Půlmaraton ozdobený plejádou osobních rekordů

Letošní 18.ročník ,,Sportisimo půlmaraton“ doznal několik změn, z nichž nejzásadnější byl přesun startu závodu  z pravého poledne na deset hodin. Vzhledem k tomu, že  se letos běželo bez štafet, tento závod zaznamenal  rekordní účast  11 500 běžců.  Tento limitující  počet běžců  se naplnil za pouhých 69 dnů! Největším překvapením pro všechny bylo počasí. Vždyť ještě v pátek bylo zataženo, hustě mrholilo. Sobotní ráno se probralo do bezoblačné, vymetené  oblohy a příjemné teploty 15oC.

Na startu letošního Sportisimo půlmaratonu se objevilo nabité  sportovní pole. Největší pozornost poutali kenští běžci. Ani letos nechyběl mezi nimi  loňský vítěz  Daniel Wanijru. Ale překvapit mohl kdokoliv. Třeba Kiruji, Kandi a další z široké plejády afrických běžců.

DSC_0035

Jiří Homoláč a Eva Vrabcová

V  sobotu obhajoval loňské postavení nejlepšího českého běžce Jiří Homoláč, když doběhl dvacátý, kvůli olympijskému snu dokonce uplynulé tři měsíce v Keni. Běhal ve výšce dva a půl kilometru nad mořem, jedl kvalitní stravu a shodil pár kilo. Po cestě byl trochu unavený a jeho  touhou bylo  zaběhnou čas pod  1:03 hod. prozradil šestadvacetiletý Jihomoravan, který se z Keni vrátil ve středu. Jeho osobní rekord v půlmaratonu byl 1:05:41 hod. a tajným snem byl  pokořit  stanovený limit pro  ME  1:04:20 hod.

Mezi  našimi ženami byla favoritkou  Eva Vrabcová, běžkyně na lyžích, která na podzim v Ústí nad Labem zaběhla při své půlmaratonské premiéře druhý nejrychlejší český čas v historii 1:12:11hod. Před závodem řekla: „Na rekordy ale teď nemyslím, důležité je poznat, jak jsem na tom v přípravě na pražský maraton. Při něm chci také já zaútočit na limit pro Rio,“ uvedla závodnice, které nyní kvůli zdravotním potížím odpadla největší domácí soupeřka. Tou měla být chodkyně a běžkyně Anežka Drahotová, která před rokem doběhla jako nejlepší Češka na dvanáctém místě. V zimě ji ale zradilo zdraví a pražským startem nechtěla riskovat.

DSC_0284

Hned po startu sobotního závodu se tradičně usadila na čele  početná skupina afrických běžců. S mírným odstupem je stíhali běžci, s našim Jirkou Homoláčem. Na  šestnáctém kilometru roztrhala závodní pole dvojice keňanů Daniel Wanjiru a Barselius Kipyego. Záhy obhájce loňského vítězství Wanijru  odskočil svému soupeři a zvítězil v čase 59:20 min.  s desetivteřinovým náskokem před svým krajanem Kipyegem.„Tempo bylo jako obvykle od začátku velmi rychlé a jsem moc rád, že se mi i přesto podařilo dodržet svůj záměr, začít zrychlovat na osmnáctém kilometru,“ řekl po závodě Wanjiru.

DSC_0375 - kopie
Mezi ženami se od počátku závodu  odehrával dramatický  souboj.Od začátku se na čele závodu usadila obhájkyně  loňského triumfu Worknesh Degefa. Spolu s ní běžela keňanka Violah Jepchumba. Byla to ona, která se etiopské favoritce začala vzdalovat od desátého kilometru. „Tempo bylo velmi rychlé, na začátku jsme běželi pod tři minuty na kilometr. Pak jsem sice trochu zpomalila, ale myslím, že kdybych měla vodiče celý závod,, běžela bych ještě rychleji,“  sdělila své pocity po doběhu  Violah Jepchumba. Její vítězný čas byl 1:05:51 hod. kterým se zařadila mezi tři  nejrychlejší půlmaratonkyně historie. Svůj třetí start na této trati proměnila ve třetí vítězství, osobní rekord si navíc zlepšila o víc než tři a půl minuty. Svoje maximum si posunula i loňská vítězka Worknesh Degefa, ta finišovala v čase 1:06:14hod. a ustanovila tak nový etiopský rekord.

Stranou nezůstali ani Češi. Vynikající výkony předvedli oba vítězové, Jiří Homoláč i Eva Vrabcová. Pro oba výsledek znamená velké povzbuzení v boji o maratonský limit na olympijské hry. Reprezentantka v běhu na lyžích a současná nejrychlejší česká běžkyně závodu naprosto dominovala, časem  1:11:06 hod.o více než tři minuty zlepšila český rekord závodu, o více než minutu zlepšila své osobní maximum a o pouhé čtyři sekundy zaostala za českým rekordem Aleny Peterkové z roku 1994.

„Dnešní výsledek je pro mě obrovská povzbuzením. Vracím se po dlouhé pauze a jsem šťastná, že můžu vůbec závodit těšila se po doběhu  Vrabcová a svým výkonem se kvalifikovala na mistrovství Evropy. Na a stříbrné příčce doběhla veteránka  Petra Kamínková.

DSC_0340

Jiří Homoláč si svůj osobní rekord zlepšil téměř o dvě minuty na 1:03:50 hod. což znamená druhý nejrychlejší český čas za deset let. „Na startu jsem si věřil, že to zaběhnu pod 64 minut.V půlce jsem si říkal, že bych mohl běžet i pod 63, ale pak na mě dolehla menší krize. Pokud ještě trochu potrénuji, příště se mi to  třeba podaří,“ doufá Homoláč, který se spolu s druhým Milanem Kocourkem a třetím Vítem Pavlištou také kvalifikoval na mistrovství Evropy. Všichni tři Češi si navíc zaběhli osobní maxima!

Výsledky ,,Sportisimo půlmaraton Praha 2016″

Muži: 1. Wanjiru 59:20, 2. Kipyego (oba Keňa) 59:30, 3. Takele (Et.) 59:40, 4. Kigen 59:42, 5. Kirui 59:50, 6. Kandie (všichni Keňa) 1:00:04, …15. Homoláč 1:03:50, 18. Kocourek (oba AK Kroměříž) 1:04:23, 19. Pavlišta (Slovan Liberec) 1:05:09.

Ženy: 1. Jepchumbaová (Keňa) 1:05:51, 2. Degefaová (Et.) 1:06:14, 3. Yatorová 1:08:39, 4. Karimiová 1:08:43, 5. Ochichiová 1:09:03, 6. Chebetová (všechny Keňa) 1:09:24, …10. Vrabcová 1:11:06, 16. Kamínková (AK Olomouc) 1:15:51, 17. Soukupová (Sokol Č. Budějovice) 1:15:58.