Sněhová kalamita prověřila bežce na Rohálovské desítce

Náš původní záměr byl přijet do Prusinovic kolem desáté hodiny. Vize se zásluhou počasí zřítila jako domek z karet. Místy neprohrnuté silnice připomínající tankodrom, vystřídaly zcela sjízdné úseky. Ve finále těsně před Prusinovicemi jsme zůstali stát. Před námi stála dlouhá  šnůra aut. Když se dlouhé minuty nic nedělo, vystartovali jsme a bez obtíží jsme se dostali do vytouženého cíle naši jízdy.

Ivo Domanský na loňské Rohálovské desítce (Foto: J.Harašta)

Po strastiplném příjezdu do Prusinovic se vydávám na ,,obhlídku terénu.“ Snažím se vstřebat do sebe předzávodní  atmosféru. I když  zbývá půl hodina do startu ,v tělocvičně je poměrně ,,husto.“ V minulosti jsem si to hned zamířil za Ivem Domanským. Chrlil ze sebe jména, data, informace. Rozdával aktuální termínovku  a oslovoval  běžce s dotazy a žhavými novinkami. Nedovedu se smířit s faktem, že tu není. V krku cítím hořkost, když zahlédnu opuštěný stůl s haldou propozic. Říká se, každý člověk je nahraditelný, ale Ivo byl  pouze jeden. Měl v sobě zvláštní nenapodobitelné fluidum. Kéž by se objevil po něm další člověk z ranku a zalepil  prázdný prostor, který tu zůstal po něm.

Atmosféra před závodem houstne.  Vedle kulturáku vzniká živý špunt. Stačím ještě oslovit Ondru Němce: ,,Co říkáš na sněhovou nadílku?“ Ondra se pousměje. Vystře ruce k obloze a zajásá:,, Konečně změna! To tu ještě nebylo“ – kypí z něj emoce. Najednou mám zvláštní pocit. Kolem mne  vidím zachmuřené obličeje a Ondra jakoby přišel z jiného světa s poselstvím: ,, Lidičky, nemyslete na  problémy a pojďte se poprat s překážkou.“

V nabitém závodním poli se těžko hledá favorit. Honza Kreisinger, Ondra Fejfar, Dan Orálek, Jakub Burghard. Pro Honzu Kreisingera  nahrává fakt, že zná dobře nástrahy zdejší tratě. Motivuje ho i loňské vítězství.

V kategorii žen se nejčastěji mezi favoritkami skloňují dvě jména. Petra Kamínková a Petra Pastorová. První jmenovaná je jedenáctinásobná vítězka tohoto závodu. V průběhu loňského roku se dostala po zranění do dobré formy. Pro Petru Pastorovou  nahrává fakt, že zřejmě jí bude vyhovovat tato trať. Zvítězila zde vloni.

Na místním kostele začíná odbíjet dvanáctá hodina a početné 324 členné pole běžců se vydává na trať závodu. Hned po startu čelo ovládlo trio – Honza Kreisinger, Jakub Burghard a Ondra Fejfar. Dnes to bude loterie. Náročný terén donutí běžce sáhnout si až na dno sil. Důležitá bude zvolená strategie v hlavě, udržet emoce na uzdě a nepřepálit tempo.

Pod ,,multifunkční pergolou“ si pochutnám v bufetu na žebírku a rychle se přesouvám do místa cíle. Kolem mne padají typy, že čas vítěze bude kolem čtyřiceti minut. Jenomže si tito lidé neuvědomují, že dnes je v cestě zákeřná překážka, haldy sněhu. Po chvilce čekání se v zatáčce ozývají pokřiky a posléze v chumelenici přibíhá první běžec- Jakub Burghard ( JM Demolex Bardejov).  Jeho čas v cíli je 44 :07 min. Dlouho jsem o něm neslyšel, ale vzpomínám si na září 2009, kdy  na našem Běhu rodným krajem Emila Zátopka vytvořil traťový rekord.

Druhou pozici z loňska  obhájil  Ondřej Fejfar (AK Kroměříž) v čase  44:41.min. Překvapivě porazil svého  oddílového kolegu Jana Kreisingera, který doběhl v čase 45:27 min. Na dalších pozicích dobíhají David Pelíšek, Dan Orálek. Nejvíc mě těší  šesté místo našeho Vaška Bitaly. Své dva soupeře měl na dohled, ale do souboje s nimi již neměl síly. Přesto je to vynikající úspěch Vaška v silně nabitém běžeckém poli. Další náš běžec, Jirka Bednařík, stál často v Prusinovicích na stupni vítězů. Dnes obsadil druhé místo ve své veteránské kategorii. Vašku a Jirko, blahopřejeme Vám k dosaženým výkonům!

Jirka mi po závodě řekl: ,, V úvodní části závodu jsem se zařadil do šnůry běžců, ve které jsem si držel svoji pozici ve stezce, často v metrových závějích. Se svým výkonem jsem spokojený, protože jsem běžel po  delší zdravotní pauze. Několikrát jsem uklouznul a padl do měkké sněhové podušky. Zvedl jsem se a běžel dál. Kupodivu to stačilo na druhé místo.

Vítězný čas  v kategorii žen je 51:13 min Dosáhla jej Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava ). O tom, že  náročná trať jí vyhovovala, svědčí výrazný náskok na druhou  Petru Kamínkovou (AK Olomouc)  která  doběhla za 53:40 min.Třetí byla  Šárka Macháčková (X-Air Ostrava) v čase 54:57 min.

Dnešní  nenapodobitelná atmosféra závodu, ale i napětí opepřené osobními souboji, měla v sobě zvláštní náboj. Jubilejní dvacátý ročník se vryje dlouhodobě do paměti  běžcům, pořadatelům i věrným fandům tohoto závodu.

Označeno v Reportáže
1 komentáře “Sněhová kalamita prověřila bežce na Rohálovské desítce
  1. Anka napsal:

    Obdivuji tyto běžce,v takovém počasí a běžet, chce to fakt disciplínu a velkou zapálenost pro věc, taky je třeba ocenit snahu fotografa o pěkné záběry v tom nečase, Anka

Facebook
AK EZ Kopřivnice