Ivan Karas

1) Od kdy pravidelně běháš a proč jsi začal běhat?

Pro zlepšování se na závodech pravidelně trénuju od začátku roku 2018. Týdenní porce mých běhů se celou dobu víceméně drží na šesti bězích, z toho dvou těžkých. Uvidíme, jak to bude dál, protože momentálně plním o sobotách dvoufázový trénink, takže vlastně běhám sedmkrát týdně, a to nepočítám popobíhání s dětičkami v tělocviku nebo úprky na autobus při neustálých pozdních odchodech do práce.

2) Jaké vzdálenosti běháš a jaký profil tratí Ti nejvíce vyhovuje?

Pořád se ještě posouvám a zlepšuju, proto přirozeně volím kratší vzdálenosti. Zaběhnout si takovou míli nebo trojku, to vyžaduje okamžité vyšťavení se, nápor na nervy, vysoké otáčky. Krásné jsou závody na pět kilometrů. Obracím oči v sloup, když pořád slyším: „Ty běžíš jen pět? Proč neběžíš těch patnáct?“ Nezáleží na vzdálenosti, ale na rychlosti, a ta se pěstuje právě krátkými počiny. Dlouhodobě mám nicméně zálusk na opravdu kvalitní zaběhnutí desítky. Vyšší vzdálenosti pak vyhledávám opravdu výjimečně. Nejraději mám rovinaté trasy na zcela hladkém asfaltovém povrchu nebo na dráze. Běhat po lese, po horách, a obdivovat krásy přírody je sice krásné, ale já hodlám běhat dlouho. Nechci psát ten známý příběh o tom, jak běžec po terénu běhal, až si přitom v pětatřiceti něco trvale urval.

3) Pokud se účastníš  závodů, co se Ti na nich líbí?

Jak tak nad tím dumám, asi se mi líbí, nebo lépe řečeno „by se mi mělo líbit“, to mnohdy nedoceněné privilegium, že stále můžu běhat v mužské kategorii A. Zřídkakdy to skončí bednou, na tu dřinu, kterou už roky odvádím. Můžu si ale říct, že jsem byl skutečně účastníkem nějakého konkurenceschopného závodu neatletů. I když občas navenek brblám, ve skutečnosti mi to vlastně spíš imponuje.

4) Máš nějaký cíl v běhání?

Donedávna jsem toužil jednou zaběhnout desítku pod 35 minut. Teď už slevuju. Trochu jsem přibral, a neustále všechno švihám kolem 37:55. Pokud se mi v blízké budoucnosti povede zlepšit se o minutu, zkusím ještě trénovat na časy pod 36. Pod 35 to ale už asi nebude.

5) Máš nějaký běžecký sen, který by sis chtěl splnit?

Obsah toho snu si nikdy nedokážu zapamatovat. Vím jen, že se po něm vždycky probudím nahatý na chodbě hlavou dolů ze schodů. Soused do mě přitom píchá nazouvákem a nadává, abych uhnul.

6) Jaké jsou Tvé zájmy mimo běh?

Rád zpívám, hraju na kytaru, píšu povídky. Měl bych si najít víc času! Vedle neustálého běhu a dělání kliků zbylé koníčky flákám.

7) Máš nějaký běžecký / sportovní vzor?

Ne. Rád bych si šel ale zaběhat se Sannou Marin. Teď mě napadá, že to možná nějak souvisí se snem z otázky 5.

Označeno v Medailonky členů
Facebook
Partneři
Činnost klubu byla finančně podpořena:

AK EZ Kopřivnice