Skvělá reprezentace Adély Tkáčové

Kopřivnická dorostenka Adéla Tkáčová má za sebou velmi vydařené letní vrcholy sezony. Na začátku července se na Mistrovství Evropy do 18 let, které hostil Jeruzalém, dokázala nečekaně vysoko prosadit v soutěži sedmibojařek.  V nabitém a vyrovnaném startovním poli si dokázala vylepšit osobní rekord o neuvěřitelných více než 300 bodů a se ziskem 5643 bodů vybojovala fantastické čtvrté místo. V závodě si vytvořila čtyři absolutní osobní rekordy, přičemž ten největší přišel v oštěpu, kde se dokázala zlepšit na 43,88 m, tedy o sedm metrů. Výkon ve víceboji jí v historických dorosteneckých tabulkách řadí na parádní třetí místo za Zuzanu Hejnovou a Janu Novotnou.

V Izraeli ale nestartovala jen ve víceboji. O úspěch bojovala s reprezentačními kolegyněmi i ve štafetě na 100-200-300-400 metrů. A neměla to vůbec jednoduché, jelikož hned druhý den po vydařeném víceboji nastoupila v rozběhu štafet na nejdelší úsek, tedy 400 metrů. Zvládla ho ale po předchozím výborném vystoupení Ester Parohové, Terezie Táborské a Viktorie Jánské bravurně. Dle oficiálního měření ve skvělém čase 54,07 s a štafeta i její zásluhou postoupila do finále. Tam bylo vše otevřené a ve hře byla medaile. České kvarteto už se čtvrtkařkou Lurdes Glorií Manuel a Adélou na třístovce vybojovalo skvělý bronz v národním rekordu, následně však bylo diskvalifikováno pro vyšlápnutí z dráhy. Protest české výpravy na rozhodnutí nic nezměnil a tečka za vydařeným mistrovstvím tak byla poněkud hořká.

Většinu dalších prázdninových dní strávila Adéla Tkáčová krátkým odpočinkem a následně znovu tréninkem, jelikož už 27. července odlétala s českou reprezentací do kolumbijského Cali na MS do 20 let. Tam se nominovala do štafet 4×100 metrů a 4×400 metrů, přičemž prioritu měla velice dobře seběhaná krátká štafeta. Ani této štafetě ve složení Eva Kubíčková-Tereza Lamačová-Adéla Tkáčová a Hana Blažková ale nebylo štěstí nakloněno. Ve třetím rozběhu dosáhla nejlepšího letošního času 44,94 s, vybojovala čtvrté místo a naději na postup do finále časem. Bohužel naprosto totožného času dosáhly ve druhém rozběhu Švýcarky a o druhém postupovém místě na čas tak rozhodoval nezvykle los. Ten české výpravě bohužel nepřál a z postupu se radovaly Švýcarky. „Věřila jsem, že po smůle v Izraeli už další přijít nemůže, a že postoupíme, ale bohužel,“ mrzelo Adélu. Osmé místo na světě je ale přesto skvělé. V Cali Adéla nastoupila ještě do rozběhu štafet na 4×400 m, ale české kvarteto v tomto případě skončilo v poli poražených.

 

Označeno v Atletika pro děti, Mládež
Facebook
AK EZ Kopřivnice