Úspěšný rozjezd Lysacupu 2011

Pro řadu běžců  je silniční běh stereotypní, nezáživný, bez náležitého náboje. Patří mezi ně i člen našeho klubu Tomáš Polášek. Při rozhovoru dává najevo svou náklonnost pro krosové závody.
,, Imponuje mě pohyb v přírodě, v kopcovitém terénu. Lysacupem pro mne začíná ta pravá sezona. Seriál  šestnácti závodů v následujících víkendech – Velký Javorník, Šance,  Ostravice… a  ve finále  26. února Rajská bouda.“

V neděli  6. listopadu  se uskutečnil  úvodní závod Lysacupu  Během na Velký Javorník.  O tom,  že se  tato dominanta  Veřovských vrchů  dá  dobít s řadou  nástrah  se snažili dokázat stavitelé tratě.
Na parkovišti u  skokanských můstků se sešlo  261 běžců. Punc tomuto   závodu dodal startér  Jiří  Raška, držitel zlata a stříbra  ze Zimních olympijských her v roce 1968 v Grenoble ve skocích na lyžích.
Po zahřívacím okruhů následoval krutý stoupák po 400 schůdcích u velkého  můstku, výběh směrem ke Zvoničce Strážkyně   Beskyd,  pak  napojení  na výstup po zelené turistické značce a strmý výběh na Velký Javorník  ( 918 m ). Běžci  zdolali  výškových 350 m  opepřených popsanými ,,lahůdkami.“
I když z důvodu sucha  byl terén docela schůdný, závodníky místy přibržďovala nástraha v podobě napadaného listí, pod kterým se skrývaly  nečekané překážky – kořeny stromů, nebo terénní zlomy.

Zvítězil Ondra Horák  ( X-Air Ostrava) a po vzoru cyklistických závodů se oblékl do žlutého trikotu. Druhý byl  Luboš Kováčik ( Inov- 8 run.sk  ). Třetí doběhl   Martin Holiša ze Zubří. Náš Tomáš Polášek měl v nohou  nároční noční vytrvalostní běh z předešlého dne. Běžel  z důvodu  zisku bodů.  Ve  své kategorii doběhl 31. Příště se může  ještě výrazněji prosadit s vhodnějším  rozvržením tréninkových dávek.
Je obdivuhodné, že  obtížnosti  tratě se nezalekly ženy. Celkem jich bylo  28. Zvítězila  Tamara Stonová  startující  za klub z atraktivním názvem   Fialové Kobry. Druhá doběhla  Petra Pastorová  v dresu Valašského království. I když měla v nohách  sobotní Hornickou desítku dokázala, že ji kopce sluší.  Třetí   byla Zuzana Weissová  z Gumáren Zubří.
O tom, že cyklisté jsou výbornými vrchaři, není pochyb. V kategorii juniorů  zvítězil cyklista, který si zpestřuje fyzickou kondici  běháním do vrchu  Jozef Bebčák  ze silného týmu  Inov-8run.sk  a oblékl se do bílého trikotu.
První závod Lysacupu se vydařil. Rekordní účast, výborné počasí, v nádhernou přírodní scenérii Beskyd  jistě nabudilo jít do toho opět za týden, tentokrát na Visalajích.