Lysá cup pohledem Soni

Lysacup – tato série závodů, které se konají od začátku listopadu do konce února každý víkend buď v sobotu nebo v neděli, se stala fenoménem. Jedná se o závody v běhu do vrchu na Lysou horu, pokaždé z jiného místa. Těchto závodů se pravidelně zúčastňují i členové našeho klubu. Asi nejdelší účastí se mohou pochlubit Jakub Ambros  – 93 účastí, Kateřina Piechowicz – 67 účastí a Petra Sedláčková – 62 účastí. Lysacup začínal v roce 2003, takže se letos běhá již 21.ročník. Co je na tomto tak specifické: prostě vše, nádherné trasy s různou délkou a profilem tratě, běžci, kteří se nezaleknou špatného počasí, ledovky ba někdy notné dávky nového sněhu, kdy se některé úseky musejí prošlápnout a o běhu zde nemůže být ani řeč😊. Ale co nás stále nutí každý víkend obout běžecké boty a jít zdolávat královnu našich hor? Je to asi různé,  pro mne je vždy nejdůležitější ta pospolitost, to, že existuje cca 200 dalších bláznů, kteří mají rádi výzvy a překonávání překážek a každý, kdo zvládne vyběhnout na Lysou, ať už dříve nebo později, je pro mne vítěz. Pak po závodě se většina z nás sejde v Bezručce, kde si oddychneme a nabereme zase nové síly na další etapy. Je to moc fajn a přála bych každému zažít ten krásný pocit, když vyjde počasí a vy vyběhnete nahoru a vidíte v zimě až na 20 pohoří, které je možno při dobré viditelnosti z Lysé hory zahlédnout a pokochat se. Můžeme jen děkovat, že můžeme vnímat tu krásu kolem nás.

A teď něco k výsledkům :

Ve své kategorii zralé ženy se aktuálně držím na 2.místě. Je zapotřebí ale makat, abych si místo udržela, neboť mi šlapou na paty mé spoluběžkyně😊. Ve všech mnou absolovovaných etapách jsem skončila na druhém místě, až na tu poslední mnou běženou z Frýdlantu nad Ostravicí. Tu jsem v kategorii vyhrála a zajistila si tak na chvíli místo na výsluní a traťový rekord v kategorii s časem 1:16:13min. Tato trasa měří 9,4km a převýšení je 985 m. Běželo se za pro mne příjemného sychravého počasí s deštěm, ale bez větru.

Další specialitkou LC je  3.etapa – kdy se jedná o mistrovskou etapu se speciálním vyhlášením, která se konala 26.11.2023. Běželo se za velmi dobrých podmínek z Janovic Bystrého přes Kykulku na Lysou horu. Tato trasa je dosti náročná, neboť její převýšení je 892 m a měří 7,9km. Podařilo se mi obsadit v kategorii zralých žen 2.místo a Petře Sedláčkové místo 3. Po závodě se pak konalo v restauraci u Tofla vyhlášení vítězů. Ve zcela přátelské atmosféře jsme si hezky popovídali, sdělili své dojmy ze závodu apod. Do konce celkového vyhlášení zbývá odběhat 6 etap, tak nám držte pěsti, ať je ve zdraví zdoláme, Lysé zdar.

 

Další členové AKEZU , kteří běhají LC – D.Valová, J.Orság, J.Kozubík, Zbyněk Škuca, Petra Sedláčková, Dušan Olajoš, Radek Raška, David Hanke.

Soňa Petrová

Označeno v Atletika dospělí
Facebook
AK EZ Kopřivnice