„Příborský běh“ 2.ročník

Je první květnová sobota, 5.30 ráno, potkáváme se s technickými službami města Příbora. Na náměstí Sigmunda Freuda vyrostou stany a nafukovací brány jakou houby po dešti, ale v tomhle případě spíše před deštěm.

Pořadatelská nervozita stoupá, naštěstí v tom nejsem sama a mám kolem sebe skvělé kolegy a taky příborské junáky v čele s jejich vůdcem Paťou Nedomou, kteří již kontrolují trať a doplňují značení.

V 8 hodin je téměř vše nachystáno a začínají přicházet děti s rodiči. Registrace je v plném proudu a náměstí se pomalu plní. Nebe nad hlavou nevypadá vlídně, ale co už.

V 9.00 vítá Marian Žárský, náš oblíbený moderátor z Frenštátu, všechny příchozí a hlavně děti. S dětmi se rozcvičíme a začínají starty jednotlivých věkových kategorií. Prší, ale děti to neodradí ze sebe dostat maximální výkon, a ještě si to s radostí užít. Déšť nám nevadí, i tohle počasí potvrzuje, že na Příborský běh se všichni těšili a nenechali se odradit.

Mále děti si odběhly své trasy jak s rodiči, tak bez rodičů. Je 9:50 a na start se připravuje mládež 10 let až 15 let rozdělená do dvou kategorií. Rychlý start po dlažbě příborského náměstí na dlouhou trasu. Držíme jim palce, protože trasa není jednoduchá a díky dešti může být i kluzko. Všichni se s trasou poperou skvěle a teď nás čeká za odměnu slavnostní vyhlášení. Oceněných dětí je 24 a všichni dostávají ceny od společnosti Alliance Laundry, která má také svůj stánek na náměstí a nabízí kávu zdarma. Paní Revendová, zástupce společnosti, řekne pár slov a předá ceny. Děti dostávají také diplomy na památku a poukázku na foto zdarma do fotobudky, která je umístěna na příborském náměstí.

Věková kategorie závodníků na náměstí se začíná měnit. Vidíme rozbíhající se běžce, závodníky, kteří čekají na dvanáctou hodinu a start závodu. Pan starosta města Příbora Jan Malík přivítal účastníky v běžeckém, protože se také účastnil štafety. Divadelní spolek Přídlo samozřejmě na příborském běhu nesmí chybět, jak ve štafetě, tak tentokrát i na podiu s krátkým, ale dynamickým vystoupením.

Je 12.00 a začínáme organizovat starty jednotlivých tras, a to hlavní závod SPORT (9,2 km), dále pak HOBBY (4,6 km) a ŠTAFETY. Vše jde dle časového plánu, oproti minulého roku je to jedna z věcí, ve které jsme docílili, jako organizátoři akce, zdokonalení.

Trasa vede úzkými uličkami podkostelí, historickou částí města, kolem rodného domu Sigmunda Freuda, na trase se zdolávají dvoje schody, trasa míjí Farní kostel narození Panny Marie a kostel sv. Kříže, vede v místech, do kterých by se návštěvník Příbora asi nevydal.

Jelikož vydatně prší a několik úseků trasy je spíše terénního charakteru, tak se závodníci vrací zabahnění a někteří dokonce se známkami po pádu. Do kroku začíná hrát cimbálová muzika Poštár a dokonce přestává pršet. Čekáme na poslední závodníky a chystáme ceny pro 72 oceněných.

Během celého závodního dne si mohou malí i velcí vyzkoušet lezení na umělé stěně, nechat si změřit tělesné hodnoty ve stánku se zástupci Centrum radosti z Frýdku-Místku, zajezdit na simulátorech formule od partnera závodu společnosti Brose a také od vývojářů z VŠB TU Ostrava. Náš mediální partner Rádio Čas měl zde také svůj stánek s aktivitami pro děti, bohužel déšť tyto aktivity omezil stejně jako skákací hrad, který nebyl nakonec ani instalován. Občerstvení na náměstí nabízela firma Ricco z Příbora. Po celou dobu nás bedlivým okem kamery sledovala LTV Příbor a už se moc těšíme na reportáž.

Slavnostní vyhlášení je zalité sluncem a dobrou náladou. Ceny pro nejlepší nám věnovali: Cyklosport Prašivka z Frenštátu pod Radhoštěm, Alpitrek z Příbora, Lašská brána Beskyd, Brose Kopřivnice, kytičky pro ženy z příborského květinářství LB a hlavně městský úřad Příbor. Ceny předal pan starosta Jan Malík, pan Místostarosta Pavel Netušil, Míra Prašivka z Frenštátu a vůdce skautů Patrik Nedoma.

Vyhlašovali se tři nejlepší ženy a tři nejlepší muži v každé věkové kategorii, jak na trase SPORT tak HOBBY a tři nejrychlejší štafety. Vyhlásili jsme také nejrychlejšího muže a nejrychlejší ženu což jsou:

Hlavní závod SPORT:

Milan Vinklárek, AK EZ Kopřivnice s časem 35:19

Magdaléna Drastichová, MK Seitl s časem 40:51

Trasa HOBBY:

Matěj Kuliha, BK Příbor s časem 18:25

Martina Mazáčová, BK Příbor s časem 21:15

Podrobnější výsledky zde: https://vysledky.timechip.cz/#2022/6

Foto od Stáni Slovákové zde: https://eu.zonerama.com/StanaSlovakova/Album/8385443

Za celý pořadatelský tým všem moc gratuluji, děkuji za důvěru a slibuji, že příští rok převlékárna bude😊a možná i sluníčko.

Lucie Odehnalová

Označeno v Atletika dospělí, Reportáže
Facebook
Partneři
Činnost klubu byla finančně podpořena:

AK EZ Kopřivnice