Potěšující fakt: „Mezi keňany se vklínili naši běžci“

„Běh rodným krajem Emila Zátopka“    sobota 16.9.2017

Výsledková listina

Sobotní chmurné ráno nevěstílo nic dobrého. Ze šedočerné oblohy se řinuly kapky deště.  Cestou na prezentaci přestalo pršet. Chmurná nálada ze mne začala opadávat při setkávání s běžci, nejen z našeho regionu, ale i z České republiky a zahraničí. Obzvlášť dojemné bylo setkání s paní Danou Zátopkovou a olympioniky. Škoda že neúprosný čas mi nedovolil sebemenší zdržení. Ani jsem se nenadál, musel jsem spěchat na start.

Těsně po jedenácté hodině se vydalo na trať hlavního závodu, jubilejního 15. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka rekordních 257 závodníků. Roli startérky hlavního závodu si opět nenechala ujít Dana Zátopková, která 19. září oslavila úctyhodných pětadevadesát let. O tom, že si tento závod získal věhlas nejen u nás, ale i v zahraničí svědčí široká mezinárodní účast. Kromě našich  sportovních  nadšenců, přijeli také běžci ze Slovenska, Polska, Německa, Francie, Maďarska, Velké Británie  a Keni.

Po prvních kilometrech se vytvořila  pětičlenná skupina ve které byli Tomáš Lichý (TJ TŽ Třinec), Villy Kimutay a Talam Kipkorir (Benedek Team), Jan Kohut ( Max- Training.cz) a náš Vašek Bitala (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice). Svah za Ženklavou a následné pozvolné stoupání ve Veřovicích  postupně  roztrhaly skupinku, která rozsypala jako korálky.  Do čela se propracoval  Kimutai a jeho týmový kolega Kipkorir, Kousek za nimi je stíhali Tomáš Lichý a Vašek Bitala. Následný prudký stoupák ve Veřovicích do sedla nad pramenem Jičínky ještě výrazněji roztrhal čelo závodního pole. Teprve dvacetiletý  Marek Chrascina ( 1. Běžecký Jablunkov)  se projevil jako vynikající stratég. Postupně předbíhal, své soupeře až na jednoho. Nestačil pouze  na  Villiho Kimutaie, který doběhl do cíle v čase 1:14:38 hod.

Pouhé dvě vteřiny za vítězem doběhl  Marek Chrascina. Třetí byl  Tomáš Lichý (1:15:53), kterému svědčí kopcovitý terén, což dokazují úspěchy v Lysacupu. Na vynikající šesté pozici doběhl náš Vašek Bitala ( 1:17:42). Vašek navíc  zvítězil ve své veteránské kategorii. Druhý ve své kategorii byl Saša Neuwirth (1:38:20). Oběma našim běžcům patří gratulace!V minulosti keňané z Benedek Teamu suverénně obsazovali na tomto závodě veškeré pozice na stupních vítězů. Potěšujícím faktorem je, že se letos mezi ně vklínili naši běžci. Kéž by to byl pozitivní signál do budoucna.

Podobně jako v kategorii žen první místo obsadila keňanka – Matebo Chemistová z Benedek Teamu (1:24:35). S propastným časovým odstupem za ní doběhla  Martina Vévodová (1:32:05). Třetí místo  obsadila  tradiční  účastnice  našeho závodu veteránka Jana Klimešová (1:35:08) z USK Praha.

Z běžců Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice obsadil ve své pěkné páté místo Pepík Kvita (1:50:53). Za zmínku stojí i šesté místo Miroslava Vrobla ( 1:39:11). Zde jsou výsledné časy dalších našich běžců  Tomáš Jurák (1:30:02), Milan Sochor (1:33:55), Dalibor Krejčí (1:36:56), Jiří Zátopek (1:39:42), Stanislav Zátopek (1:41:31), Martin Hrnčíř (1:42:45), David Hanke (1:43:45),Radek Raška (1:45:31), Michal Keller (1:49:04),  Ivana Kubíčková (2:17:19). I jim patří poděkování za bojovnost na náročné trati!

