KOMENTÁŘE

SUVERENNÍ VÍTĚZSTVÍ V.BITALY

V neděli 7. března 2010 se uskutečnil již 29. ročník Kobeřické dvacítky. Byl to první závod Moravskoslezského poháru. Zima opět ukazuje svoji drsnou tvář. Běželo se za mrazivého počasí při teplotě – 5 stupňů C na náročné místy zledovatělé trati.
Na start závodu se postavilo 83 závodníků.Dobrou formu na začátku letošní běžecké sezony potvrdil Václav Bitala z Lašského běžeckého klubu. Zvítězil suverénním způsobem v čase 1:09:07 hod. Druhý byl Tomasz Wróbel z Polska, který doběhl za 1:12:25 hod.
V kategorii žen zvítězila Petra Pastorová z Baláž Extréme Teamu v čase 1:24:12 hod.s tříminutovým náskokem porazila Tamaru Stonovou z Bludova.
Obdivuhodný výkon podal 82 letý František Zikeš ze Slezanu F-M, který zaběhl tuto náročnou trať za 2:17:45 hod.

ROHÁLOVSKÁ DESÍTKA

V sobotu 27. února pořadatelé 17.ročníku Rohálovské desítky, významného závodu na začátku běžecké sezóny odměnilo tradičně vlídné počasí. Bylo slunečno a teplota
8°C. Na start závodu se postavilo rekordních 389 běžců z ČR, Slovenska, Polska a Maďarska. Běh odstartovala ve 12 hodin bývalá mistryně světa v trojskoku Šárka Kašpárková.

Již od počátku si vytvořil mírný náskok pozdější vítěz, tanzánec startující za AK Asics Kroměříž Sarwat. Za ním se tvořily skupinky běžců. Bylo to první měření české vytrvalecké špičky v letošním roce. Náročný kopcovitý terén a místy šotolinový posyp byl brzdou pro účastníky závodu. Přesto pořadatelé s napětím sledovali průběžný čas, zda nebude pokořený loňský traťový rekord. Nakonec odolal i z toho důvodu, že tanzánec běžel sám. Zřejmě mírně přepálil začátek a v rozhodujícím kopcovitém úseku mezi sedmým a devátým kilometrem mu byl protivítr další výraznou překážkou. Cílem proběhl Sarmat v čase 29: 37 min. Druhý v cíli byl s téměř čtyřicetivteřinovým rozdílem Jan Kreisinger, z téhož klubu a třetí byl Jakub Burghard z Demolexu Bardějov.

Velkým úspěchem a povzbuzením v nastávající běžecké sezóně je 18. místo Václava Bitaly z Lašského běžeckého klubu Kopřivnice, který dosprintoval do cíle v čase 33:53 minut. Neméně cenné je i druhé místo v kategorii mužů nad 60 let Jirky Bednaříka z téhož klubu, který měl v cíli čas 46:08 min.

V kategorii žen ověnčila svůj desátý start v tomto závodě celkovým vítězstvím Petra Kamínková ( AK Olomouc) v čase 36:49 min. Téměř dvacet vteřin za ní doběhla maďarka Réka Bátayová. Obdivuhodný výkon podala dvanáctiletá žákyně Carmen Beshirová, která proběhla cílem na čtvrtém místě.
Před hlavní závodem běželo v deseti běžeckých kategoriích přes dvěstěsedmdesát dětí, co je do budoucna velkým příslibem. Nejen pro závodníky ale i pro přihlížející diváky byla připravena bohatá tombola.

„Téměř všechno vyšlo“– spokojeně si oddechoval ředitel sobotního bohatého sportovního programu Ondřej Němec. I jeho zásluhou jsou Prusinovice významným mezinárodním závodem.