Naši veteráni na stupních vítězů

Rohálovská desítka,  22. února 2015

DSC_0004

Sobotní ráno v Prusinovicích je docela vlídné. Bezvětří, vlhko, zataženo,  naštěstí bez  dešťových srážek. Po vysednutí z autobusu výpravy Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice, spěchám do místího kulturáku. Probíhá zde registrace běžců v dětských a mládežnických kategoriích. Protože první soutěže se rozběhnou již za necelou půl hodinu, mnohé z dětí se hned po převlečení jdou rozhýbat do uliček  uzavřené zóny. Jako housata jej doprovázejí starší vrstevníci.  S přibývajícími  minutami se ve  stupu do kulturáku  tvoří těsný špunt.  Prodírám se davem a nasměřuji si to na start závodu.Tradičně se tu schází veliká konkurence  běžců ze širokého okolí. O to víc mě těší slova moderátora, který často opakuje  termín: ,, v čelní skupině je běžec Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.“ Protože bezprostředně po každém závodě následuje vyhlašování vítězů pro mne to znamená sysifovské  úsilí  prodrat se bariérami davu ke kulturáku. Cestou si navíc musím střelhbitě vyměnit objektiv. Občas se mi to nedaří. Nevadí. Jsem rád za každý ,,úlovek“ v mém foťáku. Náš  Vojta Pražák, Dan Hanzelka, Patricie Pešlová a Nela Štefková  si stoupají na nejvyšší stupínek, k nim přibývá dalších sedm našich medailistů. I pro mne tento akt má euforický účinek.  Je to prima pocit slyšet úspěšné tažení běžeckých nadějí našeho klubu

Po jedenácté hodině houstne atmosféra. Mnozí běžci, hledají azyl  ve vestibulu. Diskuze se točí nejvíce kolem témat výstroje- triko, nebo mikina- čelenka nebo kšiltovka. Podsaditý šedesátník  z hloučku vysílá varovný signál: ,, Vloni jsem na sedmém kilometru v kopci  přešel do kroku. Ten kopec je zrádný,“

DSC_0540

Tradičně  na poslední chvíli před startem hlavního závodu se  objevujili  favorizovaní zahraniční běžci. Ve dvanáct hodin  odstartoval závod bývalý československý reprezentant Jiří Sýkora. Na desetikilometrovou trať se vydala lavina 572 běžců. Již po  několika  metrech se prodrala na čelo pětičlenná skupina, kterou tvořili podle očekávání  běžci  Demolexu Bardejov a Benedek teamu. Úspěšně jim sekundoval  Robert Míč (VSK Univerzita Brno).  Postupně se i tato skupinka  začala trhat. Na obrátce v Tučapech měl Robert menší krizi a začal ztrácet na čelo závodu. Tři kilometry před cílem tempo udávalo trio László Gregor ( Benedek Team), Ruslan Pechnikov ( JM Demolex Bardejov) a Tamáš Nagy ( Benedek Team).

DSC_0625

V závěrečném finiši  se prosadil  Gregor László (st.číslo 3), který zvítězil  v čase 30:59 min. Pouhé tři vteřiny  za ním doběhl Ruslan Pechnikov (st.číslo 2). Po doběhu mi řekl, že  měl málo času na odpočinek, vždyť přijel až z Kijeva a to zřejmě rozhodlo.

V kategorii žen zvítězila Zita Kácser ( Benedek Team)   v čase 36:33 min.  před Petrou Kamínkovou (Adidas  Boost Team). Obě závodnice se navzájem hlídaly. Maďarka se odpoutala od Petry v nejprudším stoupáku.  Do cíle doběhla s půlminutovou ztrátou za vítěznou Zitou.

Běžci našeho  Atletického klubu  Emila Zátopka se neztratili v početném běžeckém poli. Saša Neuwirth byl ve své veteránské  kategorii třetí ( 42:36 min.). Jirka Bednařík doběhl třetí (49:59 min) . Mirek Vrobel byl v šestý v kategorii (39:51 min.). Úspěšně si vedla i zástupkyně  něžného pohlaví, naše Kristina Čablová, která doběhla čtvrtá v kategorii v čase 39:54 min.

22.ročník Rohálovské desítky s opět vydařil. Díky své jedinečné atmosféře je tento závod na začátku nové sezony vyhledávaným soustem. Stalo se již tradicí, že každým rokem zve Ondra Němec do Prusinovic významné osobnosti naši atletiky. Rozhodně k nim patří  i Jiří Sýkora (1954,Opava ) bývalý československý běžec. Již 35 let je držitelem českého rekordu na  na 5 000 metrů. Tento čas 13:24,99 min. zaběhl  na LOH v Moskvě. Snad se v blízké budoucnosti  u nás objeví nový talent, který pokoří  jž značně vousatý rekord…