Místo  maratonek lyže. I tak to jde našim běžcům

,,Bílá  stopa“   Kremnica,  Skalka      28. leden 2018

Bílá stopa, dříve také Bílá stopa SNP, je nejstarší pravidelně pořádaná akce v běhu na lyžích na Slovensku. Historie tohoto závodu se zrodila v hlavě Ing. Ludvíka Fuska, slovenského reprezentanta v běhu na lyžích, po jeho osobní zkušenosti a silném emotivním zážitku na Vasově běhu ve Švédsku. Po návratu domů do Kremnice chtěl udělat něco podobného i doma a pokusil se uspořádat maratonský běh na lyžích pro všechny, pro profesionální běžce jakož i pro běžné lyžaře. Letos se  uskutečnil v Kremnických vrších  již jeho  45.ročník.

V sobotu byly pro lyžování  solidní podmínky.  Výška sněhové pokrývky 60 cm a teplota  1,5 ° C.  Protože naši  běžci Josef Kvita a Darinka Krausová přes zimu často mixují  silniční běh s během na lyžích,v sobotu si vyjeli otestovat svoji formu na „Bílou stopu.“

Oba dva si vedli zdárně. Naše Darinka  zvítězila  v absolutním pořadí  Free Style na 50 km  v čase  3:16 hod.  Druhou běžkyni v cíli Danielu Reksovou ( BK Lysá  pod Makytou)  porazila  s propastným  34 minutovým odstupem.  Pepík Kvita  absolvoval 25 km trať Free Style  v čase  1:56 hod. a  obsadil druhé místo.

Oba dva byli po závodě plní dojmů a proto jsem si je hned vyzpovídal. Darinka mi řekla:,, Ve skutečnosti  trať závodu  byla dlouhá  52 kilometrů. Protože jsem  měla na lyžích  natrénováno  něco přes sto kilometrů, si cením svého vítězství na náročné trati.

Původním záměrem  Pepíka byla účast na lyžařském závodě ve Velkých  Karlovicích. Vzhledem k špatným sněhovým podmínkám, se ale tato akce zrušila. Proto se na poslední chvíli rozhodl jet s Darinkou do Kremnice.  Pepík mi  řekl: ,, Prvním handicapem  bylo pro mne špatné mazání, které jsem zvolil pro teplotu pod bodem mrazu.  Vzhledem k tomu, že se připravuji na další závody, jsem běžel celou trasu klasickou technikou. Proto  bylo pro mne  velikým překvapením umístění na stříbrné  pozici.“

Oběma našim běžcům  blahopřejeme k úspěšné reprezentaci v zahraničí. Tento závod byl  dobrou průpravou na ,,Jizerskou padesátku.“  Darinka se těší na vytrvalostní  běžkařský závod ve švýcarském Engadinu. Pepík chce zúročit formu na legendárním Vasově běhu, který se poběží  začátkem března.  Oběma našim borcům  blahopřejeme a věříme, že  budou v blízké budoucnosti sklízet další  úspěchy!