Půlmaraton v Olomouci ozdobil traťový rekord

Marttoni ½ Maraton Olomouc má pouze čtyři roky a již se může chlubit stříbrnou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF.  Pořadatelé letos oproti předchozím ročníkům  otočili směr běžecké tratě. Přesto se nezbavili nepříjemných  faktorů – dlažebních kostek, hrbů v parku,  otoček na trati. To jsou  charakteristické rysy městských maratonů. Tyto mínusy vyvážilo organizační zabezpečení  závodu a vynikající divácká atmosféra.

Keňan John Kiprotich,dokázal již zaběhnout půlmaraton za 59:44 min. Tímto výkonem byl pasován za favorita. Před závodem řekl: „Cítím se velmi dobře a pokud mi dovolí počasí, chystám se zaútočit na traťový rekord 1:00: 44 hod.“

Na pátém kilometru se držela v čele pětičlenná skupina, na desátém už z ní odpadl Japonec Maruyama.V závěru nastoupil teprve dvacetiletý Henry Kiplagat ( Keňa) za 1:03:00 hod. Kiprotich byl druhý  v čase 1:03:22 hod.

„Jsem velice spokojený, zlepšil jsem se,“ řekll vítěz Kiplagat, který získal na 15. km náskok jedenácti vteřin. „Viděl jsem příležitost, zdálo se mi, že mí dva soupeři na špici jsou unaveni, tak jsem zaútočil. Diváci mi výborně fandili.“

Jirka Homoláč byl  našim nejlepším běžcem. Afričtí běžci mu  zmizeli  v nedohlednu a Jirka  bojoval osamoceně. Do cíle doběhl v čase 1:08:36 hod. na celkově deváté pozici. „Ten čas je slabý, neměl jsem s kým běžet, jen první pětku jsem se svezl s Japoncem, ten pak trochu zaostával a já měl před sebou na dohled ukrajince, běžel jsem však sám“- řekl v cíli.

V kategorii žen zvítězila Betelehm Mogesová za 1:10:38 hod. a vytvořila nový rekord závodu.   O prémii 3 500 eur rozhodla 22letá Etiopanka až v závěru. „Začala jsem zrychlovat asi na dvacátém kilometru, ale Melese mě doběhla. Zkusila jsem to znovu až pět set metrů před cílem, to se povedlo. Porazila jsem jí o pět vteřin.“

Petra Kamínková se stala nejlepší českou běžkyní Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Cílem proběhla v čase 1:19:00 a o 46 sekund překonala svůj dosavadní nejlepší čas v tomto závodě. Petra Pastorová   se intenzivně připravuje  na mistrovství Evropy  v běhu do vrchu. Jistě i tento fakt  rozhodl o tom, že skončila druhá  za  1:21:32 hod. Naše Darinka Krausová (AK Emila Zátopka Kopřivnice) , byla druhá ve své kategorii v čase 1:33:59 hod.

V limitu tří hodin, respektive několik sekund po něm, dokončilo půlmaraton v Olomouci 2478 běžců a běžkyň, na devět stovek z nich běželo půlmaraton poprvé. Rodinného běhu se zúčastnilo 1500 běžeckých nadšenců. Závod byl zároveň mistrovstvím republiky železničářů, nejrychlejším z nich byl Aleš Palko (1:16:59). Letošní novinkou závodů RunCzech byl závod dvojic nazvaný 2Run.