Náročný závod otestoval fyzickou a psychickou odolnost  běžců

Renault  – Kilpi  Lysá hora 26.- 27.1.2019

Ani jednou jsem si neodpustil účast na závodě 24 hodin Lysá hora v pozici fotografa, který se letos organizuje již po osmé Proto jsem si přivstal dnes ráno již před pátou hodinou. Nabalím si svačinu, zkontroluji batoh s veškerými proprietami k focení a temnou ulicí vyrážím směrem k vlaku. Nejvíc si užívám cestu z Frýdlantu do Ostravice, kde si do kupé přisedají turisté. Protože znám spoustu z nich, rozproudí se mezi námi družná debata. Z cílové stanice si to zamířím do areálu ,,Na pile.“ Při chůzi si musím dávat pozor na každý krok. Našlapuji na vyježděné ledové boule. Navíc kličkuji mezi projíždějícími auty s cílem podívat se k prezentaci do hlavní haly.

Na to, že start bude za necelé dvě hodiny, vládne v hale ještě čilý ruch. Pořídím pár záběrů a vydávám se do srdce celého dění na horský hotel Sepetná. Z roku na rok se mění k lepšímu i doběhová zóna. Před hotelem je mohutný stan, který skýtá  vhodný úkryt pro diváky i závodníky. Sepetná se stane po celou dobu pobytu záchytnou stanicí s občerstvením a místem odpočinku. Spát se bude v sálech, v tělocvičně,v pokojích,ale i na chodbách. Špičkoví  závodníci si ho moc neužijí, protože budou na trati bez delšího  zastavení …

Po chvilce se vydávám po trase závodu a hledám co nejvhodnější pozici na focení. Stačí trochu uhnout do strany a noha se mi propadá téměř po stehna do sněhové  peřiny. Je deset hodin. Zrovna  odstartoval nejnáročnější vytrvalostní závod na Lysé hoře,   „Mistrovství ČR v zimním horském maratonu jednotlivců a extrémní horská štafeta dvojic.“ Přes 1 000 závodníků vyběhlo na okruh s převýšením 800m, s dominantou Moravskoslezských Beskyd Lysou horou. Během téměř 12 km dlouhého okruhu čeká na závodníky několik strmých stoupání a těsně pod vrcholem  zdolání bývalé severní sjezdovky. Pak již se budou vracet často strmými seběhy dolů přes Lukšinec směrem k základnímu táboru. Po čtvrt hodině probíhá kolem mne první závodník. Když mě zahlédne při focení, vyšle na mne strohý vzkaz:„Děkuji.“ Za ním je delší pauza. Po chvilce houstne skupinka běžců a po pár minutách se valí cestou dav lidí.

Spousta závodníků v počáteční euforii nasazuje ostřejší tempo. Jenomže  hluboký sníh a pod ním led, jim často přibrzďuje v jejich snažení. Již odpoledne jsou hlášeny první úrazy- zlomeniny zápěstí, vymknutý nebo zlomený kotník. Ještě krušnější chvilky budou na ně čekat po setmění.

V čele závodu se od začátku drží Zdeněk Hruška. Obhájce loňského prvenství Radek Chrobák, začíná závod tradičně rozvážně a postupně se prodírá dopředu. Po 21. hodině je již v čele závodu. Zřejmě zkušenosti a dobrá trénovanost ženou  nad ránem domácího „žolíka“ Petra Krále vpřed. Ve dvanáctém okruhu předbíhá vyčerpaného  Zdenka Hrušku a nestačí pouze na vítěze na loňského vítěze Radka Chrobáka (Frýdek – Místek), který absolvoval 13 okruhů. Druhý byl Petr Král (Ostravice) se ztrátou pouhých  11 minut. Třetí  Zdeněk Hruška (Tísek) absolvoval 12 okruhů.

Podobně i v kategorii žen se odehrály zajímavé souboje. Hned od úvodu se prodrala do čela Eliška Kaniová. S malým odstupem za ní je subtilní Barbora Cichá. Barbora ráno posbírá zbytky svých sil a úspěšně se prodere do čela závodu. Vítězná Barbora Cichá  (Dolní Lutyně)  zvládla 11 okruhů. Druhá Eliška Kaniová  (Lipové Lázně) zdolala 10,5 kol a třetí byla Linda  Tekeliová (Petřvald u Karviné) s 10 okruhy.

V závodě dvojic si mezi muži  drží v čele dvojice Ondřej Tabarka – Tomáš Svoboda (X-trail Rychlohrad ). Zvládli absolvovat 15 okruhů) a vítězí  s přehledem před  týmem ze Slovenska (Szabo – Krajčovič).

Velký závod mají rozběhnuty Hana Holoubková a Petra Ševčíková, které ve dvojicích žen vedou odpoledne již o kolo a půl před dalším párem. Za sebou tak nechávají i většinu mužů a mixů. Celkem zvládly zdolat 14 okruhů.Druhá dvojice Gemelová– Nováková zůstala za nimi o dva okruhy! V mixech je pak nejrychlejší mladá, ale zkušená  dvojice  Matěj Bernát s Julií Rampírovou (14 kol).

LH 24 byl opět náročnou prověrkou fyzických a psychických sil závodníků. Někteří  to vzdali po úvodních kolech. Byli ale i takoví co bojovali a překonali plánovaný počet výstupů. V cílové zóně jsem slyšel i stesky na sypký sníh, závěje, na náročný traverz k Malchoru a seběh do Lukšince a ke Zbujovi, ale to je koloryt tohoto náročného závodu…

Autor fotogalerie a reportáže: Jiří Harašta

Označeno v Atletika dospělí, Reportáže
1 komentáře “Náročný závod otestoval fyzickou a psychickou odolnost  běžců
  1. Pavel N. napsal:

    Skvělá reportáž i foto na rajčeti.

Facebook
Partneři
Činnost klubu byla finančně podpořena:

AK EZ Kopřivnice