběhl v celkovém pořadí na třetím místě, ve své kategorii byl druhý výborném čase 1:19:55. Jirka byl celkově patnáctý za 1:29:28. Radek obsadil 29. místo a byl  druhý v kategorii v čase 1:35:08.

Po obědě jsme navštívili farmu Bergerie Nationale v městečku Rambouillet a poté následovala večerní recepce s Comité de Jumelage de Trappes, za účasti bývalého starosty města.

Další den jsme měli posunutý odlet na 17,30 hod. Po dvouhodinovém letu, jsme si na pražském letišti vyzvedli zavazadla. Záhy jsme nasedli do odstaveného auta na parkovišti. Jelikož i tentokrát byla D1 bez komplikací, o půlnoci jsme dorazili zpět do Kopřivnice.

Jednotlivé komentáře k závodu:

Jirka: „Z důvodu zranění jsem neměl možnost v březnu plně trénovat na čas atakující moje nejlepší historické časy na půlmaratonu, nicméně do závodu jsem šel s cílem běžet lehce nad 90 minut. První kilometry se pořadí v davu běžců kolem mě různě měnilo, asi od 4. kilometru jsem zůstal osamocen s jediným závodníkem, se kterým jsme odběhli nakonec skoro celou trasu. V průběhu závodu se mi dařilo držet konstantní tempo kolem 4:18 na kilometr a poslední tři kilometry mírně zrychlit, proto jsem nakonec do cíle doběhl v čase 1:29:28, což považuji za úspěch a tento čas mi udělal radost.“

Radek: „Na půlmaratón jsem jel s vědomím, že od poslední zdejší návštěvy z roku 2019, už trochu vím, do čeho jdu. Trasa závodu se v místě startu a cíle od posledního ročníku lehce změnila .Na start jsem šel s tušením, že výsledného času z minulé účasti nedosáhnu a pohled na hodinky v cíli to jen utvrdil: 1:35:08. Ale nedá se říct, že bych byl zklamán. Jelikož jsem celkem dobře odhadl své možnosti, zvolené tempo kolem 4:25 / km po startu nebylo žádné velké přepálení a celý závod jsem běžel rovnoměrně.

David: „Přestože moje zimní příprava neproběhla úplně ideálně, snažil jsem se závod rozběhnout na čas okolo 1:25:00. Zhruba ve třetině závodu se oddělila asi desetičlenná skupinka běžců, ve které jsem se snažil udržet. Soupeři postupně odpadali, až jsme zůstali jen ve dvojici za běžci na prvním a druhém místě. Boj o třetí místo probíhal až do samotného cíle,.Soupeř mi doslova dýchal na záda a doběhl pouhé dvě vteřiny za mnou. Nicméně jsem vybojoval celkové třetí místo napříč všemi kategoriemi v čase 1:19:55, čímž jsem si vylepšil svůj osobní rekord na půlmaratonské trati o více než tři minuty. Trať byla pohodová, závod velmi dobře zorganizovaný a okolo trati se pohybovala spousta usměvavých fanynek.

Všichni účastníci tohoto závodu  z  AK EZK, bychom chtěli  poděkovat městu Kopřivnice za příležitost zúčastnit se tohoto zahraničního závodu a našim hostitelům z partnerského města Trappes za pohostinnost a program, který nám připravili. I přes jazykovou bariéru jsem si z Francie přivezl nejen cennou medaili, ale i spoustu nezapomenutelných zážitků.