Petra ozdobila závod traťovým rekordem

Těžké dešťové mraky zahalily okolní krajinu.Tento moment vzbuzoval  podezření, že se  každou chvíli spustí liják. Naštěstí opak byl pravdou. Postupně se mezi mraky prodralo sluníčko, co všichni v kvitovali s potěšením.

Tentokrát  na startu Dololnolhotské desítky chyběli běžci  z Benedek teamu, kteří zde vloni vytvořili traťové rekordy. V mužích zvítězil Kipkorir Wycliffe BIWOT (30:39) a v kategorii žen dominovala Christine CHEPKEMEI (38:07).

Letos se tento závod stal soubojem našich závodníků, kterým tradičně sekundoval Polák Tomasz Wróbel. Po startu se vytvořila  na čele čtyřčlenná skupinka běžců : Tomáš Steiner, Aleš Miko,  Tomas Vrobel a náš Vašek Bitala.  Po obrátce se začal lámat chleba. Skupinu se snažil roztrhat  Tomáš Steiner. Na  osmém kilometru  vycítil šanci domácí Aleš Miko ( SSK Vítkovice ). Jeho zrychlení již nezachytil  nikdo z běžců. Cílem proběhl v čase  32:22  min. Náš Vašek Bitala v závěru závodu předběhl své rivaly a vybojoval druhé místo za 33:11 min. Přestože Tomáši Steinerovi ( VSK Uni Brno- AK Drnovce) ve finále docházely síly, doběhl na třetím místě v čase 33:23 min.

Vašek Bitala se  ještě v sobotu ráno rozhodoval, zda poběží tento závod. Nakonec mu to nedalo a postavil se na start. ,,Po  obrátku jsem tahal skupinku, pak dolehla na mne  mírná krize, ale v závěru jsem se vzchopil a podařilo se mi vybojovat druhé místo “ – řekl mi po závodě. Za cílovou metou klesl na trávník. Z jeho výrazu se dalo poznat, že se vydal ze všech sil. A to je na něm chvályhodné. Bojuje!

Petra Pastorová před týdnem zvítězila na Pardubickém půlmaratonu. Porazila  svoji velkou rivalku Ivanu Sekyrovou (AK Sokolov) a stala se mistryní ČR.  V sobotu potvrdila roli favoritky a vyhrála  v čase  36:52 min. Navíc okořenila tento závod o nový traťový rekord.  Přispěla k tomu hlavně druhá pětka, kterou uběhla  za 17:34 min. Druhá  Šárka Macháčková (X-Air Ostrava) potvrdila výkonnostní vzestup a doběhla druhá  za 38:33 min. Třetí byla  Lucie Kolková (AC Moravská Slávia Brno ) za 39:52 min.

Z dalších našich  běžců  výrazně uspěl Josef Kvita, který ve své veteránské kategorii  byl třetí ve výborném čase  42:10 min. Z našeho  Atletického klubu Emila  Zátopka Kopřivnice se závodu zúčastnili Martin Hrnčíř  ( 41:03), Petr Mrklovský (41:48), Petr Jelínek (44:11) a Petr Navara (52:41).

Na závěr stojí za to se zeptat: ,, Quo vadis Dolnolhotská desítka?“ Rozšiřovat tento závod do giga rozměrů nejde. Přesto deset roků dokázalo svoji životaschopnost .Vždyť letos se postavilo na start rekordních 334 běžců. Navíc byl zařazen do Mistrovství Moravy a Slezska mužů a žen.

Míko & syn dávají do projektu  kromě financí, profesionálního zaujetí i srdíčko. Je to cítit na každém kroku. Před léty  se snažili vymanit  z průměru a podařilo se jim zorganizovat závod na vyšší úrovni. Držet vysokou laťku výkonnosti bývá obtížné. Jim se to daří. Běžci jim oplácejí jejich snahu účastí na tomto závodě. Proto tomuto tandemu paří poděkování!