Nevlídné počasí neodradilo běžce

Mořkovský zajíc  14.3. 2015

Bezvětří, zataženo, mlha, vlhko mixované poletujícím sněhem. To byly charakteristické rysy sobotního rána. Ani tento fakt neodradil od účasti dětí a dospěláků na mořkovském běžeckém dopoledni. Místní členové KČT již od brzkého rána se pustili do budování multifunkčních stanů. Prázdná plocha nad železničním nádražím se postupně zaplnila desítkami automobilů.Hlavní běžecký závod ,,Mořkovský zajíc“ byl tradičně prologem letošního již 22. ročníku Lašské běžecké ligy. Zorganizoval jej Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice. Sponzorem akce byl p. Machač z Malokapacitních jatek. Tradičně se na zajištění této akce zapojili místní turisté a Obec Mořkov.

DSC_0153

8.ročník ,Mořkovský zajíce“ odstartovala v 10,30 hod. starostka Obecního úřadu p. Ivana Váňová. Přes  šedesát běžců se vydalo na trať, která vedla po silnici v místním lese. Již od počátku se mezi závodníky sváděly tuhé souboje. Po několika metrech se prodral do čela Jan Reček (Vlčovice). Po obrátce jej vystřídal Rosťa Petráš (Novojický Kotouč). Na devátém kilometru šel opět do čela Jan a stupňovaným tempem zvítězil v čase 36:35 min.  Po doběhu mi řekl: Na ,,Mořkovském zajíci“ jsem poprvé. Rád objevuji nové běžecké tratě. Nemám v oblibě masové běhy, proto jsem se rozhodl pro účast v tomto závodě, což nelituji. “

DSC_0182

Rosťa Petráš (č.41) v boji s Ondřejem Dobiášem (č.17) o druhou pozici

Druhý byl Ondřej Dobiáš (Kopřivnice) 36:46 min. Obdivuhodný výkon podal Rosťa Petráš, který byl celkově třetí za 36:54 min. Jeho výjimečnost tkví v tom, že veterán Rosťa ,,přeskočil“ dvě běžecké kategorie! Zřejmě se mu vyhýbají fyziologické změny. Přibývající léta mu dodávají energii, když se tento faktor propojí se zkušenostmi, záhy přináší své plody.

V kategorii žen se prosadila Andrea Krstevová (Vítkovice) časem  42:32 min. Výrazně za ní zaostala Irena Čani (SDH Petřvald), která doběhla druhá za 46:54 min. Celkově třetí místo obsadila Lenka Hájková (VZS Ostrava)  v čase 48:43 min.

Obec Mořkov je spojená s běžcem našeho klubu a zdejším rodákem Sašou Neuwirthem. Saša je bývalým reprezentantem ČR v maratonu. Svůj patriotizmus dal letos náležitě znát. Do Mořkova přijel s rodinou, která se aktivně zapojila do sportovních aktivit. Jeho manželka Julie a syn Denis absolvovali kondiční běh. Navíc Denis jej suverénně vyhrál.  Podobně si počínal Saša. S výrazným náskokem dominoval v kategorii veteránů.

DSC_0246

Vítězná Andrea Krstevová, těsně před doběhem do cíle

Náš závod má léta v termínovce pevné místo.  Bohužel se jako houby po dešti objevují z roku na rok další konkurenční akce. Tím došlo k termínové kolizi s Ludgeřovickou patnáckou, která negativně  poznamenala zájem o náš závod. Podobně to je i v dětských a mládežnických soutěžích.  V závěru roku budu iniciovat regionální  schůzku pořadatelů závodů. Snad se nám podaří dohodnout, což přinese prospěch pro závodníky i pořadatele.

Na závěr chci poděkovat všem zúčastněným závodníkům za jejich odvahu poprat se se zákeřností tratě v náročném terénu. Veliké poděkování patří i celému organizačnímu týmu z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice, hlavnímu sponzorovi akce p. Machačovi, KČT, místní ZŠ a  Obci Mořkov.