Pavel potvrdil roli favorita

Rybský trhák,“  sobota 7. října 2023

Tradičně druhá říjnová sobota ožila v Rybí sportuchtivýmí nadšenci. Již od rána se zde zaplnil areál místního fotbalového hříště, protože před hlavním závodem se již tradičně koná „Běh dětí a mládeže.“Z pošmourného rána se postupně vyklubalo sluníčko, které rozzářilo tváře  účastníků závodu.

Dětské soutěže startovaly v opačném gardu, než bývá všeobecným zvykem na podobných akcích. Nejdřív v devět hodin odstartovaly nejstarší  kategorie a na závěr  si to rozdaly nejmenší prťata. Soutěžilo se v sedmi kategoriích, ve kterých běželo 120 dětí. Již tradičně se výrazně prosadili běžci z Atletického klubu  Emila Zátopka Kopřivnice, kteří získali šest prvenství ( Jana Nesvadbová, Michal Mazač, Daniela Pěnčíková, Ela Krasňanová, Klára Svobodová a Filip Hrůzek ). Celkem získali běžci AK EZK  patnáct medailí.

Pak v jedenáct hodin  odstartoval hlavní závod „Rybský trhák.“ Trasa je dlouhá 7 km, na 3,5 km je obrátka. Převýšení tratě je 135 metrů. Traťový rekord v kategorii mužů drží Roman Hurtík (AK Asics Kroměříž)  23:22 min. z roku  2016. V kategorii žen vytvořila v roce 2021 šestnáctiletá dorostenka Anička Slívová z AK EZK traťový rekord  časem 26:51.

Hned po startu nasadila ostřejší tempo čtveřice běžců, mezi kterýmí byl i náš Kuba Ambros a Pavel  Cimbálník AC Sportguide Rožnov  p.R. Na konci úvodního stoupáku nasadil Pavel ostřejší tempo a postupně získával náskok na Kubu. Tak to pokračovalo i po obrátce, kdy Pavel ještě vystupňoval tempo. Do cíle doběhl v čase  24:12 .min.  Kuba byl za ním druhý za 24:35 a s výraznějším odstupem dvojice Jiří Kvita za 26:11 ( CK Frenštát ) a Tomáš Valentík (Atletika Nový Jičín) v čase  26:15.

Vítězný Pavel Cimbálník sklízí letos spoustu  úspěchů .Třeba v červenci se zúčastnil  Mistrovství Evropy ve Skyrunningu  v Černé hoře, kde obsadil krásné 12. místo. Mezi jeho výrazné úspěchy patří  bronzová medaile z Mistrovství ČR na Lysohorském UltraTrailu 2023. O náročnosti tohoto závodu svědčí délka trasy 67 km s převýšením  4 300 m se čtyřnásobným výběhem na Lysou horu!

V kategorii 40 + zvítězil náš Milan Sochor za 26:39. Podobně ve své kategorii 50+ dominoval další běžec David Hanke, který zvítězil v čase 28:23. Pepík Kvita byl ve veteránech  70+ druhý za 40:07.

Naše juniorka, držitelka traťového rekordu Anička Slívová nenašla soupeřku v kategorii žen. Zvítězila v čase 28:27. Celkově druhé místo obsadila Tereza Valentíková ( Nový Jičín) za 29:08 Za ní bylo trio závodnic z AK EZK, které stály na stupních vítězů v kategorii  45+  Martina Mazáčová (29:23), Darinka Krausová (31:47) a Katka Polášková (31:56).  Tyto holky zrají jak víno! Hlavní závod absolvovalo rekordních 55 běžců.

Na závěr mě oslovila řada lidí s konstatováním, že se jim „Rybský trhák“ moc líbil. Prvopočátkem úspěchu byl tradičně vstřícný postoj vedení obce v čele s paní starostkou Andreou Tománkovou. Velikou pochvalu si zaslouží i sportovní ředitelka Pavlína Havrlantová,  s podporou místního TJ a širokého organizačního týmu. Poděkování patří i moji manželce. Suma sumárum, když se dá dohromady parta ctižádostivých lidí, výsledek se musí dostavit. Běžci, těšíme se opět na setkání s Vámi za rok na 12. ročníku „Rybského trháku!“

Autor reportáže a fotogalerie: Jiří Harašta