Napínavé souboje v terénních závodech

„Kateřinický trail“   neděle 15.října 2017

Když se mě kamarád před časem zeptal, ať mu vysvětlím co znamená význam slova trail, zadal jsem si tento termín do vyhledávače. Najednou se na mne vychrlila spousta názvů. Ve finále jsem vydedukoval, že nejjednodušší verzí překladu slůvka  t r a i l   je běhání ve volném terénu.  V minulosti se tomu říkalo přespolák, později fartlek.

Před šesti lety se  rozhodla skupina místních nadšenců zorganizovat v členitém terénu závod pod názvem „Kateřinický trial.“ Tento závod si  získává stále větší oblibu. Důkazem toho je letošní účast 280 běžců kteří přijeli z  Plzně, Prahy a z různých koutů Moravy. Závod byl rozdělen do třinácti kategorií podle věku a délky běžecké trati. Děti měly na výběr trasu o délce 600 a 1200 metrů, dospělé čekaly náročnější tratě na 5750 a 11 500 metrů.

Nejatraktivnější letošní  novinkou byla  smíšená kategorie Ty & Já  na 5750 m.  Letos se na ni těšili i manželé Věra a Libor Richterovi z Kateřinic.  Vierka mi po závodě řekla:,, S Liborem  jsme nechtěli nic podcenit. Proto jsme se od března kondičně připravovali v partě ,,Pomalých šípů“   pod  vedením Saši Neuwirtha. Navíc byla pro nás výhoda dokonalé znalosti tratě,  která se mi promítala před závodem nesčetněkrát v hlavě. Silnice, po ní malý stoupák blátivý úsek, táhlý stoupák, pastvina, bahno , kořeny, spadlý strom, další stoupák a pak již jenom sešup dolů po nepříjemných kamenech a ve finále doběh po silnici. Manželé Richterovi doběhli na hezkém druhém místě. Po po závodě, čekala na běžce živá tombola (kapr, husa atd. ). Uspěli i další borci  z ,,Pomalých šípů.“ Katka Polášková  zvítězila ve své kategorii na  trati 11,5 km a zdárně se popral s náročnou tratí Pepa Orság.

Náš klubový  běžec Jirka Kramoliš si na sebe si na sebe naložil velikou kládu. Vždyť  v sobotu  absolvoval náročný Rybský trhák“ a další den se rozhodl se svoji kamarádkou Hankou Kyselou absolvovat závod dvojic. Uspěli. Doběhli na třetím místě. Jirka si po doběhu pochvaloval závod:,,   Z mého pohledu se akce velice vydařila rád se do Kateřinic zase za rok vrátím.“

Co dodat na závěr? Nejlepší závodníci byli oceněni medailemi, diplomy, finančními a věcnými cenami. Podle sdělení  ředitele závodu  Zdeňka Borkovce, v  příštím roce  se připravují další novinky. To je atraktivní pozvánka na sedmý ročník tohoto závodu, který se uskuteční v neděli 14. října 2018.