Běh rodným krajem Emila Zátopka 17.9.2016

Výsledkové listiny

Výsledky firemní týmové soutěže

dsc_0121

Na start letošního  14. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka se postavilo rovných 200 běžců. Kromě  našich závodníků přijeli běžci ze Slovenska, Německa, Polska,Maďarska, Španělska, Anglie a Keni. Byli to právě keňané, kteří byli od počátku závodu pasováni za favority. V jedenáct hodin dopoledne odstartovala závod olympijská vítězka v hodu  oštěpem Dana Zátopková. Záhy se rozpršelo a pak  již deštivé počasí vydrželo po celou dobu běžeckého klání.

Hned po startu se odpoutal od čelní skupiny keňan Kiptum Kimaiyo, který před týdnem zaběhl  v Minsku  půlmaraton  v čase  63 minut. Jeho  osobní rekord na desítku je 28:45 minut. Kimaiya  stíhalo duo  Joel Maina Mwangi a Edvin Cherruiyot Melly.  K našemu překvapení  se s mírným odstupem na tuto dvojici  držel  náš  Vašek  Bitala (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice).

dsc_0293

Přestože běžel  dvaadvadvacetiletý  Kimaiyo  celou dobu sám, dokázal  udržet  vysoké tempo a nebýt nepříznivého počasí  určitě by vytvořil traťový rekord.  Do cíle doběhl za 1: 11:23  s propastným náskokem  9:51 min. na druhého  J.M. Mwangiho. Pouze s pětivteřinovou ztrátou za Mwangim byl třetí Melly. Na čtvrté pozici doběhl  Piotr Magiera z našeho partnerského  města Myszków  za  1:21:44, který  předběhl našeho Vaška Bitalu ve stoupání do sedla nad pramenem Jičínky.  Vaškův čas byl 1:23:38 hod. který znamenal  krásné  páté místo a navíc byl nejlepším  běžcem  v ,, kategorii muži ČR.“ Těsně po doběhu řekl: „Týden před závody mě trápil stehenní sval, přesto jsem to zkusil a vcelku to šlo. Páté místo bylo pro mě samotného za těchto okolností  příjemným překvapením. Vítězný Keňan byl trošku jiný level, s jeho krajany na druhém a třetím místě bych za normálních okolností asi svedl vyrovnanější závod.“

Z našich běžců kromě Vaška Bitaly tradičně uspěli veteráni. V kategorii  nad 60 let  zvítězil Saša Neuwirth (1:40:17), Pepík Kvita  byl třetí (1:50:40). V kategorii nad 4o let byl Tomáš Jurák pátý, nad 50 let  Jirka Zátopek šestý a Mirek Vrobel  doběhl desátý. Všem jmenovaným blahopřejeme. Pochvalu si zaslouží  i další naši kluboví běžci, za vůli se kterou zvládli tuto náročnou trať.

V ženách  dominovaly keňanky. Betty Chepleting (1988), přestože měla nabité poslední dny a do Maďarska se vracela až ve čtvrtek. Brzy se zbavila únavy a zvítězila v čase  1:28:05.  Její  krajanka   Jepkurui Biwot byla druhá  v čase  1:30:33.  Martina Vévodová (AK  Perná) doběhla třetí  za 1:32:48. Její  čas dokazuje, že by mohla v příštím roce ohrozit i keňanky.

dsc_0249

Miroslav Vrobel popatnácté na trati Běhu rodným krajem Emila Zátopka

Všechny ročníky, nultý a čtrnáct následujících absolvovali pouze dva běžci  náš Miroslav Vrobel a osmasedmdesátiletý Jiří Engliš  (CVK Opava).  I když do sobotního závodu  tvořil  s těmito běžci  Zdeněk Zeman ( Všechovice) trio, bohužel tentokrát chyběl na startu. Zavinil to řidič dodávky, který před třemi měsíci nezvládl u Všechovic předjížděcí manévr a srazil Zdeňka do příkopy.Držíme mu palce, ať se brzy vyléčí a záhy se opět objeví na běžeckých tratích…

Novinkou  letošního  ročníku, byla  firemní týmová soutěž, do které se přihlásilo celkem devět družstev. Zvítězil  tým  Metarulgie Tatra Kopřivnice ( Tomáš Jurák, David Hanke, Miroslav Vrobel) , které mělo celkový čas  4:55:28.  Druhý byl Vivasport Team ( (Karel Hlavica, Filip Vrága, Zdeněk Vrága)  za 5:02:16. Třetí  místo  obsadilo  družstvo  Města Rožnov pod Radhoštěm ( Martin Navařík,Radim Holiš, Petra Holišová) s časem 5:16:56.

Každoročně na tento závod přijíždí pani Dana Zátopková, která zde uctí  památku svého manžela  Emila. Na Valašském Slavíně v Rožnově pod Radhoštěm  je uložena urna s náhrobkem. Paní  Danu doprovázela výprava Českého  olympijského výboru  Oldřich a Pavel Svojanovský, Karel Engel, Jiří Čtvrtečka, Ivan Satrapa, Jiří Daler a další.

Časomíru již třetím rokem zabezpečoval firma TimeChip, To, že nebyly k výsledkové listině  závažnější připomínky svědčí fakt, že Martin Kupec se svým týmem odvádí  precizní práci.

Na závěr patří  veliké poděkování  sponzorům, pořadatelům  a celému organizačnímu týmu závodu.