Překvapivá vítězka v novém traťovém rekordu

MMM Košice     neděle 7. října 2018

Košice mají přes 240 000 obyvatel. Když jdu hlavní třídou mám pocit, jako  kdybych se prodíral davy lidí na Václaváku. Je to i tím, že město se přes víkend napumpovalo lidskou masou do rekordních rozměrů. Tradičně první říjnovou neděli se zde koná Mezinárodního maratonu míru. Historie tohoto  závodu sahá do roku  1924, kdy se v den 6. výročí vzniku ČR postavilo na start osm odvážlivců. Na trati dlouhé 42 195 m  zvítězil  Karol Halla.

Letos se na MMM přihlásilo 13 500 běžců. Deset minut před startem hlavního závodu se vydali na trať inlinisté a handbikeři. Pak v 11:00 hod. odstartoval  nejstarší aktivní startér 88 letý Štefan Hrušovský hlavní závod v maratonu. S nimi  se vydali na trať půlmaratonci a účastníci štafetových  běhů.

Tradičně čelo závodu ovládli afričané. Trio vodičů diktovalo domluvené tempo třináctičlenné skupiny. Mezičasy mírně zaostávaly za rekordním výkonem  Kimaiya z roku  2012, kdy do cíle doběhl za  2:07 :01 hod. Na 35. kilometru se zformovala pětičlenná skupina – etiopané  Dessiu, Mengistu a keňané  Kerio, Choge a Korir. Vlivem vzájemného taktizování  se zpomalilo jejich tempo.  Z této skupinky v závěru postupně odpadávali  Korir, dále obhájce prvenství Kerio a Mengistu. Na hlavní košické třídě se rozhořel souboj  o prvenství mezi mezi Dessiu a Chogem.

Zde rozhodla zřejmě větší zkušenost o sedm let staršího  Raymonda Chogeho, který nasadil ostřejší tempo v pravou chvíli a doběhl v čase  2:08:11, Dessiu zaostal za ním o pouhé čtyři vteřiny. Tím Choge prodloužil keňskou desetiletou šnůru vítězství v Košicích. Navíc si vylepšil svůj  osobák o  28 vteřin. Přitom Chonge  v průběhu závodu několikrát vypadl z vedoucí skupinky, ale vždy se mu podařilo do ní dotáhnout. V cíli řekl:„ Musel jsem si podle sebe upravit tempo, protože někdy bylo pro mne až příliš rychlé. Moji výhodou bylo, že jsem poznal trať. Je opravdu dost rychlá. Dnes jsem se cítil v pohodě a na závod jsem byl dobře připravený. Souběh těchto okolností, vyústil v mé prvenství.“

Ženy  již od počátku nasadily od počátku ostré tempo. Keňanka  Jerotich si vytyčila za cíl pokořit hranici 2:24 hod. Všechny prognózy zbortila  její krajanka Ebongon, která nejenže porazila obhájkyni loňského vítězství, ale časem  2:27:16  ustanovila nový  traťový rekord, zlepšením svého osobního výkonu  o 7:20 min! Po doběhu řekla :„ Jsem šťastná. Před závodem jsem nečekala,že bych  mohla zvítězit, navíc s tak skvělým časem“  – řekla  šestadvacetiletá  Milliam Ebong. Za vítězství inkasovala 8 000 eur.

Ze slovenských běžců nejvíc překvapil svým výkonem Tibor Sahajda, který obhajoval loňský titul. Letos totiž selhal  na třech významných závodech. Vzdal na maratonech v Bratislavě a v Berlíně a nevyšel mu ani  půlmaraton ve Valencii. V neděli zvítězil v čase  2:15:59. Po doběhu se svěřil: „ Kdyby nás moderátor závodu Alfons Juck nehnal do cíle, určitě bych nedosáhl tento pro mne vynikající čas. Další veliké díky patří  poláku  Gardziewskému, který se staral  o tempo. Ještě ani teď si nedovedu uvědomit, zda je to sen anebo realita. Poslední kilometry, to byl  již boj o život, ale takový je již maraton.

Košičané patří již tradičně mezi veliké fandy maratonu. Na trati povzbuzovalo závodníky kolem 80 tisíc lidí. Po celé trati vytvořili elektrizující atmosféru. Mezi  účastníky závodu nechyběl ani bývalý premiér SR Mikuláš Dzurinda nebo domácí  reprezentant v chůzi Matej Tóth. Vzácnými hosty byl i olympijský vítěz z Londýna v moderním pětiboji David Svoboda. Slovo dalo slovo a David Svoboda se svým bratrem Tomášem a na druhé straně Matěj Tóth se svým kamarádem  Petrem Korčokem dali dohromady běžeckou štafetu, ve které obsadili časem  2:39:22 hod. celkově druhé místo.

O 95. ročníku MMM by se dalo napsat spousta dalších postřehů, ale největším zážitkem byla pro každého určitě bezprostřední atmosféra, kterou jsme nasávali v průběhu víkendu  v Košicích.

Autor reportáže a fotogalerie:  Jiří Harašta