„Splašený gorol“ porazil keňany

S blížícím se termínem konání závodu, mě ohromil vysoký počet přihlášek, který se zastavil na čísle 280. Bohužel, některé běžce zlomila na poslední chvíli nabídka konkurenčního ostravského  maratonu, anebo desítka ve Valmezu. Navíc spousta běžců se nedostavila včas na start, protože uvízla v koloně aut u Mošnova, kde se konaly dny NATO.

Již několik týdnů před závodem, nejčastěji  kladenou otázkou bylo, zda k nám přijede paní Dana Zátopková. Bohužel, jsem jim sděloval zápornou odpověď. Letos k nám nemohla přijet ze zdravotních důvodů. Proto ji v roli startéra zastoupil předseda klubu olympioniků Oldřich Svojanovský.

Letos se opět tradičně objevili na startu 17. ročníku BRKEZ  naturalizovaní  keňskí běžci. Trio žen a trio mužů, z nichž největším favoritem byl Hillary K.M. Kimaiyo, který  má osobák na půlmaratonu 1:01:05 hod. Kimaiyo se hned po startu závodu prodral do čela 232 členného běžeckého pole.  Vyhrál prémii na druhém i na desátém kilometru. Zde za ním zaostával  Tomáš Lichy (Splašený gorol)  o pouhých patnáct vteřin. Keňan netušil, koho má za zády.

Tomáš  dovede zaběhnout silniční desítku pod 32 minut, ale nejvíc mu vyhovují  kopce. Libuje si v sebězích a to se promítlo i  v sobotním  závodě. Záhy předběhl Kimaiya a do cíle přiběhl v čase 1:14  hod.V areálu dřevěného městečka ho vítal bouřivý aplaus diváků. Naposledy zde vyhrál z našich  běžců Jan Kreisiger před propastnými čtrnácti lety! Kimaiyo  doběhl za Tomášem s minutovou ztrátou a na třetí  pozici  Marek Chrascina( TJ TŽ Třinec)  v čase 1:15:14 hod. a tím přispěl k rozbití keňského řetězu.

V ženách potvrdila roli favoritky keňanka Gladys Jepkurui Biwot za 1:28:28 hod., která doběhla před svoji krajankou  Ndambuki Lucy Nthenya,(1:29:20). Martina Hrdinová  z TJ Lokomotiva Břeclav doběhla za ní s patnáctivteřinovým odstupem.

Běžci našeho Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice, slavili vítězství ve třech kategoriích. Vašek Bitala zvítězil v kategorii 41+ v čase  1:22:09 a navíc doběhl v celkovém pořadí na krásném devátém místě. V kategorii 65+ dominoval Pepík Kvita v čase 1:58:20. Překvapivé vítězství v kategorii 51+ získala Ivana Kubíčková. 2:01:56.

Vzhledem k tomu, že některé kondiční běžce odrazovala od účasti na BRKEZ náročná kopcovitá trať s délkou 22.3 km s převýšením 375 metrů, se rozhodli pořadatelé letos zařadit novinku –  štafetový běh mužů a žen. Délka prvního úseku byla deset kilometrů s cílem ve Veřovicích. Zde se předávala štafeta před kulturákem ve vymezené zóně. Druhý člen absolvoval  zbývající trať dlouhou 12,3 km do cíle závodu ve Valašském muzeu v přírodě. Běžci našeho AK EZK nám udělali radost.

Ve štafetě mužů zvítězila naše dvojice Jiří Kramoliš – Tomáš Jakubec  v čase  1:26:11 hod, Na druhém místě skončili frenštátští Aleš Novotný – Petr Filipec za 1:34:01. Třetí doběhla naše další dvojice Jaroslav Mička- Radek Raška  v čase 1:37:16 hod.

Podobně uspěly naše štafety v kategorii žen zvítězila dvojice Darina Krausová – Martina Mazáčová za  1:50:54. Druhé byly za nimi s výrazným odstupem Hana Klapuchová- Gabriela Kopřivová v čase 2:04:45 a třetí naše Lucia Stránská- Marika Jančová  za 2:08:37 hod.

V týmové soutěži  zvítězila sourozenecká dvojice Tomáš a Lukáš Kučera s Martinou Hrdinovou za 4:06:22 hod.

Všechny ročníky – nultý  a sedmnáct  následujících absolvovali pouze dva běžci Miroslav Vrobel (SK Valašské Království ) a jedenaosmdesátiletý Jiří Engliš  (Sokol Opava), který se řadí i mezi nejstarší účastníky závodu. Letos zaznamenali 18.účast.Je neuvěřitelné, že tito dva borci urazili na trati  Kopřivnice- Rožnov  401 závodních kilometrů  s celkovým převýšením  6 750 metrů!

Již po desáté  byl součástí hlavního závodu  Běh dětí Kopřivnice, kterého se ve třinácti věkových kategoriích na tratích od 60 do 820 metrů zúčastnilo 486 startujících, Lidový běh pro veřejnost absolvovalo 90 závodníků.

Letošní Běh rodným krajem Emila Zátopka se vydařil. Osvědčila se i novinka, štafetový běh mužů a žen, účastí deseti týmů. Běžci, budeme se těšit na setkání z Vámi za rok na tomto významném závodě.

Autor fotogalerie a reportáže: Jiří Harašta