Lysaři bilancovali


Lysá hora  s nadmořskou výškou  1323 m je dominantou Moravskoslezských  Beskyd. V roce  1981 se ustavil  Klub přátel Lysé hory, který existuje při KČT. Říkají si Lysaři. Tato hora se stala jejich vášní, fetišem, kterého se musí v průběhu  roku co nejčastěji dotknout. Je prověrkou partnerského vztahu, protože  láska k tomuto kopci, je ze dne na den silnější.    
Mnoho turistů  by mohla vyprávět  o marném úsilí pokořit Gigulu         ( Lysou horu ). Buď je zastihla  bouřka, vichřice,  anebo  z důvodu nevolnosti se museli vrátit dolů. Jako protipól  je řada   Lysařů, kteří zdolávají vrchol nalehko, bez baťohu,  jenom v šusťákovce. Na vrcholu jim stačí vypít pár doušků horkého čaje, do schránky vhodí evidenční výstupový lístek  a spěchají dolů. Mezi nimi je i řada  vášnivých turistů, kteří po zdolání vrcholu posedí s kamarády v Šantánu a povypráví si.
21. ledna  se uskutečnila na Ostravici  výroční schůze odboru KČT Lysá hora ve společenském sále hotelu Freud. Původně jsem zde znal blíže pouze jediného Petra Balka. Před léty jsme se potkávali na maratónských tratích.
Navázat dialog s touto skupinou horalů nebyl problém. Navíc jako povzbudivý impuls pohodového dne vytvořila hudební skupina Pilky z nedaleké Lhotky.
Předseda lysohorského klubu  ing. Milan Zyka  ve své zprávě nás  informoval o činnosti klubu. Zvláštní pozornost účastníků schůze  vzbudila  informace  ing. Havelky o realizaci projektu  na obnově Bezručovy chaty, která byla zničena požárem v roce 1978. Je neuvěřitelné  kolik překážek se musí zdolávat i v dnešní době  při postupném naplnění  konečného cíle.

Častým dotazem mezi Lysaři je : ,, Kolik máš letos výstupů?“ Proto velikou pozornost všech přítomných  vzbudilo  ocenění  těch nejlepších. Nekorunovaným králem se stal Jaroslav Doležal, který byl vloni na vrcholu Lysé  346 x. Se stejným počtem výstupů mu úspěšně sekundoval Karel Červenka. Jarda má ale další primát. Jeho celková bilance výstupů je 5 138 ! 

Přiznám se, že nejvíc jsem se těšil na závěr. Tanec, fotografování, rozhovory s novými přáteli, které spojuje láska  k Lysé. Zůstal jsem v šoku, když subtilní  dámě nasadili čepici  s číslovkou 80. Jmenuje se Dagmar Čechová  je z Ostravy. Kromě turistiky se věnuje lyžování, aerobicu. Na svůj věk je neobvykle vitální. Prostě si užívá život plnými doušky. Dlouho jsem s ní rozmlouval a nevěřícně jsem kroutil hlavou: ,,Kde čerpá tato dáma energii?“
Z dojemného setkání jsem utíkal a na poslední chvíli jsem stihl vlak. S partou Lysařů  jsem strávil  několik  hodin, které  mi zůstanou dlouho vryty v paměti…   
( Fotogalerie je na rajčeti ) 
Označeno v Nezařazené, Reportáže
Facebook
AK EZ Kopřivnice