Vůle, odhodlání, vytrvalost – vlastnost se kterou se dají lámat rekordy

Renault LH 24   27.-28. leden 2018

Závěr ledna se vymyká běžnému kolorytu. Místo tuhých mrazů vládne příznivé počasí. Je bezvětří, venkovní teplota se vyšplhala nad nulu. Hned od vlaku se vydávám směrem k Wood Aréně  areálu Na Pile, kde probíhá  akreditace na extrémní  vytrvalostní závod  LH 24, na který se přihlásilo přes tisíc závodníků. U cesty se houfují lidé, čekající na převoz do základního tábora. Zařadím se do fronty a po čtvrt hodině se vyvážím autem k Sepetné. Nedá mi to a záhy spěchám zrychlenou chůzí po trase závodu směrem k Butořance, ale s jiným cílem – pořídit atraktivní fotozáběry. Po  pár metrech asfaltovou cestu, jako když  utne. Ve svahu přede mnou je souvislá ledová vrstva. Nasazuji si nesmeky, bez kterých bych se stěží dostal dál. Poklusávám, ať  mě nepředběhnou první závodníci na silnici. Na pěšince v lese si rozbalím nezbytné propriety a připravím se na focení. Záhy se objevuje první běžec….

Tvrdý podklad nahrával rychlým časům, ale také mohl plno závodníků odrovnat. Po ledovce, v úvodní části stoupáku následoval ušlapaný sníh,  zatímco loni představoval traverz největší překážku  závodu, kde se běžci mordovali ve sněhové kaši. Odpoledne začali někteří běžci  vracet čipy na základnu, z důvodu drobných zranění, únavy, anebo ochablé vůle prát se s náročností tratě. V  podvečer, odstoupila již téměř třicítka dvojic. Bylo to často z důvodu, že každý z nich měl rozdílnou výkonnost.

Přes noc utichl ruch, ale závodníkům to neochromilo entuziasmus bojovat dál. Morální sílu jim dodávali fanoušci na Sepetné, postávající u drátěných košů, ze kterých sálalo horko z planoucího dřeva. Na čele závodu byl Zdeněk Hruška stíhaný Radkem Chrobákem a Jardou Vichrem. Ráno se promíchalo pořadí. Na čelo se prodral Radek Chrobák a vítězství si již nenechal ujít. Za 23 hodin absolvoval 14 okruhů. Vědom si svého vítězství, zůstal v cíli. Neměl již žádnou touhu bojovat o lepší výsledek. Hřálo  ho potěšení, že stanovil nový  rekord závodu a stal se Mistrem ČR v zimním horském maratonu. Loňský rekord pokořil  i druhý Zdeněk  Hruška. Jen o okruh méně zdolal třetí  Jaroslav Vicher.

 

Radek Chrobák po doběhu řekl: „V kopcích jsem pociťoval křeče, ale seběhy jsem zvládal bez potíží. Do třináctého  kola jsem neměl žádnou závažnější krizi. Poslední čtrnácté kolo mi dalo hodně zabrat. Do sluchátek  jsem si pustil muziku, a krok suň krok jsem šel za svým cílem.“

Kategorii mužských štafet ovládli Vít Otevřel s Tomášem Svobodou (Salomon-Suunto/X Trail Rychlohrad). Po celý závod se drželi na čele a se  sedmnácti okruhy také překonali traťový rekord dvojic.

Kategorii žen ovládla Petra Ševčíková (X – Trail Orlová), která se usadila na čele od počátku závodu.  Stejně jako ona dosáhla jedenácti okruhů druhá Ivana Šlachtová (Tobi sport Frenštát p. Radhoštěm). Bronz si pak odnesla Kateřina Klepáčová (ForForum).Ve dvojicích se odehrávaly tuhé souboje které vyústily v závěru vítězstvím Martiny Dvořákové  s Barborou Cichou ( Extra ladies), které zvládly zdolat třináct a půl okruhů.

Sedmý ročník závodu Renault LH24  2018 je za námi. Hlavně díky příznivému počasí se letos podařilo překonat několik traťových rekordů. Pořadatelský tým kolem Libora Uhera připravil i letos nadstandardně kvalitní servis pro více než tisícovku závodníků, kteří se rozhodli poměřit síly nejen s konkurencí, ale také sami se sebou.

——————————————————————————————————

Pohodář

Honza Stacha z ,,Pomalých šípů“ bral  LH 24  s nadhledem. V minulosti absolvoval tento závod ve dvojici. Tentokrát se rozhodl  spolehnout se jen na sebe. A nelitoval tohoto rozhodnutí. Nebyl vázaný na nikoho. Volil si přestávky  podle momentálního pocitu. Občas když potkal kamarády, zapovídal se s nimi na několik minut…

,,Zabrat mi dal hang kde to mírně klouzalo.  Nejlépe se mi šlapalo v noci. Viděl jsem jenom kousek před sebe a soustředil  jsem se  na zdolání nejbližších metrů před sebou. Ve tři hodiny jsem to po pěti kolech zabalil, protože jsem chtěl vidět syna na odpoledním  ,,Dětském maškarním plese.“

Honza si tento závod užil. Již teď spřádá  plány na příští rok. Když přidá na tréninkových dávkách, věří  že v příštím roce zvládne sedm osm výstupů. Nejen Honza, ale i ostatní členové party ,,Pomalých šípů“  si  postupně kladou vyšší cíle a jejich název začíná působit jako zastírací manévr.   

Jiří Harašta

Označeno v Atletika dospělí, Reportáže
Facebook
AK EZ Kopřivnice