Osobnosti Rohálovské desítky 2012

Pastorovi

Z Prusinovic si letos odvezli tři prvenství. Synové od Petry a Ríši zvítězili v žákovských kategoriích. Mladší Patrik  zdolal trať dlouhou 680m  v čase 2:21 min. Starší  Daniel  stejnou trať zaběhl  za 2:05 min.
Jejich maminka Petra zvítězila v běžecké kategorii žen. Na desetikilometrové trati vyhrála v čase 36:17 min. kdy porazila ikonu české vytrvalostní špičky Petru Kamínkovou.
 Za velikým úspěchem tohoto tria stál rodinný týmový manažer Ríša. Zmíněný úspěch   bude určitě zapsán do kroniky závodu.
Nejstarší účastník
Když přijede na Franta Zikeš na kterékoliv závody v okolí nemá konkurenci se svým věkem. Je ročník 1928 a přesně za měsíc bude slavit 84 let. Mohl by si v klidu užívat důchodu, ale Franta je neúnavný. Svoji cílevědomostí a pílí zdolává i delší štreky. Třeba každoročně  si zaběhne 22 kilometrů v kopcovitém terénu  Běh rodným krajem Emila Zátopka.
Nejmladší účastnice
Carmen Beshirové v říjnu jí bude teprve čtrnáct let. Aktivně se věnuje  sportu již od útlého mládí. Hraje tenis, věnuje se plavání  ale  poslední dobou  převažuje u ní zájem o běh.
Většina běžců se zaměřuje na určité tratě. Ale Carmen si nedělá s výběrem distancí  těžkou hlavu. Třeba osmistovku zaběhla za 2:18 min. Pětku ve Stromovce zvládla za 17:30 min. Hornickou desítku za 36:36 min.
V sobotu doběhla celkově mezi ženami čtvrtá  za  40:12 min. Po doběhu vyzařovala z ní lehkost a dalo se ji vyčíst z obličeje, že si běh užívá.Věřím, že do budoucna o ní uslyšíme.
Jan Kreisinger
Pochází z Českých Budějovic. V minulosti se věnoval  téměř všem atletickým disciplínám. Jako junior  zaběhl desítku za 30:16 min. Ale po několika letech intenzivního tréninku nedošlo k jeho výraznějšímu  výkonnostnímu  vzestupu. Proto se rozhodl přestoupit do AK Kroměříž. Trénuje jej Robert Štefko. Silniční desítku zaběhl za 28:58 min. Bohužel  v minulosti často zápasil ze zdravotními problémy.
Na Rohálovské desítce  byl od roku  2005  čtyřikrát  druhý, vloni a letos zvítězil.
Petra Kamínková
Tato olomoucká běžkyně  patří  již řadu let mezi naši vytrvaleckou špičku. Je mnohonásobnou mistryní republiky na pětku a desítku.
V sobotu byla v Prusinovicích druhá, ale  z předcházejících ročníků tohoto závodu si odnesla jedenáct vítězství!

Imrich Bugár

Trojskokanka Šárka Kašpárková, populární kreslíř ilustrátor Petr Urban  byly hosty  předcházejících ročníků závodu. Letos přijal pozvání diskař Imrich Bugár. Z Helsinek, kde bylo  v roce 1983 MS v atletice dovezl zlatou medaili.V roce 1985 v americkém  San José hodil disk do vzdálenosti  71, 26 m  a  ustavil tak nový světový  rekord.
Při rozhovoru s ním jsem zjisti, že je to muž velikým srdcem. Kypí z něj  laskavost a dobrosrdečnost.

Ondřej Němec

Je duší tohoto závodu již od jeho zrodu. Z počátku se běhala dvacetikilometrová trať. Od roku  1998  se zkrátila  trasa na desítku, která je pro běžce atraktivnějí, což se promítlo letos na rekordní  účasti 520 běžců.
Ondrovi se  podařilo  za  těch devatenáct let dát dohromady  perfektní organizační tým, který  pracuje jako hodinky.
Každý organizátor závodů ví, že největším problémem je sehnat sponzory. Pro Ondru je to celoroční úkol, který ho  hodně zatěžuje, ale ve finále se mu toto snažení vrací v dobrém. Závodníci obdrželi Rusavskou keramiku, ponožky Asics, guláš a řadu cen z bohaté tomboly.
Příznačná  pro Ondru je skromnost. Z jeho mimiky vyzařuje rozvážnost a klid. Proto věřím, že příští jubilejní ročník zvládne v pohodě a tuším, že  závod opepří  opět nějakým překvapením.