Keňanka Helen Kimutaiová pokořila historický rekord

BĚH  RODNÝM  KRAJEM  EMILA  ZÁTOPKA  ( sobota 21. září 2013)

Když vyjdu před dům, ze zatažené oblohy se spustí sprška hustých kapek. Sotva vytáhnu deštník, ustane liják. Je to dobré znamení. Teprve dvě hodiny před startem se pomalu začínají trousit  závodníci k prezentaci. Nejsem z toho natěšený, vždyť k závodu se přihlásilo na 240 běžců. Co když je odradí počasí? Moje duševní jóga mi velí nemyslet na neduhy, vycouvat z nich a zabývat se veselejšími úkoly.

Vytáhnu si z tašky foťák a jdu směrem k parku. Láká mě myšlenka pořídit záběry běhajích dětí s doprovodem dospěláků. U Lašské vily se tísní chumel lidí. Mezi nimi je paní Dana Zátopková. Když mě zahlédne, jde ke mne a s úsměvem mi klade lechtivou otázku: ,, Co budeme dělat, když se spustí liják?“

,,Paní Dano, již jsem proto udělal opatření“- reaguji pohotově. ,,Před kulturákem stojí pár pořadatelů a rozhánějí  mraky deštníky“ – usmívám se s touhou, kéžby se vyčasilo. Čas letí a musím spěchat popovídat si se známými závodníky. Je jich spousta. Paní Dana v 11 hodin  odstartuje závod.

Hned od úvodu se od čela závodního pole odtrhla skupina keňanů – držitel loňského traťového rekordu Sawe, předloňský vítěz Ashenafi a Maďaři – Korzár s Nagyem. Zřejmě předtucha prohraného souboje hnala Saweho na obě prémie. Zvítězil na druhém i desátém kilometru. Záhy ve stoupáku k nejvyššímu bodu tratě ,, U buku,“ začali keňané  odpadat. Závěrečný finiš rozhodl pro sebe Tamás Nagy (Benedek Team) za 1:12:46 hod  Zsolt Koszár(KHL Sport) byl druhý za 1:12:58 hod.

Jana Klimešová  s oblibou jezdila na náš závod. V roce 2004 zde vytvořila  traťový rekord 1:25:46 hod. I když v dalším roce se k němu přiblížila, nepodařilo se jí, ani dalším běžkyním pokořit tento čas. Až po devíti letech nastal zlomový moment Helen Kimutai Jepkosgeiová ( Benedek Team) vytvořila časem  1:25:36 hod nový traťový rekord! Její týmová partnerka Tunde Saboóvá doběhla druhá za 1:27:57 hod. Nejúspěšnejší českou běžkyní byla třetí Petra Kamínková (Adidas Running Team)  v čase  1:27:14 hod.

Jak dopadli naši závodníci z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice?

Vašek Bitala na ,,domácí půdě v Rožnově“ doběhl v hlavní kategorii desátý za 1:17:36 hod.  Kuba Ambros mu výborně sekundoval.  Byl čtrnáctý 1:19:56 hod. V první dvacítce doběhli – Pavel Michna a Radek Macíček. V kategorii nad padesát let v konkurenci třiceti závodníků  byl  třetí  Jirka Zátopek 1:32: 49 hod. Na pěkném pátém místě se umístil  Mirek Vrobel. Nejlepším z našich byl  Pepík Kvita, v šedesátnících  doběhl druhý 1:42:54 hod.

Kristina Čablová má v letošním roce vynikající fazonu. Láme osobáky. I v sobotním závodě pokořila časem 1:32:30 hod. svůj výkon z loňského roku  o neuvěřitelných  26:27 min minut! Na stupních vítězů stála ve vyšší kategorii   Darinka Krausová v čase 1:43:48 hod.

Život přináší nesčetné peripetie v podobě životních nebo zdravotních trablů. Neuvěřitelně se s nimi vyrovnává trio běžců,  které absolvovalo všech dvanáct ročníků  (včetně nultého ročníku v roce  2002 )  Byli to : Jiří Engliš  ( 1938 )   CVK Opava , Miroslav Vrobel (1961)  Atletický klub Emila Zátopka Kopřivnice, Zdeněk Zeman ( 1968 ) Všechovice.

Jedenáctý ročník Běhu rodným krajem Emila Zátopka zanechal  výraznou stopu. Poznávám to na bezprostřední reakci zúčastněných běžců. Vzhledem  k enormnímu pozávodnímu vytížení vám nestačím odpovídat. Činím tak prostřednictvím této věty: ,, Děkuji Vám za příznivou reakci  a těším se na shledání s Vámi v příštím roce!“