Půlmaraton ozdobil traťový rekord

Olomoucký  půlmaraton se zlatou známkou IAAF, přilákal v sobotu na start mimořádně kvalitní bežce. Svědčí o tom účast devíti atletů, kteří v minulosti zaběhli  na této distanci čas pod 62 minut.  Závod vloni zcela změnil svoji trasu, která má v současnosti pouze jedno kolo a kromě centra města zavedla běžce i do jeho severní části. Vytrvalci vyběhli z Horního náměstí a půlmaraton je postupně zavedl k dómu sv. Václava, kostelu Panny Marie Sněžné a sv. Mořice, do Smetanových sadů a i k Vojenské nemocnici. Po 21,0975 kilometrech se vrátili zpět na Horní náměstí.

V 19,00 hod. se vydalo na trať 5 500 běžců. Byl mezi nimi i držitel  světového rekordu  v maratonu Wilson Kipsang (Keňa)  a olympijský vítěz  Stephen  Kiprotich(Uganda).Tyto papírové předpoklady ale zcela vyvrátil  Kiprop Kiptis(Keňa). Po osmi kilometrech se Kiptis spolu s Birechem a Maiyem oddělili od zbytku startovního pole a toto trio dlouho tvořilo čelo závodu. První s nimi ztratil kontakt Birech. V závěru se Kiptis odpoutal od svého krajana Jonathana Mayia a zvítězil v čase 1:00:21 hod. kterým zaostal pouhé čtyři vteřiny za traťovým rekordem. Druhý Jonathan Mayio doběhl pouhých jedenáct vteřin za vítězem. Favorizovaný Kipsang byl až pátý s téměř dvouminutovou ztrátou na vítěze. Kiprotich  obsadil  až desáté místo. ,,Jsem nadšený z nového osobního rekordu,” těšil se  se Kiptis, pro nejž byl tento závod teprve druhým půlmaratonem v životě.

Čeští favorité Kraisinger a Homoláč, běželi v doprovodu s britem Matty Hynesem. Souboj našich běžců kopíroval průběh letošního karlovarského půlmaratonu, kdy uspěl Jan Kreisinger. Honza proběhl cílem v čase 1:05:50, čímž vylepšil nejlepší český olomoucký výkon téměř o dvě minuty. „ Dnes mám fantastický pocit z diváků, kteří nás hnaly dopředu,” s úsměvem sděloval první dojmy Honza. Letos běhá ve skvělé formě a sní o tom, že se mu příští rok podaří zaběhnout maraton za 2:15 hod.  Tímto časem by se kvalifikoval na Olympijské hry do Ria de Janiera. Jirka Homoláč zaostal za svým rivalem necelou půl minutu.

Zatímco při odjezdu do Olomouce Mary Keitany (Keňa) málem zmeškala vlak a dobíhala ho na poslední chvíli, při závodě jí správné načasování nechybělo. Tisíce diváků sledovalo v sobotu její obdivuhodný výkon. Na pátém kilometru byla za neuvěřitelných 15:16, což je mezičas světového rekordu. Potom lehce zvolnila, ale její tempo napovídalo, že se můžeme těšit na výjimečně rychlý čas. Vedena svým manželem Charlesem Koechem doběhla do cíle za neuvěřitelných 1:06:38, což znamenalo vylepšení rekordu závodu, který byl až dosud v držení Edny Kiplagat, o celé dvě minuty a 15 vteřin.

„Byl to skvělý závod, moc jsem si ho užila,” sdělila poté Mary Keitany. Bývalá světová rekordmanka na půlmaraton se nyní plánuje vrátit do Keni a rozhodnout se, kde poběží na podzim. „Příští rok bych v Riu de Janeiru chtěla bojovat o zlatou olympijskou medaili.” Dosavadní traťový rekord  pokořily  i atletky na druhém a třetím místě. Rose Chelimo s časem 1:08:33 zaostala za svým osobním rekordem jen o 11 vteřin, Angela Tanui doběhla třetí v novém nejlepším osobním rekordu.

Petra Kamínková po jednoroční pauze získala zpět titul nejlepší Češky a zaběhla svůj nejlepší čas za poslední dva roky. Tato olomoucká rodačka se radovala nejen z vítězství mezi českými ženami, ale i rychlého času 1:17:44, který je jen devět vteřin pomalejší než nejlepší výkon na této trati. „Plán byl takový, že se budu snažit běžet s Ivanou Sekyrovou, ale místo toho jsem od začátku běžela vlastní závod. Vždy jsem se snažila chytit nějakého muže, protože místy foukalo, ale běželo se mi skvěle. Olomouc byla vždy kvalitní závod, ale rok od roku se mi zdá krásnější,” líčila své zážitky  Petra.  Ivana Sekyrová brala tentokrát druhé místo (1:17:54).

V širokém startovním poli nechyběli ani běžci našeho Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice: Lukáš Merenda ( 1:24:09), Jan Zámečník (1:24:51)- oba si vytvořili osobní rekordy,  Martin Hrnčíř ( 1:30:28 ), Darina Krausová(1:34:48) a Jitka Libigerová (2:06 :38). I přes bolest kolene zvládla tuto náročnou trať  i manželka Jana Zámečníka, paní Jana (2:19:36).

Martin Hrnčíř mi řekl s dojetím po závodě: ,, Trať mi vyhovovala.  Šokovala mě báječná divácká atmosféra. Běžel  jsem s vodiči na čas 1:30 hod. Dařilo se mi to až na kritický dvacátý kilometr, kdy jsem ,,vytuhnul“ a tak se mi nepodařilo pokořit magickou jedenapůlhodinovou hranici. Snad příště… Alespoň mám motivaci vylepšit si kvalitu tréninků.“

Další závod seriálu RUNCZECH 2015 se uskuteční 5.9.2015 v Praze. ADIDAS běh pro ženy na 5 km (18,00 hod.) Se západem slunce startuje i druhý závod Birell Běh na 10 km (19,30hod.), který je otevřený pro všechny běžce.Věřím, že přijmete pozvánku na tuto atraktivní akci!