Týmová soutěž

Novinkou letošního ročníku byla  týmová soutěž tříčlenných družstev. Podmínkou  bylo, že uvedený tým bude tvořit minimálně jedna žena. Pár dnů před závodem se zdálo, že o tuto soutěž nebude zájem.  Zlomový moment nastal tři dny před uzávěrkou přihlášek. Celkem se do této soutěže přihlásilo 13 týmů. Roli favorita potvrdil  Ondra Němec Team, který zvítězil  v čase 4:20:23. Druhé místo  obsadilo družstvo pod hlavičkou MK Seitl (4:32:57) i zásluhou toho, že se bratrům Šindelkovým podařilo ,,zlanařit“ do jejich sestavy Janu Klimešovou. Třetí místo obsadilo partnerské město z Bánovců nad Bebravou (4:40:41). První tři týmy obdrželi obří potravinové balíčky. Tato soutěž se uchytila. Věříme, že do budoucna projeví svoji životaschopnost a navíc bude běžce motivovat  k větší účasti.

Běžci z partnerských měst

Město  Kopřivnice  každoročně zve na  tento závod  běžce z partnerských měst. Nejpočetnější  výpravu  tvoří běžci  z polského  Myszkówa  a  slovenských Bánovců nad Bebravou.  Z obou měst přijelo devět běžců. Z francouzského města Trappes přijeli čtyři a z německého Zwonitzu tři běžci. Nějúspěšnějším běžcem byl  Francouz  Pascal Brai, který obsadil celkově desáté místo a ve své kategorii (1:22:48)byl třetí!

Den před závodem navštívili Francouzi novojičínskou expozici klobouků. Pascal Brai je na snímku vpravo

Richard Askwith

Je britský novinář a spisovatel. Mezi jehož záliby se řadí běh a pohyb. Jeho biografie Emila Zátopka s názvem ,, Dnes trochu  umřeme – vzestup a pád Emila Zátopka“ je výsledkem  autorova celoživotního zájmu o našeho nejslavnějšího  atleta. Tento titul  v českém překladu vyšel  letos.  Když jsem projížděl přihlašovací listinu na BRKEZ, narazil jsem na jeho jméno. Začal jsem zjišťovat detaily. Z úsudku, že bude ubytován v Rožnově,  jsem si počkal na příjezd autobusu.Když jsem jej zahlédl, v mžiku jsem pořídil jeho foto a nechal jsem si podepsat jeho knihu. Je možné, že se v příštím roce objeví na startu…

Richard Askwith doběhl do cíle v solidním čase 2:02:47 hod.

Dana Zátopková

S paní Zátopkovou máme skvělé vztahy, vždy za námi ráda přijíždí. Za celou dobu pořádání závodů chyběla pouze jednou ze zdravotních důvodů.. Do Kopřivnice jezdíme rádi právě proto, že se tady hodně běhá, že hodně běhají i děti, a to nás velice těší,“ říká  Dana Zátopková. Ještě předtím než odstartovala hlavní závod,  položila kytici k pomníku svého manžela u Technického muzea Tatry. Tam také, v rámci své autogramiády, podepisovala zájemcům jejich startovní čísla, dopisnice i  její vloni vydanou knihu „Náš život pod pěti kruhy.“

Nevadí že letos nebyly pokořeny časy  E. Kiprotiche Sawa mezi muži (1:10:27 hod.) a K. R. Jepchirchirové mezi ženami (1:21:00).  Nezáleží ani na tom,  zda se závodů účastní běžecká špička. Letos nás hlavně potěšila rekordní účast. Tím běžci  symbolicky vzdali hold  nositeli jména tohoto závodu, Emilu Zátopkovi,

Za rok se opět těšíme na shledání s Vámi!