Traťové rekordy na Štěpánském běhu Porubou

Běžci  jsou zvláštní komunita provozující svoji aktivitu, bez vyhraněných nároků. Tento sport je pro ně mentální relaxací. Stačí se vhodně obléci, obout  maratonky  a již vybíhají  na oblíbenou trať. Proto je neodradili vánoční svátky a vyrazili na závody do Ostravy na Štěpánský běh Porubou.
 Počasí  bylo  tentokrát vlídně. Bylo vlhko, s občasným mrholením, bezvětří a teplota čtyři stupně Celsia. Celkem se na start postavilo 118 závodníků.Významnou roli sehrálo i zařazení tohoto závodu do Moravskoslezského poháru. Hned po startu vyspurtoval na čelní pozici Roman  Baláž.
Po několika sta metrech  se odpoutal od závodního pole  Aleš Miko, který si běžel svůj sólo závod. Přestože  neměl  žádného tahouna běžel výborně, o čemž svědčí fakt že pokořil výrazně svůj traťový rekord   44: 57 min. ( 2007 )   v čase  43:34 min. O druhé místo se sváděl tuhý souboj. Třista metrů před cílem  nasadil ostřejší tempo náš Vašek Bitala. Tomáš Bláha (AK Kroměříž) si to nenechal líbit a okamžitě odrazil jeho  nástup. Do cíle doběhl s téměř tříminutovým odstupem na vítěze za  46: 32 min. Vašek  byl třetí  za 46: 41 min. Je to obdivuhodný výkon, vzhledem k jeho peripetiím v posledních dnech. Proto  Ti Vašku  patří  veliká gratulace!
V kategorii nad 60 let doběhl  náš Jirka Bednařík na neoblíbeném  čtvrtém místě v čase 1:02:32  hod.
V kategorii žen  byl pokořen dlouholetý  rekord Ireny Šádkové  49: 58 min ( 2003 ). Suverénním způsobem jej ustavila  Pavla Schorná  Matyášová ( Maratonstav Úpice )  za 48:26 min. Téměř s pětiminutovým  odstupem se objevila na druhém místě  Katka Bluchová ( SSK Vítkovice )  v čase  53:20 min.Třetí  pozice patřila   Adéle Esentiérové  ( Baláž Extréme Team ), která doběhla  v čase 56: 57 min.
Neuvěřitelný věkový rozdíl 65 let byl mezi  nejstarším účastníkem  závodníkem Jaroslavem Gamanem  ( 1935 )  a Matějem Svozilem     ( 2000). Kéž by Matějovi co nejdéle vydržela chuť  běhat. Možná že v již v blízké budoucnosti bude sklízet první úspěchy na běžeckých tratích.
…………………………………………………………..
S t ř í p k y    z e   z á v o d u
Petra Pastorová
Asi  4 km před cílem, Petra zbloudila se skupinkou osmi běžců  na trati, což nebyl žádný problém. Ve spleti uliček, řadě rozcestí se dalo snadno zakufrovat. Petře tak unikla stříbrná pozice v cíli. Když jsem s ní záhy rozmlouval, nedala vůbec na sobě znát zklamání a pocit zmaru. Petro, jsi profesionál. Tento závod Ti nevyšel, přijde další a určitě bude úspěšný!

Láďa Matysík
Láďa  stál na  kritickém místě ve Třebovicích, jako pořadatel. Bylo to jedno z obtížných  míst, kde se dalo snadno zabloudit.Tentokrát místo toho aby absolvoval trať plnil funkci navigátora. Když  viděl přibíhat  běžce, halasně jim dával najevo, že je čeká odbočka vpravo.  Napomáhal si přitom rukama, nohama. Holt Láďo byl jsi výborný. Škoda, že na trati nebylo více takových pořadatelů (možná, by stačilo některá místa označit fáborky ).

Roman Slowioczek

Měl svůj den. Všiml jsem si  jej při seběhu v Třebovicích použil specielní strategii.  Zhluboka se nadechl a dlouho vydžel nafouknutý. Zřejmě tak zkoušel ,,metodu balónku.“ Mirně se nadnášel a  bez  obtíží  předběhl řadu běžců. Později  i on bloudil, ale přesto  vyhrál ve své kategorii!
Pak ještě zazářil  při vyhlašování výsledků. Když  uslyšel  své jméno vyběhl  před dav lidí jen tak  ve slipech. Toto ,,one man Show“ probudilo v davu veliký rozruch. Roman, jinak tichý a nenápadný chlapík se najednou projevil jako člověk, překypující humorem a smyslem pro nadsázku.

Fotogalerie závodu je aktualizována na našem rajčeti vpravo.