Jubilejní maraton ozdobil nový traťový rekord

Volkswagen maraton Praha    5.5.2019

V neděli se uskutečnil jubilejní 25. ročník Volkswagen maratonu. V devět hodin se vydalo na trať dlouhou  42,195 kilometrů téměř  9 600 běžců, s mezinárodní účastí 92 běžců zemí světa. Největší osobností nedělního závodu byla izraelská závodnice Lonah Salpeterová, která s časem 2:19:46 vylepšila ženský rekord závodu o víc než dvě minuty.

„Od začátku jsem věděla, že chci zaútočit na čas kolem 2:20:00. Traťový rekord pro mě byl velký cíl. Když mě opustil tempař, místo drobného propadu jsem se cítila velmi dobře a říkala si, že bych mohla temto ještě zvyšovat. Výsledný čas je obrovskou vzpruhou pro moje sebevědomí,“ řekla po závodě izraelská závodnice keňského původu. Lonah utekla po fenomenálním výkonu všem svým soupeřkám a druhou nejrychlejší ženu maratonu Shitaye Eshete „trhla“ o téměř tři minuty.

„V minulosti jsem se musela psychicky vyrovnat s několika smutnými situacemi. Obrnila jsem se, už z toho nejsem smutná, ale naopak odolnější. Nemyslím na zklamání, soustředím se na budoucnost a na cíle, které mám před sebou,“ říkala sebevědomě usměvavá běžkyně. I přes chlad podmínky nebyly vůbec špatné. Jen drobný vítr, který mě v určitých pasážích zpomaloval. Diváci mě ale hodně podporovali. Druhou část trati jsem běžela úplně sama a oni mi dodávali energii. Před měsícem jsem běžela tady půlmaraton a dobře jsem věděla, jak elektrizující atmosféra tu je“ -pochválila fanoušky A jaký je její další cíl? Olympijské hry v japonském Tokiu. „Znovu chci držet izraelskou vlajku nad hlavou. Chci tam uspět, chci dělat svoji zemi hrdou,“ neskrývá dnes zřejmě nejznámější izraelská sportovkyně svoji touhu pro velké medaili.

Závod mužů ovládl Maročan  Mahdžúb Dazza, který se o dvě sekundy dostal pod hranici dvou hodin a šesti minut. Tento čas mohl mít lepší, nebýt „euforického nadšení,“ kdy v závěru přešel do chůze a vychutnával si pocit vítězství. Dazza se dlouho držel v početné skupině elitních keňských a etiopských běžců. V té se od začátku běželo bleskurychlé tempo na traťový rekord. Chladné počasí a ranní vlhké podmínky byly pro nové maximum jako stvořené a vodiči Tarbei, Kiplagat a Wanjiku odváděli do patnáctého kilometru skvělou práci.

Rychle vystupňované tempo i protivítr, v němž vytrvalci běželi osm kilometrů až do půlmaratonské distance, si vybraly daň a právě tam elitní pole definitivně ztratilo slibný náskok na rekord (1:02:51), který byl místy až 20 vteřin. Od té chvíle se dobytí mužského rekordu závodníkům vzdalovalo. Dazza však v závěru našel ve svém rezervoáru nejvíce sil z pětice nejsilnějších atletů, v níž byli ještě Keňané Kipruto, Yego a Etiopané Wolde s Bantiem, a drtivým finišem je všechny utrhl. Jeho jméno do historie vstoupí i druhým nejrychlejším výkonem Volkswagen Maratonu Praha všech dob. „Jsem nadšený a šťastný, že jsem vyhrál poprvé v kariéře velký maraton,“ pochvaloval si Dazza.

„Jsem velmi šťastný. Mým cílem bylo vítězství a to se mi nakonec splnilo. Měl jsem vlastní plán – na 25. kilometru zrychlit a roztrhat skupinu. Ten druhý útok jsem směřoval na 40. kilometr. Oba se mi povedly, a proto je ten výsledný čas tak dobrý,” řekl Almahjoub Dazza, kterému se hodně zamlouvalo tempo nastavené od začátku.“

A jak se dařilo našim běžcům? Pavlišta po 25. kilometru utekl obhájci titulu Jiřímu Homoláčovi a zopakoval titul z roku 2015. „Konečně maraton, který se mi povedl, ten čas 2:16:29  je výborný,“ radoval se čtyřiatřicetiletý liberecký závodník, který si o minutu a 21 sek:und vylepšil čtyři roky starý osobní rekord.

Půlmaratonský šampion Homoláč (2:21:23), který se na přelomu týdne potýkal s nachlazením, na něj nakonec ztratil bezmála pět minut. Bronz získal Petr Pechek (2:22:21), který prodloužil medailovou sérii trvající od roku 2009.

Vít Pavlišta  na podvodní tiskové konferenci odpovídal četným dotazům novinářů.. „Jsem nadšený, byl to snad teprve druhý maraton v životě, který se mi povedl,“ radoval se 34letý závodník.„O tom zda se mi závod vyjde, se projeví až někdy za dvacátým pátým třicátým kilometrem. I když se člověk prvních deset kilometrů cítí úplně super, tak ve finále to může být tragédie.

Dnes se mi běželo prima od začátku až do konce.Byl to snad teprve druhý maraton v životě, který se mi povedl, všechny ostatní byly ke konci takové pajdání. Ale dneska to byla naštěstí pohodička. Hodně mi pomohl Jirka Homoláč, který se do půlmaratonu staral o tempo.

25. ročník Vokawagen maratonu se vydařil. Kromě hlavního závodu se uskutečnily doprovodní akce –  – 2Run (21 + 21 km), Běh záchranných  a bezpečnostních složek , DM rodinný běh a procházky se psy s celkovou  účastí  6 000 závodníků. Toto je vhodná pozvánka pro Vás na 26. ročník tohoto významného závodu. Ahoj za rok!

Výsledky Pražského maratonu:

Muži: 1. Dazza (Mar.) 2:05:58, 2. Wolde 2:06:18, 3. Bantie (oba Et.) 2:06:23, 4. Kipruto 2:06:46, 5. Yego (oba Keňa) 2:07:30, 6. Daoud (Šp.) 2:08:14, …14. (1. v MČR) Pavlišta (Slovan Liberec) 2:16:30, 17. (2.) Homoláč (Univerzita Brno) 2:21:23, 18. (3.) Pechek (Maratonstav Úpice) 2:22:21.

Ženy: 1. Salpeterová (Izr.) 2:19:46, 2. Esheteová (Bahrajn) 2:22:39, 3. Yalewová (Et.) 2:24:34, 4. Taylorová (USA) 2:26:27, 5. Cheruiyotová 2:27:16, 6. Jepkurgatová (obě Keňa) 2:29:10, …14. (1.) Pastorová (MK Seitl Ostrava) 2:42:22, 15. (2.) Ďurdiaková (Olymp Brno) 2:47:16, 16. (3.) Jíšová (USK Praha) 2:48:09.