Žeň úspěchů běžců AK EZK ve štafetových bězích

Běh rodným krajem  Emila Zátopka,  sobota 17. září  2022

Sté výročí nedožitých narozenin Emila Zátopka, bylo pro mnohé kondiční běžce motivací účasti na Běhu rodným krajem  Emila Zátopka. Několik týdnů před závodem mi často váhavě sdělovali svoje pocity:„ Možná že přijedu a když se nebudu cítit na celý závod, přihlásím se do štafety.“ Tak zněly jejich častá sdělení.

Do posledních okamžiků před konáním jubilejního 20. ročníku jsem sledoval přihlašování elitních běžců, kteří se většinou registrují až pár hodin před startem, ale bohužel jsem letos nic významnějšího  nezaznamenal. Neozval se ani  manažer Benedek týmu, který po deset let  přihlašoval naturalizované keňské  běžce na náš závod. Pár dnů před uzávěrkou jsem obdržel přihlášku od čtyř ukrajinských běžců s časy kolem 1:06 na půlmaratón. Jedna žena z jejich výpravy měla mít na této distanci čas 1:18. O tom, že se jedná  pouze o „labutí  píseň,“ jsem se přesvědčil v den D. Ve finále se pozměnila jména předem přihlášených  běžců…

Příjemným překvapením byla pro nás účast běžců  ze všech partnerských měst Kopřivnice – francouzského Trappes, německého Zwönitzu, polského Myszkówa, slovenských Bánovců nad Bebravou a italského Castiglione del Lago.

Tradičně v 11oo hodin odstartoval hlavní závod. Po pár metrech se v čelní skupince rozpoutal souboj o prémii na druhém kilometru. Pomyslnou pásku proťal na ní Roman Adamovich,(BY) před  Yalaoui Suleymanem (Trappes). Závěr závodu rozhodl pro sebe R. Adamovich, který zvítězil  v čase 1:15:26. Druhý doběhl loňský vítěz Adam Szymanik za 1:15: 41, a třetí  Dmytro Didovodiuk  (Achilles Leszno)  za 1:16:17.

V kategorii žen  dominovala veteránka Petra Pastorová v čase 1:29:50, která navíc zvítězila i na prémiovém pátém kilometru v Ženklavě. S výrazným odstupem zaostala za ní Elen Šimonová ( X-Trail Orlová) 1:37:58. V těsném souboji o druhou pozici, pouhou vteřinu doběhla za ní Veronika Hanko (Veřovice)

Z našich běžců AK EZK obsadil hezké 14. místo Milan Vinklárek, který byl  devátý v nejmladší kategorii. Náš David Mikala byl osmý v kategorii 40+. Nejúspěšnějším  klubovým  běžcem z devíti našich reprezentantů byl veterán Josef Kvita, který obsadil 3.místo v kategorii 70+.

Celkem absolvovalo závod rekordních  285 běžců, čímž pokořili dosavadní účastnický  rekord o dvaatřicet  běžců!

Traťové rekordy drží keňané z Benedek Týmu. Již deset let odolává rekord, který dosáhl  Kiprotich SAWE  časem   1:10:27, v ženách  zaběhla v roce 2015  K.R.  Jepchirchir čas 1:21:00, který nebyl doposud překonán.

Všechny ročníky, nultý a dvacet  následujících absolvovali pouze dva běžci, Miroslav Vrobel (Vroblíci) a čtyřiaosmdesátiletý Jiří Engliš (Sokol  Vávrovice), který byl navíc nejstarším účastníkem závodu. Oba dva běžci urazili na závodní trati Kopřivnice- Rožnov pod Radhoštěm 468 kilometrů  s celkovým převýšením 7 875  metrů!

Lámaly se i další rekordy. V trojčlenných týmech zápolilo 18 družstev, ve kterých  vítězila sestava Petra Pastorová, Aleš Miko a Tomáš Blaha v celkovém čase 4:18:54  Petra si tím odnesla  tři ceny z jednoho závodu!

Vzhledem k tomu, že některé kondiční běžce v minulosti odrazovala od účasti na BRKEZ  náročná  kopcovitá trať s délkou  22.3 km  s převýšením 375 metrů, se rozhodli pořadatelé v roce 2019 zařadit novinku, štafetový běh mužů a žen. Délka prvního  úseku je deset kilometrů, s cílem ve Veřovicích. Zde je u kulturáku předávka. Druhý člen absolvuje 12,3 km v náročném kopcovitém terénu s cílem v rožnovském  Valašském muzeu v přírodě.  Celkem se letos do tohoto závodu přihlásilo rekordních 33 štafet, z toho  bylo  a / 7 mužských  štafet  b / 9 ženských týmů a c / 17 štafet  v mixu. Právě v posledně jmenované uspělo naše duo z AK EZK Martina Mazáčová a David Hanke.. V mužích zvítězil náš Jirka Kramoliš s Tomášem Valentíkem (Nový Jičín). V kategorii žen obsadilo naše duo, Katka Polášková Daniela Valová druhé místo a  Darinka Krausová s  Markétou Máchovou byly třetí..

V rámci prologu před hlavním závodem se uskutečnily závody v lokalitě kolem Městského úřadu v Kopřivnici. Program zahájil  Lidový běh, kterého  se  mohli  zúčastnit běhuchtiví nadšenci bez rozdílu věku, nebo pohlaví. Poté přišly  na řadu soutěže dětí v sedmi  kategoriích na tratích dlouhých  od 200 m  po 840 m. Celková účast byla 394 běžců. Všichni  obdrželi tričko a sladkou odměnu.

Jubilejní  20. ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka se vydařil. Svědčí o tom spousta  kladných  e-maiů a telefonátů. Tímto chci poděkovat za podporu  Moravskoslezskému a Zlínskému kraji, Městu Kopřivnice a Rožnova pod Radhoštěm. Poděkování patří všem organizátorům a pořadatelům. Běžci, těšíme se na setkání s Vámi v příštím roce na tomto významném mezinárodním závodě!