Kobeřická dvacítka

V neděli 12.3.2023, za slunečného, ale chladného rána, proběhl  42.ročník Kobeřické 20.

Tato silniční trať je známá svým velmi zvlněným profilem, s několika dlouhými táhlými kopci a seběhy. Takovýto profil dělá tento závod docela těžkým. Po startu se běží cca 1,5 km do táhlého stoupání s následným klesáním a v takovémto rytmu to probíhá až do cíle. Raritou závodu je startovné, které na dnešní dobu bylo neuvěřitelných 30 Kč. 😊

Tento závod bývá velmi kvalitně obsazen, nejinak tomu bylo i letos a prosadit se v popředí je velmi těžké. Z našeho klubu se tohoto klání zúčastnili  Marťa Mazáčová, David Hanke, Katka Polášková a Radek Raška. Pro některé to byla premiéra na tomto závodě, někteří se vrátili na místo činu.

Všichni čtyři zástupci klubu zaběhli pěkné časy, užili si závod a kvalitně reprezentovali klub. Na stupínek vítězů se prosadila Marťa, která doběhla celkově i v kategorii na druhém místě, v čase 1:26:27. Zbylí naši běžci zůstali kousek za stupni.

David absolvoval trať v čase 1:25:40, obsadil ve své kategorii 9. místo, Radek doběhl v čase 1:23:54 – 12.místo v kategorii a Katka  dosáhla času 1:37:53 – 5.místo v kategorii.

U všech našich zástupců panovala spokojenost s organizací, s předvedenými výkony a bylo to fajn strávené dopoledne.

Za reprezentaci klubu patří všem zúčastněným poděkování a přání dalších úspěšně naběhaných kilometrů.

DejvH

Radek Raška:  Kobeřická dvacka mne lákala už několik let, ale až letos mi na ní vyšel čas. O náročnosti závodu jsem slyšel jen to, že je hned po startu na trase kopec 🙂 Realita byla výživnější, trasa téměř neustále lehce stoupala nebo klesala, ale svým mírně zvlněným profilem se mi líbila, na 100% k tomu přispělo i krásné počasí s teplotou cca +1st. na startu. Při prezentaci byla dost překvapující výše startovného a to celých 30 Kč, takže jsem se nemohl divit, že na celé trase nebyla žádná občerstvovačka. Přesto se mi závod podařilo zaběhnout na své poměry dobře a s časem 1:23:54 jsem byl hodně spokojen. Můj výkon stačil na 25. místo, 12. v kategorii. Do Kobeřic se určitě rád vrátím, líbilo se.

David Hanke: Po delší době jsem si chtěl vyzkoušet v závodním módu vzdálenost kolem půlmaratonu. Profilově náročný závod s několika ne prudkými, ale táhlými stoupáními a nějakým tím větříkem, dal určitě zabrat všem. S parťačkou Marťou byl začátek  velmi dobře rozběhnutý. Ve stejném tempu jsme odběhli celý závod, od 17.km jsem se parťačce trochu vzdálil. Velká spokojenost s časem i s výkonem, zvlášť po sobotním bahenním běhu na Olešné. Tak asi takto…

Martina Mazáčová: Pro mne to byla „zkouška“ na NJ půlmaraton, kde bych si chtěla zlepšit svůj dosavadní osobák na půlmaraton. Závod byl moc fajn, trať členitá, poslední 3 km jsem jela už jen setrvačností… Díky moc Dejvovi H. za sparing na trati a Otovi Seitlovi za oprávněnou kritiku přímo na trati 🙂

Katka Polášková:  Koběřická 20 km – Můj pohled amatérský

Jak se důkladně probudit ze zimní ponemocenské hibernace? Přihlásit se po pár výbězích bláhově na závod a řádně provětrat pár svých amatérských běžeckých buněk. Vybrala jsem si proto bez váhání tradiční, kvalitně obsazenou silniční Kobeřickou 20 km! Neboť jsem ji již jednou absolvovala, těšila jsem na její trať, která hned tak po pár minutách nekončí a člověk si tak může pohrát s taktikou a tratí déle. Hned po úvodním startovním výběhu do menšího kopečku smělým tempem pod 5 min. jsem věděla, že jej nesmím přepálit, aby mi zbyly síly i na závěrečných 5 km. Trať se nadále krásně nesla po zvlněné krajině s panorámaty zasněžených Jeseníků. Snažila jsem se udržet tempo stále kolem 5 min., přičemž jsem s potěšením asi dvakrát předbíhala pár týchž běžců a benešovskou běžkyni. Ta si to ale nenechala dlouho líbit a nasadila tempo, až mi po 30 s postupně po pár kilometrech nadobro utekla z dohledu. Došlo mi, že mé ponemocenské tempo zpomalené jako marný Škoda Rapid v dalších kopcích budu muset udržet aspoň na důstojných 5 min./km. Krásně jsem se „vyšťavila“ na posledních pěti kilometrech při cca 4,45 min., ale nakonec doběhla spokojená do svého předjarního limitu za 1 h 37 min., 5. místo z kateg. žen nad 35 let.