Náš Dalibor Krejčí si výrazně vylepšil svůj osobák

MMM Košice – 1.říjen 2017

Na start 54. MMM v Košicích  se v nedělní dopoledne postavilo  1 488 závodníků. Košický maraton který je historicky nejstarším  v Europě a druhým  nejstarším ve světě. Již několik let je vede trasa závodu na městském okruhu. Běželo se za ideálního  počasí. Bylo slunečno,  při teplotě  14 °C.

Již  od úvodních kilometrů se na čele závodu zformovala dvanáctičlenná skupina afrických běžců, ve které byli všichni favorité. Zásluhou pacemakerů se drželo vysoké tempo čelní skupiny. Vždyť jejich mezičasy byly 29:56 min na 10. km a 44:56 min na 15. km. Na 20. kilometru si vytvořila elitní  skupina s patnáctivteřinovým náskokem. Na zlomovém 30. kilometru se otřásal  rekord MMM Lawrencea Kimaiya 2:07:01 hod. z roku 2012, kdy mělo africké kvarteto k dobru približně 20 vteřin. Postupně se však skupina roztrhala a ztratila i na tempu.

Na 35. km již bez vodičů, mělo trio keňanů a s nimi Etiopan Fikre Robi mezičas 1:46:00, což znamenalo, že se tempo zpomalilo a traťový rekord již nebyl reálný. Mezi 38. a 39. km nastala rozhodující chvíle závodu, kdy se Keňan Reuben Kerio vzdálil Etiopanu Robimu. Do cíle doběhl v čase 2:08:11 hod. čímž si výrazně vylepšil svůj osobní rekord. Druhou pozici si vybojoval Etiopan Fikre Robi (2:08:35)  ve svém osobním maximu.Třetí skončil další Keňan Richard Sigei (2:09:05).

Po doběhu řekl Kerio ,,Běželo se mi  výborně,  diváci byli perfektní. Jsem  šťastný, že jsem zvítězil vytvořil si skvělý osobní rekord. Po 38. km jsem již tušil, že mohu vyhrát. Rád bych za rok vrátil do Košic a docílil, ještě lepší čas, protože jsem  měl ještě rezervy.“ Dle předem stanovených kriterií získal Kerio za vítězný čas prémii 12 000 eur.

Kvalitní závod běžely od začátku i ženy. Obě Sheily, Jerotichová  a Chepkoechová, předem avizovaly útok na traťový rekord a tak to vypadalo i v průběhu závodu. Od počátku  udávaly  tempo, přestože chvilkově mírně upadalo tempo i z důvodu, že nečekaně odstoupil jejich pacemaker Rono. Keňanka Sheila Jerotichová doběhla v novém traťovém rekordu  za 2:27:34. Původní maximum Ashete Bekere Didovej (2:27:47) vylepšila o 13 vteřin.

Po doběhu řekla :,, Škoda, že  na 27. kilometru nečekaně odstoupil Joshua Rono, který nám měl udávat tempo, až do samotného konce. Jinak jsem se cítila v průběhu celého závodu v pohodě. Neměla jsem žádnou krizi. Navíc nám nahrály i vynikající povětrnostní podmínky.“ Za  vítěznou Jerotichovou výrazně zaostala její krajanka Sheila Chepkechová (2:29:13), třetí doběhla  Keňanka Emily Samoeiová (2:31:17).

Byl jsem  rád, že jsem  mohl  doprovázet v Košicích i tříčlennou skupinu běžců z Atletického klubu Emila Zátopka Kopřivnice.  Náš  Dalibor Krejčí  pokořil na maratonské trati magickou  tříhodinovou  hranici kondičních běžců,  časem  2:59:16 hod.  Výborně si vedl náš nový člen  Jaroslav Mička, který zaběhl  půlmaraton v čase 1:311:18   a doběhl na 146.  z celkového počtu  2 422 běžců!

Jaroslav Mička v cílové rovince půlmaratonu

Z celkových výsledků

Muži: 1. Reuben Kerio (Keňa) 2:08:12, 2. Fikre Robi (Et.) 2:08:36, 3. Richard Sigei 2:09:05, 4. Henry Chirchir 2:09:42, 5. Raymond Kipchumba (všichni Keňa) 2:09:53, 6. Tadesse Temechachu (Et.) 2:10:49, 7. Gilbert Masai 2:11:19, 8. David Kiyeng ( Keňa) 2:12:07, 9. Tibor Sahajda 2:18:44 – osobní rekord a limit na ME, 10. Jozef Urban (oba SR) 2:21:51.

Ženy: 1. Cheila Jerotichová 2:27:34 – nový traťový rekord, 2. Sheila Kepkechová 2:29:13, 3. Emily Samoeiová (všechny Keňa) 2:31:15.4. Worknesh Alemuová 2:31:27, 5. Meseret Abebayehuová (obě Et.) 2:32:31, 6. Tecla Kirongová 2:32:46, 7. Janet Ronová 2:34:06, 8. Hellen Chepkorirová (všechny Keňa) 2:54:28, 9. Katarína Lamiová (SR) 2:58:06

Muži – polmaraton: 1. Jiří Petr (ČR) 1:10:09, 2. Boris Csiba (Slávia UK Bratislava) 1:11:15, 3. Levente Tugyi (Mad.) 1:12:07.

Ženy – polmaraton: 1. Veronika Zrastáková (ŠK ŠOG Nitra) 1:21:43,2. Veronika Ľašová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 1:24:47, 3. Renata Kučerová (ČR) 1:26:02.

———————————————————————————-

Pocta Emilu Zátopkovi

Mezinárodní maraton míru  byl v rámci v rámci projektu ,, Po stopách maratonských legend“ věnovaný  Emilu Zátopkovi. Na  MMM nikdy nestartoval, ale jako čestný host navštívil východoslovenskou metropoli i s manželkou Danou přesně před 25 lety. Vzhledem  k tomu,  že paní Dana již v tomto věku již z pochopitelných důvodů již moc necestuje, zastoupil jí  šéf Dukly Praha Jaroslav Priščák, který převzal pro ní plaketu primátora města Košic.

V rámci slavnostního  aktu bylo promítáno  poselství od paní Dany, ve kterém uvedla : ,,Je to od vás Košičané hezké, že jste si vzpomenuli na Emila a a že se košický maraton poběží v tomto roce pod jeho jménem. Mám z toho radost, protože Emil měl vždy velikou pokoru k maratónu. On, který naběhal tisíce kilometrů, tak  pro něj byl maraton vrchol, který uctíval. Na této trati zvítězil pouze  v Helsinkách. Pak běžel ještě jednou u maraton v Melbourne, ale tam doběhl až šestý,  ale to již vlastně uzavíral svoji běžeckou kariéru.“

V rámci projektu ,,Po stopách maratonskych legend“ vyběhla na trať juniorská štafeta nesoucí jméno Emila Zátopka

Autor reportáže a fotogalerie: Jiří Harašta