Náročný závod prověřil letní kondici běžců

Kopřivnice, Mniší  18.8.2019

Běh oborou“  není tuctový závod. Pohodové zázemí v místním kulturáku, náročná kopcovitá trať s převýšením 112 metrů v malebném prostředí  podbeskydí, se nedá vymazat z podvědomí běžců. Když se rozhodl Jirka Bednařík po dvaceti letech skončit s pořádáním tohoto závodu, kamarádi z branže doléhali na něj jako včelí roj, ale nepovedlo se jim přesvědčit ho v zamýšleném počinu. Všechno se změnilo koncem minulého roku, kdy jsem přesvědčil partu běžců z okolí zvednout pomyslný štafetový kolík a pokračovat v pořádání tohoto závodu…..

Je sobota 15.srpna.Teploměr postupně šplhá nad 25oC. Před kulturním domem v Mniší je neobvykle živo. Letní slavnosti zahájí 21. ročník Běhu  oborou. Spolupořadatelé této akce z novojičínského Fokusu rozvinou během minuty stan, přistaví se stoly a může se začít s prezentací  závodu.

V deset hodin se vydala na trať 81 běžců, což je druhá nejvyšší  účast. Hned po startu se odpoutala od zbytku závodního pole tříčlenná skupinka ve složení  Vašek Bitala (Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice), Pavel Dvořák (AC Prostějov) a Martin Čmelík (Leskovec). Na odbočce k oboře měl za nimi náš Kuba Ambros (AK EZ Kopřivnice) třicetimetrovou ztrátu. Ve stoupáku k oboře vystupňoval tempo, dohnal vedoucí trio a záhy se ujal vedení. Po obrátce míjel Vaška s pětivteřinovým náskokem. Postupně se mu vzdaloval a zvítězil v čase 33:55. Druhé místo uhájil náš Vašek Bitala (34:18), celkové třetí byl  Pavel Dvořák  (34:45).

Po doběhu mi Kuba Ambros řekl: „Od začátku závodu jsem si zvolil tempo, které mi vyhovovalo. Nepřipouštěl jsem si úprk tria přede mnou. Snažil jsem držet svoje tempo. Když jsem na třetím kilometru doběhl čelní skupinku, cítil jsem, že mám dostatek sil. Dnes mi vyhovovalo počasí, bezvětří, stín stromů i členitá trať. Snažil jsem se běžet v rytmu a bez emocí. Po doběhu mě překvapil výsledný čas pod 34 minut. Celkově jsem se svým výkonem spokojený.“

Kategorii žen ovládla Veronika Srníčková z Veřovic, která byla ve výhodě, že si mohla zvolit   tempo se spoustou  běžců kolem sebe. Výrazně ji pomohl i Saša Neuwirth. Veronika zvítězila v solidním čase 41:52. Druhá byla Helena Kovařčíková z Poličné (44:47) a třetí Lucie Kalafutová z AC Sport Guides Rožnov pod Radhoštěm  ( 45:03).

Naši závodníci  se v početném běžeckém poli neztratili. O tom že Saša Neuwirth  neohroženě vévodí v kategorii 60+ svědčí jeho suverénní vítězství  (41:04)). Druhému v cíli Ivo Nedomovi v jeho kategorii nadělil porci přes pět minut. Třetí byl další náš běžec Pepík Kvita (47:41). Věra Richterová bere přípravu na blížící se „Běh rodným krajem Emila Zátopka“ vážně. Ve své kategorii doběhla třetí  (50:08).

Komu poděkovat na závěr?  Na prvním místě Jirkovi Bednaříkovi, který na tento závod nezanevřel. Příkladná byla i vstřícnost paní Gaubové, z místní  Osvětové besedy. Výrazně nás podpořilo Město Kopřivnice, Fokus Nový Jičín, Heipark Tošovice, Los Křupos, Cykloart a další subjekty.

Běžci, děkujeme Vám za účast a těšíme se na Vás  za rok na 22. ročníku „Běhu oborou.“