Vítězná keňanka KORIR pokořila loňský traťový rekord

Běh rodným krajem Emila Zátopka  19.září 2015

Kolem nás se vyrojil přehršel běžeckých závodů. O některých se dovídáme z vyprávění přátel , anebo ze stručné poznámky v tisku. Ale jsou i takové, které se vymykají z každodenní všednosti, protože mají v sobě patřičný náboj. Řadí se k nim Běh rodným krajem Emila Zátopka. Když  jsme před čtrnácti lety zorganizovali jeho nultý ročník, byl to krok do tmy. V zimě jsem několikrát projížděl na kole silnici mezi Kopřivnicí a Rožnovem a vymýšlel různé verze běžecké tratě. Nemohl jsem se vyhnout terénním zlomům. Narážel jsem na přírodní překážky, kterým s nedalo vyhnout. Buď to bylo stoupání na Pinduli  anebo sedlo nad pramenem Jičínky. Nakonec jsem se rozhodl pro druhou verzi, z důvodu  menšího silničního provozu. Největší pohnutí v mysli nastalo v den D. Těsně před startem  jsme vyrazili s Honzou Pargačem na trať a kontrolovali jednotlivá stanoviště, zda jsou na nich pořadatelé. Pak jsme v prostoru cíle  v rožnovském skanzenu dolaďovali i sebemenší  detaily. Nakonec všechno dopadlo dobře. Účast 140 běžců byla pro nás impulsem, pro pokračování  v tomto rozjetém projektu….

DSC_0221

Je sobota 19. září 2015. Úderem jedenácté hodiny  odstartovala paní  Dana Zátopková běžecký  závod, který je věnovaný odkazu jejího manžela, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka. Od úvodu se odpoutali od mohutného  185 členného  hroznu startovního pole dva keňané. Závodní pole se třetím kilometru začalo výrazně trhat v prvním stoupání na Grossmanku. Zde se vytvořily skupinky, které snadněji zdolávaly tuto přírodní překážku. Mnohým přišla vhod osvěžovací  stanice v Ženklavě, kde se již  výrazněji  prohlubovaly mezery mezi běžci.  Přestože jsme měli pod kapotou našeho automobilu silný motor, trvalo nám delší dobu, k dostihnutí vedoucího dua Keňanů.  Jejich strojové tempo nepolevilo ani na třináctém kilometru, kdy se začal svah lámat  do strmého stoupáku. U afričanů se v minulosti tradovalo,  že jim vyhovuje spíš rovinatý terén.  Tím, že objíždějí spoustu závodů  na našem kontinentu, si záhy zvykli na náročnější podmínky. Nad pramenem Jičínky skončilo náročné martyrium zdolávání svahu a po chvilce,  po odbočce doprava, terén začal prudce klesat.  Po dvou kilometrech se konečně zvolnil svah a blížila se závěrečná fáze závodu, kdy se od svého souputníka z Benedek Teamu utrhl  Silas TOO a zvítězil v čase  1:12:45 hod.

DSC_0365

Druhý byl Justus Kipchirhir KIPRONO  za 1 :13:19 hod. Ambice Ukrajinců na medailové pozice  překazil  Jan KOHUT (Relax –Fit Team), který doběhl třetí  s výrazným odstupem na  vítěze  v čase  1:16:20 hod.  Náš Vašek Bitala (AK Emila Zátopka Kopřivnice), mi před měsícem  sdělil, že přípravu zaměřuje  na 19. září.  Nezklamal, své snažení přetavil v úspěch.  Doběhl celkově na  šestém místě v čase 1:18:46 hod.

Do první desítky se prodrala i vítězná žena  keňanka Rebecca Jepchirchir KORIR ( Benedek Team)  v čase 1:21 hod.  a vylepšila  loňský  traťový rekord své krajanky  CHEMTAI ( 1:22:01 hod. ).  Petra KAMÍNKOVÁ (Adidas Boost Team)  před časem chtěla pověsit maratónky na hřebík. Nedá jí to, zřejmě proto, že  u nás  na většině závodů  stojí na stupních vítězů. Doběhla celkově druhá za 1:31:18 hod.  před  bývalou  reprezentantkou  ČR  Janou KLIMEŠOVOU ( 1:35: 13 hod.).

DSC_0411

Z našeho Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice  kromě Vaška Bitaly solidní výkony předvedli v této kategorii i Martin Keller (1:34:33 hod.) , Milan Sochor ( 1:35:53 hod). a  Jan Zámečník (1:36:54 hod.). Mezi čtyřicátníky byl náš Tomáš Jurák osmý (1:35:33 hod.).  Svůj standart odvedl Stanislav Zátopek (1:38:58) a Martin Hrnčíř (1:47:47 hod.). V  kategorii padesátiletých byl pátý  Jirka Zátopek (1:37:58 hod) a šestý  Miroslav Vrobel (1:38:16 hod.). Na židli s označením ,,60″ si pomalu  usedá Saša Neuwirth (1:35:30 hod.),  v této  kategorii byl druhý, za říčanským Milošem Smrčkou (1:26:28 hod.) , který má určitě zabudovaný v…těle turbopohon. Duo Pepík Kvita (1:47:49 hod.) a Lojza Kolařík (1 :55:15 hod.) zůstali těsně pod stupni vítězů. Petr Navara ( 2:18:08 hod.) uspěl v nejstarší kategorii a vychutnal si druhou pozici.

DSC_0394

Letos poprvé  celkový pozávodní  servis se odehrál v areálu rožnovského skanzenu. Byla to náplast na velikou bolístku  předcházejících let, kdy po doběhu museli účastníci závodu absolvovat navíc půlkilometrovou strastiplnou pouť se zavazadly do Camp Sport Stadionu, kde se mohli  konečně občerstvit  a převléci.

Co říct na závěr? Příprava této akce trvá měsíce. Vyřídit povolenky na Dopravním inspektorátu a Lesní správě,sestavit početný organizační tým, zařídit materiální vybavení občerstvovacích  stanic  atd.  Chci poděkovat  všem, co se podíleli na přípravě této akce, od starostů měst až po pořadatele na trati, kteří přispěli svojí pomocí  k úspěšnému průběhu  letošního 13. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka.

Jiří Harašta

Celková výsledková listina

Výsledková listina dle věk.kategorií

Fotogalerie ze závodu je na našem rajčeti.

Jeden komentář “Vítězná keňanka KORIR pokořila loňský traťový rekord
  1. Martin Hrnčíř napsal:

Díky moc za krasný závod,děkuji pořadatelum za skvěle zazemí v cíli závodu v Rožnově.Závod má každy rok lepší uroven Dík Martin

2. Petr Škrabánek napsal:

Velké poděkování pořadatelům za další ročník tohoto krásného mimořádného závodu a za jejich vstřícnost – naslouchání hlasům a názorům běžců. Letošní vylepšení byla, co jsem slyšel, pochvalně hodnocena a posunula jeho úroveň zase výš. Perfektně značená a bezpečná trať, bohatě zásobené občerstvovací stanice, přesunutí věškerého zázemí do prostor městečka i významné zkrácení čekání při vyplácení odměn. Velká spokojenost. Děkuji.

3. PARY napsal:

Moc díky za perfektní závod. Byl to už můj 10. ročník a je vidět, že organizace se rok od roku zlepšuje. Zázemí v Kopřivnici i Rožnově perfektní, fanoušci kolem trati dovedou dodat energii a bubny těsně před cílem musely popohnat vskutku každého. Jirko – Žorži, díky a už se těším až příští rok začnu druhou desítku této parádní akce.