Půlmaraton mýma očima

Darina Krausová (ilustrační foto) Foto:J.Harašta

„Delší běhy“ jsou snad pro každého běžce výzvou, není tomu jinak ani u mně. Po absolvovaní v minulosti Košického a Ostravského půlmaratonu byl čas podívat se opět někam jinam. S kamarády z Nového Jičína jsme se rozhodli pro „větší akci“, pořádanou RunCzech teamem, a to půlmaraton v Olomouci. S přípravou jsem začala asi dva měsíce před závodem a treninkový plán mi chystal na míru můj švagr, vynikajíci běžec – Miro Vanko. Nestíhala jsem však běhat delší tratě nad 12 km pro nedostatek času, což se mi na závodě vymstilo. Po několika tropických dnech před závodem jsme všichni čekali, že se už konečně zatáhne obloha. Přesto v den závodu bylo horko. Bojovat o rekord bylo téměř nereálné. Organizace závodu byla perfektní: šatny s možnosti odevzdávaní zavazadel, toalety v místě startu, startovní koridory, občerstvení na trati i v cíli. Zvládnout takové množství závodníků bez zmatků musí dokladovat výborné organizační schopnosti pořadatelů. I publikum na trati bylo vynikajíci, hudební kapely rozestavěné na trati dodávali závodu prima atmosféru…

A teď k samotnému závodu. Teoreticky jsem měla v úvodu závodu běžet na čas 4:30/km. Dav běžců mě však strhnul a já první kilometry běžela kolem 4:10 – 4:15 min. Do 16-17. km se mi beželo perfektně, v ustáleném tempu, ani olomoucké „ kočičí hlavy“ ani otočky v parku či kolem tramvajového nástupiště mně nevyvedli z míry. Poslední čtyři kilometry však na mně dolehla únava, nohy ztěžkly  jako by byly z olova a nešlo už velmi zrychlit. Mírně jsem přidala  až poslední kilometr před cílem, kdy se mi podařilo předběhnout ještě jednu bežkyni. Výsledný čas 1:33,46 hod. nebyl skutečně ten můj nejlepší půlmaratonský, přesto jsem s ním byla po závodě spokojena. Všichni naši kamarádi doběhli bez úhony do cíle. Po sprše jsme vyrazili do hospody „u Drapáku“ doplnit pitný režim a poté na diskotéku a guláš v Expu…Až druhý den jsem zistila, že jsem se umístnila ve své kategorii ma druhém místě.  A teď již plánujeme na které závody se vydáme příště….