Překvapivé vítězství ,,nenasazené“ Petry Pastorové

Poslední únorová sobota je pro běžce v rámci Moravy významným mezníkem. Sjíždějí se do Prusinovic, které jsou na rozhraní Valašska a Hané. Letos se zde konal již 19. ročník  Rohálovské desítky. Pro obec s 1250 obyvateli to byl svátek. Lidé zde sportu rozumí o čemž svědčila veliká divácká podpora.

Vítězství obhajoval  Jan Kreisinger z AK Kroměříž, který  tu navíc  od roku 2005 pětkrát za sebou  získal stříbro. Bohužel letos nepřijeli běžci z maďarského  Benedek Teamu ani známější  běžci z Polska a ze Slovenska a tak se konkurence zúžila na běžce z České republiky.

V kategorii žen byla jasnou favoritkou Petra Kamínková, jedenáctinásobná vítězka tohoto závodu. Z Maďarska přislíbila účast Réka Batai, očekával se příjezd Radky Churáňové. Bohužel  zůstalo u slibů a očekávaných překvapení.
Před pořadateli závodu byla otázka  zda vydrží  traťový rekord  Petry Kamínkové ( AK Olomouc )  34:37 z roku 2002. V kategorii mužů  doposud nejlepší čas zaběhl Ezekiel Jafari Ngimba Tanzánie (AK Kroměříž) v roce 2009  za 29:26 min. V případě  ustanovení nového rekordu, čekala běžce symbolická finanční prémie 2012 kč.

Běžce přivítalo v Prusinovicích tradičně vlídné počasí. Polojasná obloha, teplota kolem pěti stupňů Celsia. Jedinou překážkou byl nárazový vítr. V pravé poledne odstartoval rekordní závodní pole 520-ti běžců  mistr světa v hodu diskem z roku 1983 Imrich Bugár.

Již od počátku plnil roli favorita  Jan Kreisinger ( AK Asics Kroměříž ).  Před konkurenty si od počátku udržoval  náskok. Jan  zvítězil  v čase  31:08 min. Urputný souboj se sváděl  na trati o druhou pozici mezi Jakubem Bajzou ( AK Asics Kroměříž )  a Ondřejem  Fejfarem (  Intrener.cz )  Kuba si  na trati hlídal druhou pozici, ale rozhodoval závěr a tam měl více sil  Ondřej Fejfar který  byl v cíli za 31:30 min. O pouhé tři vteřiny  za ním doběhl Kuba. Medaile byly  rozdány spravedlivě, protože další skupina běžců doběhla s téměř dvouminutovým odstupem.

V hustém poli běžců všichni hledali první ženu. Z ničeho nic v cílové rovince se objevila  nenasazená  Petra Pastorová ( MK Seitl Ostrava), která se v cílové rovince neohlížela za sebe. V předtuše že jí může ohrozit její jmenovkyně posbírala poslední zbytky sil a finišovala až do samotného cíle. Doběhla v čase 36:17 min. Přihlížející diváci byli v šoku. ,, Kde je naše Petra, snad  nevzdala“- ptala se řada lidí kolem mne. Naštěstí se nenaplnila jejich předtucha. Petra Kamínková (  AK Olomouc ) doběhla s téměř minutovým odstupem na druhé pozici v čase  37:22 min. Lenka Formanová ( Hvězda Pardubice ) doběhla o dvě minuty později třetí.Vycházející hvězda České atletiky  třináctiletá Carmen Beshirová obsadila mezi ženami čtvrté místo!

Muflony z Lašského běžeckého klubu zastupoval Vašek Bitala a Jirka Bednařík. Vašek má  v této době velikou  pracovní i rodinnou zátěž. Běhá třikrát v týdnu. Před závodem se mi svěřil:,, Dnes jsem si přijel zaběhat. Nejde mi vůbec o umístění.“ O pravdě jeho výroku jsem se přesvědčil po prvním malém okruhu. Byl  na  sedmdesáté pozici. Vašek si rozumně  držel běžecký rytmus a do cíle doběhl na krásném 24 místě!
Jirka Bednařík pokud se necítí v pohodě nejezdí na závody. Jinak se snaží podat vždy maximální výkon. Zvítězil ve své veteránské kategorii za 45:39 min. a dokázal, že  tréninkovou pílí se dá udržovat v každém věku  výborná kondice.