Výstup na Mount Everest

Do startu Výstupu na Mount Everest schází hodina. Před lyžařskou chatou je živo. Všechny lavičky přilehlého areálu jsou obsazeny. Převážná část osazenstva jsou děti. Vedoucí jednotlivých výprav nahlašují u prezentace složení týmů.

Jana Hanzelková, hlavní organizátorka akce je obklopena hloučkem zvídavých účastníků blížící se akce a odpovídá na všetečné otázky.
,, Kolik členů tvoří tým?“ ,,Může na vrchol vystupovat najednou několik členů družstva?“ ,, Jaké je převýšení tratě?“- směřují dotazy na Janu. Ta je hravě louská jako oříšky a vrací je k zvídavým tazatelům.

S blížícím se startem, stoupá napětí. Téměř celé osazenstvo se nahrne do prostoru vedle chaty. Jana se chopí mikrofonu a oslovuje dav: ,,Uvědomte si, že nejde o závod, ale o kondiční výstup.“
Těsně po desáté hodině vyráží první členové týmů i jednotlivci na trať. Poklus, indiánský běh, rychlá chůze charakterizuje pohyb této nesourodé masy. Mezi nimi je i pětiletá holčička i bývalý maratonec , jehož věk se překulil již za pětašedesátiletou hranici.

Nedá mi to. Rozhodnu se zdolat vrchol Červeného kamene. První část zvládám vcelku hravě, ale pak mě čeká martyrium. Lehké polobotky sklouzávají v příkrém svahu téměř po každém kroku. Proto volím novou strategii . Kličkuji .Vystupuji esíčkami k vrcholu.

Zvednu pohled k horizontu , který zdobí hustý porost. Z úbočí svahu se najednou ke mně hrne štíhlý mladík s číslem 11. S kamenýn obličejem upjatým pohledem před sebe se hravě vyhýbá drnům a terenním zlomům bez sebemenšího podklouznutí.
Tento moment mě nakopává. Již mi nevadí drobné peripetie, přidám do kroku a vystupuji na vrchol k hloučku čekající skupinky.

Nelituji , že jsem šel nahoru. Je to zvláštní magický pocit, sledovat město a okolní panorama z nadhledu. Je jasno a poměrně dobrá viditelnost. Pode mnou jako mravenci se hrnou k nám roztroušené skupinky.
Podsaditý mladík registrující výstupy radí zmoženým lezcům: ,, Tady vpravo, s menší oklikou se dostanete snadno o pár set metrů níž.“
Neodmítám ani já nabídku. Jsem spokojený. Pořídil jsem pár záběrů a spokojeně cupitám mezi stromy po vyšlapaném chodníčku.

Po sestupu si dávám pivko a hledám objekt na focení. Zaujala mě dvojice žen v elasťácích. Jedna z nich mě obrací na mne s úsměvem: ,, Ať se Vám nemusíme představovat s dovolením se otočíme zády.“
Jejich nápis na tričku : Klub letmých houbařů Krč – je výmluvný. Zbožňujeme,ujeté akce. Při surfování po internetu jsme narazili na tu vaši. Zaujala nás svým ohromujícím názvem. Asi před dvaceti lety byl u nás v Praze byl podobný výstup. My jsme zdolávali Petřín. Ale hory a malebné prostředí je nesrovnatelně hezčí.“

Nedá mi to a večer vyrážím z domu opět k lyžařské chatě.
Již z dálky slyším tuc, tuc melodie z repráků. Je zde vřava jako na Václaváku. Z postávajících hloučků vyprskují bonmoty, které doprovází smích. Občas zaklinká zvonek ohlašující příchod dobyvatele vrcholu. Počkám si na Vincu Šimka. Jako jediný sólolezec hrdinně dobývá Mount Everest.
,, Je to pro mne výzva. Musím ji naplnit!“ – procedí mezi zuby a na obličeji se mu vyloudí křečovitý úsměv.

Vystupuji dolů do tmy. Pro partu nahoře nastává dlouhá noc zkropená vydatným studeným deštěm. Oni jsou tvrdí, přestojí krizi . Stoji to za to. Tým v základním táboře to balí vždy jako poslední…

( Fotogalerie z Výstupu na Mount Everest je na našem rajčeti vpravo.)

Označeno v Reportáže
Jeden komentář “Výstup na Mount Everest
 1. Anonymous napsal:

  Povedený článek 🙂 jen ještě doplnit, že sololezcu se účastnilo skoro deset a na ‚Everest‘ došli 3..!!!

 2. pary napsal:

  Perfektní akce. Ideální počasí, bezchybná organizace. Myslím, že si někteří včetně mne sáhli na dno svých sil. Díky všem, kteří se na pořádání výstupu podíleli.

 3. Anonymous napsal:

  Mount Everest je fenomén, který si hledá své místo v nesčetném počtu aktivit.
  Bude to závod,anebo pohybová aktivita pro širokou veřejnost? Kdo byl na této akci, určitě se přesvědčil o perfektním organizačním zabezpečením této akce.
  Jakým směrem jít, toť otázka. Vyjádřujte mi svůj názor na e-mail: jiri.harasta@ktknet.cz . Žorž

Facebook
AK EZ Kopřivnice