Účastnický rekord na Štramberské desítce

Trať Štramberské desítky má řadu záludností. Tvoří ji převážně asfalt a šotolina. Strmé seběhy střídají výběhy. Převýšení 140 metrů vzbuzuje u mnohých běžců před samotným startem respekt. Ti,co jsou tu poprvé, si kladou otázku: ,, Zvládnu tuto trať v neznámém prostředí?“
Přistupuji k nim a uklidňuji je odpovědí:,, Trať je značena, na uzlových bodech budou stát pořadatelé a na konci závodního pole poběží bývalý zdejší maratónec Pavel Veselý, který v případě potíží s orientací dovede běžce do cíle.
Je těsně po jedenácté hodině a rekordní 144 členné závodní pole se vydává na trať. Hned po startu je vidět, že řada bežců má zakódovaný respekt z tratě a volným poklusem zdolává seběh k retenční nádrži.Následná rovinka vyvede mnohé běžce z rytmu. Na čtvrtém kilometru je nejnižší bod na trati. Následující stoupák je pro mnohé závodníky krutou prověrkou. Někteří cupitají, jiní přecházejí v indiánský běh anebo si to vykračují dlouhým krokem.
Před léty jsem se taky pral se záludností zvlněného terénu a obdivoval jsem výkon zdatného matadora Mirka Škarky, kterého jsem se ptal v cíli: ,,Jak zvládáš tento úsek?“
Mirek mi stroze odpověděl: ,, Zatnu zuby, vyběhnu nad restauraci Dallas a pak na následujícím úseku to rozbalím.“
Po tomto výroku jsem sklopil hlavu a nezmohl jsem se na další otázku.

Foto: Robert Šádek

Na sedmém kilometru čeká na běžce další nástraha. Výběh po hliněné stezce mezi zahrádkami. Když se vám podaří zdolat tento výběh, čeká vás rozbitý asfalt a následný prudký seběh.

Pak následuje odbočka vpravo a běží se po silnici směrem na Štramberk. Ouha. Tělo přibržďuje v pohybu nenápadný stoupák. U Palárny je závěrečný 400 metrový kopec. Před Sokolovnou běžce vítá divácká kulisa, která mnohé vyburcuje k závěrečnému finiši. Běžci, dobíhající kolem hodiny, jdou často vrávoravým poklusem s bláhovým očekáváním cíle…

———————————————-

Účast kteréhokoliv z běžců AK ASICS Kroměříž na závodech znamená visačku kvality. Vloni to byl Kuba Bajza, letos Roman Hurtík. Do cíle doběhl v čase 35:27 min. I když Roman neohrozil vousatý rekord svého oddílového kolegy Petra Veselého zvítězil s dvouminutovým náskokem před Rosťou Petrášem ( Novojický Kotouč ) který má vynikající fazonu. O to cennější je Rosťův úspěch, že závodí již v kategorii veteránů. Podobně si zaslouží obdiv i třetí v cíli Tomáš Svoboda ( Všechovice ), který doběhl v čase 37:47 min.
V kategorii mužů nad padesát let svádějí lité souboje po celý rok Petr Škrabánek ( Bílovec ) a Jirka Zátopek ( MK Kopřivnice ) . Tentokrát zvítězil Petr za 39: 48 min. Jirka byl druhý v čase 41:20 min.
Kategorie nad 60 let je pro nás nejsledovanější. Zápolí v nich skupina běžců z našeho regionu. Jirkovi Strakošovi ( Tatra Kopřivnice) dnes sedla trať. Doběhl první za 44:07 min. Pepík Kvita ( MK Kopřivnice ) doběhl za ním v čase 45:23 min. Pátý byl Petr Jelínek ( MK Kopřivnice) a šestý Jirka Bednařík ( LBK).

Foto: Robert Šádek

V ženách zvítězila Veronika Jerglíková ( AO Kobeřice) v čase 47:39 min. I zde již deset let neohroženě vévodí traťový rekord Ireny Šádkové( MK Kopřivnice )37: 58 min.
Druhá doběhla Darina Krausová ( MK Kopřivnice ) . Napodobila výkon z mužské kategorie a vklínila se do mladší běžecké kategorie časem 47:33 min.Za tento výkon jí patří obdiv!
Naše Andrea Krstevová si postupně vylepšuje fazonu. Doběhla třetí za 48:32 min.

Franta Zikeš je ozdobou každého závodu. Při vyslovování jeho jména zazní aplaus. Ne jinak tomu bylo dnes. Ročník 1928 nemá mezi běžci v okolí konkurenci…Výsledky (xls)
Cílová fotogalerie

Označeno v Nezařazené, Reportáže
Facebook
Partneři
Činnost klubu byla finančně podpořena:

AK EZ Kopřivnice