Odkaz atletické legendě Emilu Zátopkovi

V retrospektivě se často obracíme na příjemné a nezapomenutelné události z minulých let. Nejen my ale i atletický svět se vrací často do roku 1948, kdy na londýnské olympiádě kopřivnický rodák Emil Zátopek zvítězil v běhu na 5 km a získal stříbro na desetikilometrové trati.

O čtyři roky později na LOH v Helsinkách triumfoval na desetikilometrové trati, na pětce a nakonec v maratonu. Jeho manželka Dana navíc získala zlatou medaili v hodu oštěpem. Emilův fenomenální výkon doposud nikdo nepřekonal.

Kopřivnice nezapomíná na svého rodáka. Jeho jméno nese místní Základní škola, v Technickém muzeu je moderní expozice Dany a Emila Zátopkových. Dalším významným počinem je závod – Běh rodným krajem Emila Zátopka, který se pořádá od roku 2002.

Dne 15. září 2012 se uskuteční již jeho 10.ročník. Každoročně se snažíme pokračovat v této této tradici.
Běží se z místa rodiště Emila Zátopka Kopřivnice, na místo posledního odpočinku do rožnovského skanzenu. Trať je dlouhá 22,3 km, s převýšením 375 metrů. Je poměrně náročná. Symbolicky napodobuje složitou a trnitou cestu Emila Zátopka v jeho běžecké a životní pouti.

Do pestré mozaiky doprovodních akcí přibyl Běh dětí. Věřím, že do budoucna zde vyrostou nové atletické naděje…

Když jsem minulý týden rozmlouval s paní Danou Zátopkovou řekla mi:
,, Je to moje přání a jistě by to potvrdil Emil. Nevadí, že na Běh rodným krajem Emila Zátopka nepřijedou běžecké hvězdy. Budu ráda, když si otestují své síly na této náročné trati závodníci a vzdají tak hold Emilovi. Byla bych šťastná, kdyby se na tomto jubilejním ročníku objevilo přes 250 běžců ( dosavadní rekord je 205 účastníků).“

Běžci, kondiční běžci, sportovci!
Doufám, že přijmete výzvu paní Dany. Stačí když si odklušete trať. Váš počin bude dokumentovat uznání a obdiv Emilovi Zátopkovi.Těšíme se na setkání s Vámi v sobotu 15. září 2012.

Přihlášku do závodu a veškeré informace o 10. ročníku Běhu rodným krajem Emila Zátopka naleznete na: