Darinka dovezla z Jizerek stříbro

„Jizerská 50“   11. – 13. února 2022

Jizerská padesátka patří ke světově respektovaným běžeckým závodům. Od roku 1999 se zařadila i do světové ligy dálkových běhů Worldloppe a zároveň je součástí Ski Classics. Zúčastňují se ho pravidelně špičky běžeckého sportu i tisíce amatérských běžců, pro něž se stal běh Jizerskými horami tradicí. Na start se letos mohli postavit i neočkovaní závodníci. Na rozdíl od loňského závodu výhradně pro elitu, se tentokrát mohli přihlásit i amatérští běžci. Na hlavní trasu nastoupilo přes 4400 běžců. Závodní program probíhal v Jizerských horách už od pátku a celkový počet účastníků se zastavil na čísle 8 194, což je nový rekord závodu. Pomohlo tomu prosluněné počasí s prachovým sněhem na tratích i rozvolnění pandemických opatření.

Přestože letošní zima je chudší na sněhové podmínky naši běžci z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice – Darinka Krausová a Pepík Kvita vyhledávali vhodné lokality k finální průpravě na „Jizerskou  padesátku“ (Pustevny,Jeseníky,Jiizerky,Skalka u Kremnice) a pak se  před víkendem vypravili do Liberce.

V rámci  balíku doprovodních akcí Jizerské padesátky, absolvovala v pátek Darinka  „Bedřichovskou  30“  volnou technikou. Tento závod se liší od ostatních tím, že se jede volným stylem. Trasa vedla z rozcestí u Buku, na Novou Louku, Kristiánov, Čihadla, na Hřebínek, kde byla osvěžovací stanice, dále na Olivetskou horu a do cíle.

V pátek se podařilo Darince zúročit precizní průpravu. Mezi ženami byla šestá, v čase 1:41  a  ve své kategorii obsadila nádherné druhé místo!

Po doběhu do cíle  mi řekla: „ Sněhové podmínky byly trochu obtížnější. Běželo se mi dobře. Výběhy  do svahů mi nedělaly problémy. O dobrý skluz lyží hlavně z kopečků, se mi postaral Pepa kvalitní mázou , která je nepostradatelnou součástí úspěchu. Jizerka je nádherné místo pro běžkařský sport. Navíc jsem cítila podporu a ohleduplnost mezi závodníky. Již teď se těším na další letošní závody „Kolem Paprsku“ a kremnickou  „Bílou stopu.“

Druhý náš závodník Pepík Kvita si tradičně  otestoval kondici v sobotu na Jizerské desítce, která si našla oblibu mezi mládeží i dospěláky. Pořadatelé letos pozměnili trať, která byla mnohem obtížnější oproti predcházejícím letům. Další den absolvoval Pepík hlavní závod „Jizerskou padesátku.“ I když měl v nohách závod z předcházejícího dne, bojoval a do cíle doběhl v solidním čase za  3:54, na 15. místě v kategorii.

Co dodat na závěr? Darince a Pepíkovi patří veliká gratulace za předvedené výkony. Teď  již držíme palce ať Pepík úspěšně zvládne březnový Vasův běh a podobně Darinka ať uspěje ve zbývajících závodech lyžařské sezony.