Zdolal Mount Everest a odešel…

Zpráva z tisku
¨

V podzemí dolu Paskov se v sobotu večer stal úraz, při němž zahynul osmačtyřicetiletý pracovník. Příčiny neštěstí se vyšetřují, podle mluvčího společnosti OKD, která je vlastníkem dolu, ale na vině nebyly přírodní vlivy, jako jsou otřesy nebo výbuch plynu. V letošním roce je to v tomto dole už čtvrtý smrtelný úraz, loni se jich za celý rok stalo pět.
K nešťastné události došlo z dosud nezjištěných příčin kolem 19. hodiny přibližně 900 metrů pod zemí. Přes rychlý zásah lékařů z Hlavní báňské záchranné stanice se pracovníka nepodařilo zachránit,“ sdělil ČTK mluvčí OKD Vladislav Sobol.
Usmrcený pracovník obsluhoval důlní lokomotivy. Sobol uvedl, že příčiny události nyní vyšetřuje komise odborníků složená ze zástupců Obvodního báňského úřadu v Ostravě, vedení Dolu Paskov, společnosti OKD a odborářů ve spolupráci s Policií ČR.

Vinca těsně pod vrcholem Červeného kamene.Jde za svým cílem.

I když má za sebou šestý výstup, je pořad v pohodě.Usmívá se a není na něm znát sebemenší náznak krize.

Saša radí Vincovi:,, Místo jonťáku si dej pivko. Pozvedne Ti to náladu i sebevědomí.“

Bohužel obětí tohoto důlního neštěstí byl Vincent Šimko, člen Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.
Vinco, jsi pro nás hrdina, který se zapsal do našich vzpomínek. Nikdy na Tebe nezapomeneme!

Při Výstupu na Mount Everest 6. a 7.října, jej po půlnoci skrápěl studený déšť. Vinca trpěl jako pes. Po třetím výstupu jej bolelo koleno a postupně celé tělo. Nevzdával se a šel vytrvale za svým cílem. Jako jediný sólolezec pokořil pomyslný Mount Everest devětařiceti výstupy a našlapal celkem 55 km. Ve finále odmítal od pořadatelů ceny.Svůj výkon považoval jako pokoření jednoho ze svých cílů, za který se neberou odměny…“

Členové Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.

Poslední rozloučení s Vincou Šimkem se bude konat v pondělí dne 29. října 2012 ve 13,00 hod. ve smuteční síni v Kopřivnici a na místním hřbitově.

Označeno v Reportáže
9 komentářů “Zdolal Mount Everest a odešel…
 1. Anonymous napsal:

  Vinco!
  Poznal jsem Tě při stavbě mého domku. Přišel jsi mi několikrát pomoci.Byl jsi skromný, práce Ti šla od ruky.Všechno jsi bral s nadhledem. Nikdy na Tebe nezapomenu. Budu si Tě vážit do konce svého života. Štefan M.

 2. Anonymous napsal:

  Poznali jsme se před třiceti lety. I když jsi byl dobrý běžec, měl si zajímavou strategii. Po startu závodu jsi zůstával mezi posledními běžci a postupně jsi se prodíral dopředu.
  Podobný jsi byl i ve svém životě. Nesnažil jsi se na sebe upozorňovat. Byl jsi skromný a nenápadný.
  Na večírcích Tě z počátku nebylo vidět. Byl jsi skrytý v houfu davu. V závěru si ožil a ohromil jsi kovovým hlasem celou společnost. ,,Vinéčko bílé….A keď sa Janoško do vojny bral…sálem zněl Tvůj hlas. Doposud mi v podvědomí rezonují melodie, které jsi notoval a stěží nacházel konkurenci.
  Vinco,byl si férový a nenápadný chlap, který zanechal za sebou výraznou stopu.Nikdy na Tebe nezapomeneme!Žorž

 3. Anonymous napsal:

  Jsem neteř Vincenta Šimka. Dočetla jsem se, že jako jediný sólolezec zdolal Výstup na Mount Everest.
  Kdo by tušil, že o několik dnů později dotluče jeho srdíčko. Byl to člověk s nesmírným optimismem. Protože žiji v Německu se dvěma malými dětmi, nemohu přijet se s ním rozloučit.Můj strejda byl klubíčko naděje a energie.
  Dejte to vědět lidem v okolí. Tento člověk si to opravdu zaslouží. Andrea Štolfová

