Olomoucký půlmaraton

V sobotu 17.6.2023 byla na programu běžeckých závodů jedna z velkých akcí a to závod Runczechu – Olomoucký půlmaraton. Tohoto běžeckého svátku se každoročně zúčastní tisíce běžců a běžkyň. Jde o jednookruhovou trať rozpálenými ulicemi Olomouce, proto se běží až v 19 hodin. Tento závod je velice kvalitně obsazen a to nejen českou elitou, ale i běžci a běžkyněmi ze zahraničí. Jako každý rok se tohoto závodu zúčastnilo i několik zástupců našeho klubu.

Půlmaraton:

Vítězem půlmaratonské trati se stal Sebastian Hendel z Německa (1:03:55),

vítězkou Hanne Verbruggenová z Belgie (1:12:44)

z našich členů se na půlmaratonské trati představili:

Daniela Valová 1:31:07 – 6.místo W35 (23. ženy absolutní pořadí)

Kateřina Polášková 1:35:50 – 1.místo W45 (35. ženy absolutní pořadí)

Martin Krejčí 1:36:13 – 116.místo MAM (329. muži absolutní pořadí)

Martin Hrnčíř 1:39:02 – 33.místo M50 (410. muži absolutní pořadí)

Aneta Pobořilová 2:17:08 – 217.místo WAM (540. ženy absolutní pořadí)

Veliká gratulace patří zejména prvním dvěma jmenovaným ženám – Dance a Katce, které se rozhodně neztratily v těžké konkurenci a Katce se podařilo kategorii žen 45-49 let vyhrát. Přestože jde o takto velkou akci, bohužel se vyhlašuje na pódiu pouze absolutní pořadí a absolutní pořadí českých závodníků… stejně jako u štafet, kde jsou oceňováni pouze 3 bez ohledu na věk a pohlaví.

Štafety 10+11:

Na této trati se našim zástupcům podařilo probojovat až na stupně vítězů.

🥉 Martina Mazáčová (0:43:15), David Hanke (0:43:32) – 1:26:47

Řekli nám k závodu

Aneta: Olomoucký půlmaraton byl můj první půlmaraton a běželo se úžasně. Do 15km jsem se držela tempa a až pak začala zrychlovat, což se vyplatilo. Na 19tém km už to bylo náročné, ale díky neskutečné atmosféře jsem dokázala přidat. Celkově super závod a tolik lidí okolo, moc,  užila jsem si ho a dokázala zaběhnout lepší čas než jsem chtěla .

Martina: Štafetový závod v Olomouci je pro mne velká výzva. Je to vždy více svazující, když člověk neběží jen sám za sebe. Byla jsem hodně nervózní už půl hodiny před startem a snažila jsem se zkoncentrovat na start lépe, než předchozí rok. Ale startovat z D koridoru, který byl určen všem štafetám, je … šílené. Po výstřelu jsem ztratila více než minutu, než jsem se vůbec dostala na startovní čáru 🙈 a i dalších cca 1,5 km bylo úplně mimo nějaké normální tempo, když jsem se snažila obíhat běžce a přeskakovat postranní obrubníky. Pak se mi podařilo předběhnout  pár štafet a dostat se do relativně normálního tempa. Na devátém kilometru mi ale v tom horku tak nějak došly síly, takže závěr byl jak se říká „na morálku“. Po předávce jsem se snažila doklusat na pár míst na trati a povzbudit parťáka. Byla to krásná podívaná na davy běžců zakončená nádherným finišem Terezy Hrochové, kde v cílové rovince přesprintovala soupeřku a vybojovala stříbro. O chvíli později, když dorazil do cíle David, dali mu na krk cedulku, že se máme dostavit na vyhlašovací ceremoniál…. to byly hóóódně silné emoce. Jak už jsem psala jednou o parťačce na B7, tak to platí i tentokrát – když máš parťáka k nezaplacení 😀, pak ty zážitky stojí za to.

David: Odhodlání prolomit medailové umístění ve dvoučlenných štafetách, bylo veliké. Čekal jsem s Marťou na start jejího úseku do poslední chvíle. Bylo vidět, že je ze startu a z prvních kilometrů trochu nervózní. Pak jsem odběhl na 1. kilometr, abych Marťu povzbudil. Viděl jsem, jak se výborně prodírá houfem běžců. Zvládla start a první kilometr skvěle.
Na předávce už jsem byl taky mírně nervózní a když jsem Marťu viděl přibíhat, byl to skvělý pocit. Proběhli jsme spolu přes předávací koberec a potom už jsem každým krokem mířil do cíle. První kilometr opět z mé strany přepálený. Pak se tempo ustálilo. Celý závod jsem běžel na hraně možností. Opět jsem si zkusil závěrečný 300 metrový finiš i když už o nic nešlo. V cíli jsem si sednul na dlažbu a vydýchaval. Závod byl velmi vyčerpavajici. A viděl jsem Marťu, jak stojí za plotem.
Pak ke mě přišel pořadatel, pověsil mi na krk plaketu s tím, že jsme ve štafetách třetí. Byl jsem moc šťastný, že to vyšlo. Ukázal jsem to gestem Martině a viděl jsem její úsměv a rozzářené oči. Samotné vyhlášení byl super zážitek. Marťa je parádní parťák, jde do toho naplno a s energií. Díky Marťo, bylo to super.