Těžký závod prověřil běžce

Páteční přívalový déšť pročistil přírodu. I když je bezoblačná obloha a slunce svými paprsky zalilo krajinu, je cítit vlahý vzduch. Již od brzkého rána je v obecním kulturáku v Mniším živo.

Rozvětvená rodina Bednaříkova je na nohou. Přestavují hlavní sál na improvizovanou šatnu, vestibul na prezentaci, připravují ceny do tomboly. Jsou obdivuhodně sehraní a proto vše probíhá v poklidu, bez emocí.

Přilehlé parkoviště se postupně zaplňuje pestrou škálou vozidel. Běžci se pomalu trousí do sálu. Ti co mají za sebou nezbytné procedury se volně rozklusávají. V předtuše, že hned v úvodu narazí na stoupák si testují těsně za obcí první náročné metry do svahu. Vpravo se před nimi rozevře panorama Beskyd. V kopcích nad nimi je Hukvaldská obora, do které je za chvíli dovede klikatící se cesta.
,, Bude to fuška“ – supí podsaditý čtyřicátník se svěšenou hlavou. Po pár metrech výběhu rezignuje. Otočí se a rozběhne se ze svahu.

V čilém hemžení před kulturákem řada přihlížejících kouká na střechu. Zahnízdila se zde rodinka čápů. Brzy budou mít kšeft. V září zavítají k Bitalovcům  a pak se postarají o přírůstek v rodině Bednaříkových j.r. . Kéž by jejich potomkové zdědili podobné vlastnosti s dominantní touhou k běhání…

Po startu se ve stoupání objevuje na čele závodního pole  Vašek Bitala, za ním jej stíhá dvojice Ambros, Sadílek. V kopcích Vaška dobíhá  Kuba Ambros a až po obrátku se mezi touto dvojicí rozpoutává souboj o čelní pozici. Po otáčce se daří Vaškovi vystupňovat tempo a zbavuje  se svého pronásledovatele. Zřejmě tomu pomohli i přihlížející mufloni v oboře, kteří vyhecovali svého souputníka s jejich logem. Vašek dobíhá  ve výborném čase 33:36 min. Druhý Jakub Ambros ( MK Kopřivnice ) je v cíli za 34:10 min. Třetí  v celkovém pořadí je Rosťa  Kolich ( SAK Karviná ) za 35:52 min.

Radek Macíček z našeho klubu vzhledem k velikému vytížení omezil trénink a běhá 2- 3 krát v týdnu. Protože věděl, že jej čeká náročná trať, běžel s rozvahou. Doběhl na 4. místě v čase 37: 12 min.
Po závodě mi řekl: ,, Poslední dva kilometry jsem cítil, že mám síly, tak jsem nasadil vyšší tempo až v závěru. Podařilo se mi zaběhnout každý kilometr za 2:57 min.“
Tomáš Polášek překvapil a doběhl devátý za 39:55 min. Jeho forma graduje a věříme, že se v průběhu letošního roku ještě zlepší.

V kategorii žen byla jasnou favoritkou Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava ), což potvrdila suverénním vítězstvím. Zvítězila v čase 39:31 min. s velikým náskokem na druhou běžkyni Ivanu Zbořilovou    ( Baláž Extréme Team ) za 44:13 min. Iva Pachtová ( MK Seitl Ostrava ) byla celkové třetí časem 44:56 min. Naše běžkyně Andrea Krstevová doběhla ve své kategorii třetí v čase 46:31 min. Andrea již může postupně zvyšovat tréninkové dávky a tudíž má má šance se postupně zlepšovat.

Běh oborou se vydařil. Je to náročný závod v krásném prostředí Beskyd. Běžci si již zvykli jezdit do Mnišího i když vědí, že je čeká náročný závod. Důkazem je účast téměř osmdesáti běžců v hlavním závodě. Věřím, že se zde za rok opět setkáme.