Naši běžci vydolovali z lyžařské stopy dvě zlata

JELYMAN, sobota 26. února

Jelimánek je expresivní výraz pro nezkušeného naivního člověka. To neplatilo pro účastníky lyžařského závodu  „JELYMAN.“  Tato zkratka je zakódována pod názvem  „Jesenický lyžařský maraton.“ Závod se pořádá v rámci seriálu ČEZ SKI Tour. Letos se uskutečnil jeho 30. ročník. Zatímco v okolních nížinách byl náznak  předjaří, na hřebenech Jeseníků vládla zima opepřená chumelenicí.

Účastníci závodu se v sobotu vyvezli lanovkou k horské chatě Paprsek, zasazeného v krásném prostředí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku. Postupně se na start závodu postavily děti, teenegeri a ostřílení mazáci. Ti si mohli vybrat trasy 10, 20, nebo nejnáročnější 40 km trasu, která vedla z Velkého Vrbna a zpět v okolí horské chaty Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem. Zde je čekala prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé roviny.

V kategorii žen kralovala na dvacetikilometrové trase v bílé stopě Darina Krausová naše členka AK EZK s časem 1:20:01, porazila o deset let mladší Lenku Schllecherovou ( 1:20: 29 ). Na třetí pozici doběhla Blanka Paulů, bývalá československá lyžařská, silniční a terénní běžkyně a taky v závodech v běhu do vrchu. Její ročník narození se váže k datu 1954!

Po závodě jsem se zeptal bezprostřední dojmy Darinky: „Běželo se v náročných podmínkách. Sněžilo, což ztěžovalo náš běžkařský sport. Odrazilo se to hlavně na ztíženém skluzu lyží. Tradičně mi vyhovovaly výběhy, na kterých jsem získávala náskok.“

Náš veterán Pepík Kvita zvítězil ve své kategorii. Blahopřejeme oběma běžcům Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice k dosaženému úspěchu na JELYMANOVI a držíme jim palce v letošní běžecké sezoně.