 4. Anonymous napsal:

  Dnes jsem také zjistil, že to byl Vinca Šimko. Byl to šok.Celé rodině bych chtěl vyjádřit upřímnou soustrast.
  Na závodě kolem koupaliště Vincovi vzdáme hold minutou ticha.
  David Hanke

 5. Anonymous napsal:

  Nikdy nezapomenu na Vincův zpěv, když nás pomáhal stěhovat do nového domu, nezapomenu dobu tak před 15 lety, kdy jsme spolu asi 3roky trénovali, ještě teď mám v hlavě slova, která jsme si s Vincou řekli před pár dny na Everestu, že až mi bude 60 a jemu 50, tak zas spolu potrénujeme. Jeho odchod nás s manželkou hodně zabolel, tak aspoň věřím, že si tam nahoře někdy spolu ještě zaběháme, protože Vinca byl opravdový chlap, jakých je málo. Saša Neuwirth

 6. Raduz napsal:

  Osobně jsem Vincu neznal, snad jsme se potkali na nějakém závodě… . Pracuji rovněž v důlních podmínkách, i když již ne na činné šachtě a proto vím jak je zde práce nebezpečná. Sdílím se všemi pozůstalými hlubokou soustrast.
  Raduz

 7. Anonymous napsal:

  Nemozem prestat plakat, uz piaty den…napriek tomu, ze sme sa videli raz-dvakrat do roka, vzdy sme sa tesili na jeho navstevu, nikdy si na nic nestazoval, vzdy sa usmieval, vzdy hladal riesenie, ako sa to da, nie preco to nejde…taky bol…5rokov som nebola chora, teraz mam teplotu uz treti den nic viac, teplota, bolest celeho tela-vycerpanost, vycerpanost z placu, vycerpanost z nepochopenia celej tejto udalosti, pracovnych podmienok a dodrziavania bezpecnostnych predpisov …papier vela znesie ved hej, aj v Novakoch sa stalo banske nestastie-21.2.2009 v den nasej svadby, na ktorej sme sa aj s Vincom zabavali spievali s harmonikou a tancovali…nic netusiaci, ze sa stala tragedia…a ze podobny osud postihne aj Vincka :((( Vincko tak sme ho vsetci volali, lebo ani on inak ako Atka, Janka, Marienka…nepovedal…maminko a tatinku svojim rodicom…Hovori sa ze kazdy muz vie byt otcom alelen niektori sa stanu tatinkom…on nim bol…cez vsetky problemy so starsim synom siel vzdy s usmevom a so vztycenou hlavou, skromnostou a pokorou vpred. Niekedy staci par okamihov na to, aby sme si niekoho oblubili, ale niekedy nestaci cely zivot na to aby sme nan zabudli…My nezabudneme…zapisal si sa hlboko do nasich srdc NAVZDY
  Andrea-neter

 8. Anonymous napsal:

  Pro mne je to šok.S Vencou jsem se znal docela dobře hodně snad 20 let i víc a kdysi jsme spolu hodně soupeřili a naháněli se a měl období kdy běhal vemi výborně a vyhrávál závody ve výborných časech.V poslední době jsme se potkávali méně ale většinou na Zatopkovém závodě a na večírcích při vyhlašování LBL.Tak tomu bylo i letos a to s těmi večírky v předešlých komentářích mohu jen a jen potvrdit.Jednou jsme po takovém běžeckém večírku skončili s mou bývalou (kdy už nás poslední unavenější vytrvalce vyháněli z lokálu pro pozdní hodinu) u Šimků doma a pokračovali v párty a pak jsme i společenský unavení i přespali.Nějak mě tato zpráva kterou jsem tady objevil dnes náhodně nejde strávit a je mě to moc líto a nemohu tomu uvěřit.Roman Baláž

 9. Zuzana napsal:

  Krásně o tátovi píšete.. Děkujeme.

Facebook
AK EZ Kopřivnice