Účastnický rekord na Štramberské desítce

Trať Štramberské desítky má řadu záludností. Tvoří ji převážně asfalt a šotolina. Strmé seběhy střídají výběhy. Převýšení 140 metrů vzbuzuje u mnohých běžců před samotným startem respekt. Ti,co jsou tu poprvé, si kladou otázku: ,, Zvládnu tuto trať v neznámém prostředí?“
Přistupuji k nim a uklidňuji je odpovědí:,, Trať je značena, na uzlových bodech budou stát pořadatelé a na konci závodního pole poběží bývalý zdejší maratónec Pavel Veselý, který v případě potíží s orientací dovede běžce do cíle.
Je těsně po jedenácté hodině a rekordní 144 členné závodní pole se vydává na trať. Hned po startu je vidět, že řada bežců má zakódovaný respekt z tratě a volným poklusem zdolává seběh k retenční nádrži.Následná rovinka vyvede mnohé běžce z rytmu. Na čtvrtém kilometru je nejnižší bod na trati. Následující stoupák je pro mnohé závodníky krutou prověrkou. Někteří cupitají, jiní přecházejí v indiánský běh anebo si to vykračují dlouhým krokem.
Před léty jsem se taky pral se záludností zvlněného terénu a obdivoval jsem výkon zdatného matadora Mirka Škarky, kterého jsem se ptal v cíli: ,,Jak zvládáš tento úsek?“
Mirek mi stroze odpověděl: ,, Zatnu zuby, vyběhnu nad restauraci Dallas a pak na následujícím úseku to rozbalím.“
Po tomto výroku jsem sklopil hlavu a nezmohl jsem se na další otázku.

Na sedmém kilometru čeká na běžce další nástraha. Výběh po hliněné stezce mezi zahrádkami. Když se vám podaří zdolat tento výběh, čeká vás rozbitý asfalt a následný prudký seběh.

Pak následuje odbočka vpravo a běží se po silnici směrem na Štramberk. Ouha. Tělo přibržďuje v pohybu nenápadný stoupák. U Palárny je závěrečný 400 metrový kopec. Před Sokolovnou běžce vítá divácká kulisa, která mnohé vyburcuje k závěrečnému finiši. Běžci, dobíhající kolem hodiny, jdou často vrávoravým poklusem s bláhovým očekáváním cíle…

———————————————-

Účast kteréhokoliv z běžců AK ASICS Kroměříž na závodech znamená visačku kvality. Vloni to byl Kuba Bajza, letos Roman Hurtík. Do cíle doběhl v čase 35:27 min. I když Roman neohrozil vousatý rekord svého oddílového kolegy Petra Veselého zvítězil s dvouminutovým náskokem před Rosťou Petrášem ( Novojický Kotouč ) který má vynikající fazonu. O to cennější je Rosťův úspěch, že závodí již v kategorii veteránů. Podobně si zaslouží obdiv i třetí v cíli Tomáš Svoboda ( Všechovice ), který doběhl v čase 37:47 min.
V kategorii mužů nad padesát let svádějí lité souboje po celý rok Petr Škrabánek ( Bílovec ) a Jirka Zátopek ( MK Kopřivnice ) . Tentokrát zvítězil Petr za 39: 48 min. Jirka byl druhý v čase 41:20 min.
Kategorie nad 60 let je pro nás nejsledovanější. Zápolí v nich skupina běžců z našeho regionu. Jirkovi Strakošovi ( Tatra Kopřivnice) dnes sedla trať. Doběhl první za 44:07 min. Pepík Kvita ( MK Kopřivnice ) doběhl za ním v čase 45:23 min. Pátý byl Petr Jelínek ( MK Kopřivnice) a šestý Jirka Bednařík ( LBK).

V ženách zvítězila Veronika Jerglíková ( AO Kobeřice) v čase 47:39 min. I zde již deset let neohroženě vévodí traťový rekord Ireny Šádkové( MK Kopřivnice )37: 58 min.
Druhá doběhla Darina Krausová ( MK Kopřivnice ) . Napodobila výkon z mužské kategorie a vklínila se do mladší běžecké kategorie časem 47:33 min.Za tento výkon jí patří obdiv!
Naše Andrea Krstevová si postupně vylepšuje fazonu. Doběhla třetí za 48:32 min.

Franta Zikeš je ozdobou každého závodu. Při vyslovování jeho jména zazní aplaus. Ne jinak tomu bylo dnes. Ročník 1928 nemá mezi běžci v okolí konkurenci…Výsledky (xls)