Oslava běhu v Novém Jičíně

Je ráno osm hodin. Je den české státnosti. Město se pomalu procitá ze spánku. Prokličkuji se svým vozem uličkami města a zastavím pod parkem.
Ve Smetanových sadech je živo.Z reproduktorů buší rytmy hudby. Skupinky lidí pobíhají kolem altánku v srdci parku. O kousek dál se tyčí mohutný reklamní oblouk, pod kterým  pořadatelka vyznačuje  prostor startu a cíle.
K prezentaci se pomalu trousí skupinky rodičů se svými ratolestmi. Konečně po deváté hodině začíná výrazněji ožívat celý park. Děti zatím závod nezajímá. Hrnou  se  ke skluzavce, svádějí boj o houpačku a ti méně výbojní  zakotví na pískovišti.
Po půl desáté  startuje první nejatraktivnější kategorie, dětí do šesti let. Roli favoritky potvrdila Nikola Chovanečková, která vyhrává na mnoha závodech nejen v regionu, ale i vzdálenějších místech  na Moravě. Druhá byla Ema  Feilhauerová  a Natálie Maternová z Lašského běžeckého klubu. V téže kategorii zazářil Vojtěch Materna (LBK ).

Nebývalý zájem je  o kategorii Běhu rodičů s dětmi. Na startu se tísní  ve třech řadách dospěláci se svými dětmi, nebo s vnoučeti. Pro vítězství si přejela dvojice z  Ostravy Martin a Lucie Svobodovi.
I v dalších věkových kategoriích sklízeli běžci našeho Lašského běžeckého klubu úspěchy. Vítězství si odnesly  Lucie Bačová  ( kat. 7-8 let ) , Viktorie Hanzelková ( 9-10 let ), s druhým místem se mohli pochlubit Hana Soukalová,  Karel Michlík.
Škoda, že  kategorie dětí nad 10 let byla  nejméně obsazena. Zřejmě generace teenegerů tíhne k přitažlivějším  sportům.
Dospěláci běží trasu dlouhou 5,5 km, která vede na Skalky, Čerťák  a vrací se na místo startu do Smetanových sadů. Jakub Ambros ( MK Kopřivnice )  plní roli favorita a vyhrává. To, že má výbornou fazonu dokumentuje rekordním časem  17:39 min.. Zlepšil si svůj loňský čas téměř o půl minuty. V dalších věkových kategoriích vítězí Tomáš Pop ( MK Kopřivnice )  19:19 min.Roman Baláž ( Baláž Extréme Team ) 20:02 min. a Jirka Strakoš  22:09 min.
V souboji dvou žen zvítězila  Adéla Esentiérová ( Baláž Extréme Team)  za 24:35 min.
V pravé poledne odstartuje Kondiční běh  pro každého, který působí jako oslava běhu. Nezávodí se, ale  běží se v tréninkovém tempu. Občas se prohodí vtip, z chumlu běžců zaznívá smích.
Po závodě se mi svěřuje Darina Krausová:
,,  Tuto akci pořádáme především pro děti a proto mě ani tak nemrzí slabší účast dospělých. Věřím, že i oni si časem najdou cestu k nám“.
Jubilejní pátý ročník Běhu dětí a rodičů skončil. Pořadatelé po závodě vyklidí prostory v parku, který za několik minut  bude žít svým poklidným životem. Zato v myslích  účastníků této akce budou  ještě dlouho rezonovat myšlenky na vypjaté momenty ze závodu.
( Fotogumentace vznikla zajímavým způsobem. Vzhledem k moderátorským povinnostem  jsem občas uchopil foťák a pořizoval záběry jednoruč… ) 
Označeno v Nezařazené, Reportáže, Reportáže – závody 2011
Facebook
AK EZ Kopřivnice