Na slovíčko s Petrou Pastorovou

Sportovní život Petry Pastorové se v poslední době výrazně změnil. Pod trenérským vedením Aleny Peterkové se zařadila do ženské běžecké špičky. Na březnovém Hervis ½ maratonu v Praze byla mezi Češkami druhá a v květnu na PIM se stala Mistryní ČR časem 2:39:42 hod. Těsně zaostala za limitem na OH v Londýně.

Petra těsně před cílem na letošním PIMu

Petru to ale neodradilo a pokračuje ve svém snažení za dalšími cíli. V sobotním závodě Běhu městem Karvinou zvítězila před svými soupeřkami s několikaminutovým náskokem v čase 36:55 min.. Nedalo mi, abych se jí nezeptal na několik faktů.

Petro, vyhovuje Ti běhání v takovém nečase jaký vládl na sobotním Běhu městem Karvinou?
Počasí mi sedělo, až do doby kdy začalo pršet. Na běhu v dešti mi asi nejvíc vadí promočené boty. Běhám po celý rok, za každého počasí. Mám pěkné vzpomínky na běh v rozpáleném písku pláže, usmívám se při vzpomínce nad omrzlou bradou z letošní mrazivé zimy.

Šla jsi do závodu s cílem zaběhnout co nejlepší čas? Jsi spokojená se svým výkonem?
Vytyčila jsem si cíl splnit tempo dle tréninkovém plánu 3:40 min., druhou půli jsem ztratila asi 14 sekund. Se svým výkonem 36: 55 min. jsem vcelku spokojena.

Kolik členů rodiny absolvovalo sobotní závod a s jakými výsledky?
Běželi jsme všichni, celá rodina. Nejstarší syn Daniel ( 1999 ) zvítězil ve své kategorii. David ( 2002) byl druhý.
Patrik ( 2001) už doma prohlásil, že vzhledem k tomu že poběží s klukama staršími i o čtyři roky nemá šanci na úspěch. Vystartoval jako poslední. Přidal až v cílové rovince, když reagoval na mé povzbuzování.
Ríša si vyběhl po delší době. Před během mi řekl: ,, Uvařila jsi mi dobrý guláš, tak si odběhnu závod, ať mi líp chutná večeře.“¨

Byli jste letos na společné dovolené, anebo ji strávíte odděleně?
Dovolenou máme za sebou. Týden před PIM jsme byli v jižním Turecku v letovisku Analya poblíž známějšího města Antalya. Více na východ se již v Turecku k moři nejezdí, je to pak již příliš blízko k neklidnému blízkému východu. Po sobotním příletu do Prahy jsem následující den běžela PIM.

Jaký závod Tě čeká v nejbližší době?
S největší pravděpodobností začátkem srpna absolvuji Běh na Šerák. Je to kvalifikační závod na Mistrovství světa v Běhu do vrchu. Měsíc nato se uskuteční MS v italském Ponte di Legno. Je to lákavé. Uvidíme…

Petro, držím Ti palce, ať se Ti daří na běžeckých tratích. Tvé rodině patří uznání. Věřím, že do budoucna uslyšíme i o Tvých synech, že se prosadili ve sportovní disciplíně, kterou si vyberou do budoucna. Věřím, že některý z nich zůstane při běhání!