Naše  minivýprava  dovezla dvě medaile

2. ročník  „Trojkráľového behu“    sobota  6. I. 2018

Nad  nabídkou Darinky Krausové  jet do Martina na ,,Trojkráľový beh“ jsem neuvažoval ani chvíli. Kromě samotného závodu  jsem se těšil na to, že pořídím záběry masivu Malé Fatry a okolních hor tyčících se nad Turčanskou kotlinou. Bohužel se mi tento sen nenaplnil. Okolní krajina byla v sobotu od samého rána zahalena pod rouškou husté mlhy.

Prezentace běžeckého závodu  a celé zázemí bylo natěsnáno do ,,Domu srdca,“ který byl zprovozněn před třemi lety. Jak odpovídá název je zde sídlo Kardiologické  ambulance, kterou vede Doc. MUDr. Štefan Farský , CSc. Kromě  spirometrie a různých zátěžových testů, je zde kardiofitness a welness. V den závodu zde prováděl MUDr. Farský ukážky měření podkožního tuku, bazálního metabolizmu, měření maximální spotřeby kyslíku, anerobního prahu při tělesné zátěži na kole závodního typu a na běžícím páse.

Před hlavním závodem se uskutečnily běhy rodičů s dětmi a zápolení žáků ve třech kategoriích.  V jedenáct hodin odstartoval hlavní závod na 6800 metrů, s účastí 87 běžců, kterým sekundovalo  šest rychlonohých chodců s nepostradatelnými hůlkami v disciplíně – Nordic Walking. Vzhledem k tomu, že trať hlavního závodu  tvořily tři okruhy, sledování  průběhu závodu bylo divácky atraktivní. Není se čemu divit, z důvodu že autorem tohoto projektu a duší  závodu je účastník olympiády v Atlantě Miro Vanko.

Hned od úvodu závodu se vytvořila na čele tříčlenná skupinka domácích běžců,  kterou tvořili  Branislav Šarkan, Robin Buco a Adam  Beloš. V závěrečném  okruhu vystupňoval tempo Braňo Šarkan a zvítězil v čase  21:52. Na druhém místě doběhl Robin Buco v čase 22:04. Přestože Adama Beloše nikdo nestíhal v závěru nasadil ostrý finiš a obsadil třetí místo za 22:46.

Naše Darinka Krausová dominovala  v kategorii žen. O její suverenitě svědčí fakt, že porazila ženy i v mladších kategoriích. Její čas v cíli byl   30:07. Na druhé pozici doběhla Lydwien Wilbersová (Trikanium – Holandsko) za 30:45. Třetí  byla Martina Jesenská z Martina  v čase  31:12.

Po závodě mi vítězná Darinka  řekla: ,, Je výhodou, že tříkrálový závod vyšel na sobotu, v den státního svátku na Slovensku a proto jsme se jej mohli my ze zahraničí, bez  potíží zúčastnit. Pro novoroční rozjezd, byla délka tratě a mírné členěná trať, přímo ideální. Navíc ve skupině známých sportovců z domovského prostředí se mi závodilo velmi dobře. Dalším bonusem byla přítomnost společenského Juraje, Pepy a její manželky Lenky. Již teď se moc těším na třetí ročník tohoto závodu!“

I druhý náš běžec  Pepík Kvita uspěl. Ve své veteránské kategorii doběhl v čase 30:38 na třetím místě. Začátek nového roku se našim běžcům vydařil, když  z dvoučlenného zastoupení, si dovezli dvě medaile.  Za jejich výkony jim patří gratulace!

„Trojkráľový beh“ ve slovenském Martine se povedl. Výborně zvolená trať, celkově pohodová atmosféra zanechala u všech příjemný dojem. Věřím, že v příštím roce  pojede na tento závod  víc našich běžců!